case servisinin dedikleri

Ynt: case servisinin dedikleri

bizim komşuda tt50 var kastamonu newholand servisi tt50 ye pompa ayarı yapalım tt65 aynı gücü üretir 2000 tl gider demişler motoru her tarafı aynı demişler yaptırmamışlar ama düşünüyorlardı sorun cıkarmı diye

Bu güç yükseltme işini söyleyen çoğaldı uzun vadede olacaklara bakmak lazım ve hemen hemene her markada aynı motordan oluşan güç serileri var 75-85-95 vs gibi bence en iyisi kendi ayarıdır.

Bir de şunu demek lazım madem o kadar iddalılar bir tane rulo teste sokacan önce traktörü bakacan ve diyecen hadi göster yiğitliğini :)

hastarım037 link=topic=83769.msg1001075#msg1001075 date=1431509989' Alıntı:
bizim komşuda tt50 var kastamonu newholand servisi tt50 ye pompa ayarı yapalım tt65 aynı gücü üretir 2000 tl gider demişler motoru her tarafı aynı demişler yaptırmamışlar ama düşünüyorlardı sorun cıkarmı diye
çok pati çeker hocam herşey aynı olsa bile lastik farkından gene kaybeder tt65 kadar olamaz

• Beğen
Tepkiler: sabri26
Ben bu guc arttirma islerine soguk bakiyorum. İsin icinde ciddi mühendislik hesaplari vardir mutlaka. Yani pompa ayari yapilir motor ayni motor zaten, 65 lik traktor oldu 75'lik... Okadar basit olmamali diye dusunuyorum. Vites kutusundaki 1 dislinin bilmem kac mm daha ince olmasi veya, isil isleminin 10 dk daha uzun tutulmus olmasi bile malzeme dayanimini arttirir. 65 bg guce gore hesap kitap yapilmis, mutlaka ona uygun malzeme secilmistir. İki traktorde kullanilan 100 parcadan 98 inin ayni olup 2 sinin farkli olmasi cok seyi degistirir. Otomobildede yazilimla guc arttirimi yapiliyor ama nekadar saglikli? Kesin bir bilgiye sahip olmadan bu tarz islemlerin yapilmamasini tavsiye ederim. Cunku o traktor seri uretime gecmeden once okadar arge ve okadar hesap kitap bosuna yapilmiyor. Yapilir, guc arttirilir ama kullanim omru kisaldiktan sonra ne yapayim o gucu?

Maliyet-fayda analizi yapıp olabilir. O kadar ince bir şey değil, kullanılan iş makinesi zaten. Aynı motor, aynı parça, aynı şanzıman, diferansiyel, sadece güçler 5hp farklı olabiliyor. Birisi, birkaç yıl önceki ar-ge bilgisiyle yapılmış. Adamın elinde malı var veya piyasanın hala talebi var. O da ikisini birden satıyor. Toros taksileri düşünün. Fransa banttan indirdi. Bizde talep olduğu için hala 2000 yılında bile üretildi. Adamlar utanmadan, devir saatini, portbagaj bantlarını bile koymadılar 2000 modellere. Ama araç hala satıldı.
Bir de yakıt sistemleri ile ilgili bir durum var. Dünya ekonomisini yıllardır bu petrol devi şirketler yönetiyor. Bilişim teknolojisi şirketlerin öne geçmesi daha yeni. bu adamlardan her şey beklenir.
Ama, yaptırılacaksa çok iyi profesyonel bir ustaya gitmek lazım.

10 bg e kadar pompa-enjektörle iyi bi ustayla çok rahat olacak bi iş..

daha fazlası bile mümkün ama gerek yok..

10 bg aralık için HIC bi marka silbastan motor uretmez:)

yetkililerin-satıcıların olmaz öyle şey demeleri sundan; e bizim bebeler ne yiyecek.. demek istiyolar:)

bal gibi olur ve zaten fabrikanın da yaptığı o..

zaten ihtiyacı olan artırıp kullanıyor.. çok vardır piyasada..

10 bg e kadar pompa-enjektörle iyi bi ustayla çok rahat olacak bi iş..

daha fazlası bile mümkün ama gerek yok..

