ilaçlama suyu ph

arkadaşlar öncelikle s.a. ilaçlama suyunun ph önemli olduğu için ph metre aldım suyumuzu ölçtüm 7.7 geldi 1300litrelik depoya 900 litre kadar doldurup ph nitrik asit 100cc katarak 6.5 a düşürdüm ve yprak gübrelerini ve ilacı koydum depoyu doldurdum ph ölçtüm 7.5 geldi bu işlem doğru mu bizim mühendis ilacı ph si 6.5 olan suya döküp depoyu doldur sonra ph sıkaça çıkarsa çıksın dedi bu doğru mu yoksa en son karışıma asit katıp ph yi 6.5 yine mi indireceğiz bu arada ph ölçmekten sinire kaldım o ayrı dava teşekkür ederim

Ynt: ilaçlama suyu ph

bende illaçların etkili olabilmesi için suyun ph ' sını düşürüyorum düşürdükten sonrada hiç ölçmedim :-\ yanlız ben limon tuzu kullanıyorum ( yani sitrik asit ). istersen bide bu sekilde deneyip ölç. 100 lt. suya 25gr. limon tuzu atarsan 6.5 e düşer. bu yıl yoncaları 1 kere illaç atarak tırtıldan kurtuldum ben , 3 - 4 illac atanlar oldu burada etkili olmadı limon tuzu kullanın diyicede gülldüler :). bi dene istersen kardeş.?

Sana yolladığım sayfada ph sı, 7.7 olan suya katılması gereken nitrik asit miktarı 100 lt. 30 gr. Diyor. 1300 lt. Su için 390 gr. Eder. Eksik atmış olabilirsin nitrik asiti. Sana tavsiyem limon tuzu kullan uçuz olmasıda avantaj. 1 kg limon tuzu 10 tl. Heryerde bulunuyor

Birkaç çiftçi abimizden , ilaç işinde durgun yeraltı suyu yerine özellikle akarsulardan ilaçlama için özellikle su kullandıklarını duymuştum , akarsuyun ph değeri daha uygun olabilir mi ilaç için?

ibrahim0076 link=topic=83753.msg1001120#msg1001120 date=1431522996' Alıntı:
Sana yolladığım sayfada ph sı, 7.7 olan suya katılması gereken nitrik asit miktarı 100 lt. 30 gr. Diyor. 1300 lt. Su için 390 gr. Eder. Eksik atmış olabilirsin nitrik asiti. Sana tavsiyem limon tuzu kullan uçuz olmasıda avantaj. 1 kg limon tuzu 10 tl. Heryerde bulunuyor
şimdi depo 1300 litre ilaç ve yaprak gübrelerini depo yarı iken katıldığı için sorun orda oluşuyor 650-700 literye 1300 litreye koyacağım asidi koyduğum zaman ph ı oldukça aşağıya çekiyor asidik oluyor oda iyideğilmiş
depoyu 1200 litre kadar doldurup ph ayarlayıp ilaç ve yaprak gübrelerini koyacam
asıl mesele suyun ph sını 6.5 ayarlasanda ph sı yüksek yaprak gübresi koyduğun zaman karışımın ph sı geri yükseliyor mühendis abimiz o yükselmenin önemli olmadığını ilaç ve gübreleri suya koyduğumuz zamanki ph ı 6.5 olsun karışımdan sonra ph ı kaç olursa olsun önemi yok diyor ne kadar doğru onu öğrenmek istiyordum
nitrik asidin 25 kğ su 60-70 tl civarı ama eline değsin çok yokıyor limon tuzunu kim satıyor limon tuzunu bulsam alacam bu asid çok tehlikeli

Ben şu şekilde kullanıyorum limon tuzunu. Önçe kullanıçağım miktarı ayarlıyıp 2 lt kola şişesine suyla koyup çalkalıyorum, benim depo 600 lt olduğu için 100 lt su koydukdansonra 1 ltrelik limon tuzunu ilave ediyorum yani yarısını, 300 lt doluncada ,hazırladığım illaçında içine atıyorum ve su doldukca limon tuzunu ayarlı bir sekilde ilave ediyorum. Şimdiyekadar bu şekilde yaptım. :)

ibrahim0076 link=topic=83753.msg1001362#msg1001362 date=1431596963' Alıntı:
Ben şu şekilde kullanıyorum limon tuzunu. Önçe kullanıçağım miktarı ayarlıyıp 2 lt kola şişesine suyla koyup çalkalıyorum, benim depo 600 lt olduğu için 100 lt su koydukdansonra 1 ltrelik limon tuzunu ilave ediyorum yani yarısını, 300 lt doluncada ,hazırladığım illaçında içine atıyorum ve su doldukca limon tuzunu ayarlı bir sekilde ilave ediyorum. Şimdiyekadar bu şekilde yaptım. :)
teşekkür ettim bende bu şekilde yapmayı düşünüyorum