Ülkemizde Patatesin durumu

Arkadaşlar merhaba kolay gelsin bereketli olsun . Son zamanlarda patatesin 5 tl ye kadar yükselmesiyle birlikte yapılacak olan iran patates ithalatı gündemde , medyayı takip eden birisiyim bu durumun kasten yapıldığı söyleniyor , patates stoklanarak fiyatların özellikle yükseltildiği söyleniyor . Fiyatları tekrar düşürmek için irandan patates alınacağı söyleniyor . Siyasi nedenlere dayandırmadan görüşlerinizi almak istiyorum . Sizce bu ithalat gerçekleşir mi ? Gerçekleşirse üreticilere ne gibi etkileri olur ? Stoklanma yapıldığı düşünülüyor bunu engellemek için üreticilerin gözünü korkutuyor olabilirlermi eğer böyle bir şey varsa tabi ? Kışlık patates içinde aynı şeyler olur mu sizce ?

İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum arkadaşlar herkese bol kazançlar bereketli olsun saygılar ...

Ynt: Ülkemizde Patatesin durumu

Suriyeliler türkiyede oldukça patates fiyatlarının 1 tlden(toptan) aşağı düşeceğini sanmıyorum..
stok işinde pek inandırıcı bir durum yok..
stok vardır ama söylenen kadar değil..
ha patates fiyatlarını yükselten de stokcular değil aradaki tüccarlar..
bu durum rehavetini bir müddet daha korur..
sökümlerle birlikte biraz düşme yaşanır..
ama dedigim gibi 1 tl den aşağı üreticinin elinden çıkmaz..

Tabi tabi stoklanmasında tüccarların etkisi var ama durumun bu vaziyete gelmesi bilmiyorum . Şimdi pazarda markette 5 tl ye kadar ulaşıyor bu patates , peki üreticiden yani tarlada ne kadar patatesin fiyatı ?

Patatesin depolarda stok olma ihtimali bence sıfır çünkü bundan 4 ay önce patates tohumu aldık ve o zaman patates depoda 2 2.5 lira arası değişiyordu bu paralar iyi olduğu için üreticinin çoğu malı o fiyattan heryere sattı ama bu durumun 15 20 gün sonra düzeleceğini düşünüyorum çünkü sökümler bayağı hız kazanacak bide şu ithalat meselesi afet olmadıkça patates tüm türkiyeye yeter bence fiyatları da normal düzeye çekerler