10 bg aralık için HIC bi marka silbastan motor uretmez:)

yetkililerin-satıcıların olmaz öyle şey demeleri sundan; e bizim bebeler ne yiyecek.. demek istiyolar:)

bal gibi olur ve zaten fabrikanın da yaptığı o..

zaten ihtiyacı olan artırıp kullanıyor.. çok vardır piyasada..

Tamamen firmaların satış hileleri. sana katılıyorum. pompacı bana siyah duman atana kadar açabilirsin pompayı demişti. öğretti nasıl yapılacağını. anladığım siyah dumandan sonrası enjektör olayına giriyor. yakıtı çiğ atıyor olmalı.ha şunuda dedi ne kadar güç o kadar yakıt ona göre.
aslında aynı motor serilerinden elinde motoru olan arkadaşlar pompalara bi baksınlar. misal 75 le 65 in pompalar aynı mı diye yada ustaya sorsunlar enjektörleri aynı mı diye. evet derse servis aralarındaki fark sadece ayar farkıdır. kesinlikle aralarındaki fiyat farkı buna değmez.

satış hilesi dedi mi ucu bana da dokunuyo iyi kötü bizde basladik:) kibarca musterinin gönlüne göre diyelim..

mesela bi firma istese;

50-70-90 bg diye motor uretirken
hiç masrafsiz ve zorlanmadan
50-60-70-80-90-100 de üretir.

hatta paşa gönlüne kalmis;

50-51-52-53-...-97-98-99-100 bile yapar hatta

50-50,5-51-51,5-... -99-99,5-100 bile yapar.. eli hassas olsun yeter:)

musluğu ac-kapa artırma..:) yeterki ana yapı bir olsun..

---

erzincan da satilik 64 zetor ilanı vardı.. muhabbet olsun diye aradım adamı.. çok memnunum dedi.. ama satıp 84 alcam.. abi parana yazik 64-74-84 yanyana koysan ayirt edemezssin.. cok rahat 64 u 84 yaparsın bikacbin tl işçilik vs masrafın olur dedim.. satmaktan vazgeçti hala öylece biniyodu ne yaptı bilmiyorum enson:)

Son düzenleme:

satış hilesi dedi mi ucu bana da dokunuyo iyi kötü bizde bağlıyız:) kibarca musterinin gönlüne göre bi firma istese;

50-70-90 bg diye motor uretirken
hiç masrafsiz ve zorlanmadan
50-60-70-80-90-100 de üretir.

hatta paşa gönlüne kalmis;

50-51-52-53-...-97-98-99-100 bile yapar hatta

50-50,5-51-51,5-... -99-99,5-100 bile yapar.. eli hassas olsun yeter:)

---

erzincan da satilik 64 zetor ilanı vardı.. muhabbet olsun diye aradım adamı.. çok memnunum dedi.. ama satıp 84 alcam.. abi parana yazik 64-74-84 yanyana koysan ayirt edemezssin.. cok rahat 64 u 84 yaparsın bikacbin tl işçilik vs masrafın olur dedim.. satmaktan vazgeçti hala öylece biniyodu ne yaptı bilmiyorum enson:)
Abi sen bu işten para kazanamazsın. Açık sözlü dürüst adamsın vesselam. Senden mal alınır.

geçen biri geldi major-80 i beğendi ama büyük 60 ligi yok mu dedi..

var ama BIREBIR aynı nerdeyse fiyatı da aynı.. 10 bin tl düşük..

yani 80 mantıklı diye özellikle bunu getirdik:)

ama illa 60 olcak derse para da mühim değil.. 60-80 aralığında istediği şekle ceviririz 1 hafta bekler o kadar.. isterse 90 da olur..

hatta samimiyetinize güvenerek anlatayım;

major 80.. katalogda 77 bg.. ama ankara-test merkezinde 90 bg cikiyo.. sorun var diye firmayı arayıp onay vermediler..

ne yaptılar silbastan 77 bg motor uretmediler.. pompayi kısıtlar o kadar:)

genelde tersi olur.. artırmak daha zor.. düşürmek kolay..

---

Lakin asıl mesele su;

benim nasıl bi traktore ihtiyacım var sorusuna cevap vermek mesele.. yoksa piyasada yok yok..

bg vs olacak işler.. ama ihtiyaç mi değil mi.. asil uygun ise uygun motoru bulmak mesele..