mısırların boyu neden bodur kaldı

arkadaşlar mısır ektim baazı tarlalarımda mısırda dalga oluştu.yaprakları sarı ince ve dik gelişimi çok zayıf.ziraat mühendisini götürdüm.aşırı yağışlardan dolayı köklerde çürüme var humik asit ve çinko önerdi.arkasındanda ara sürümü.sizin bir öneriniz var mı yardımcı olabilecek arkadaşlardan destek bekliyorum.

Ynt: mısırların boyu neden bodur kaldı

bizim bölge size yakın bizim mısırlarda da sıkıntı var fakat aşırı bir problem yok.baazı tarlalarında yokmuş.nemi fazla olanlarda var büyük ihtimal sıcaklık artarsa faydası olur.arasını fazla derin olmamak şartıyla sürmeni tavsiye ederim

bu bazı sebeplerle olmuş olabilir yerinde görüp incelemeden net birşey söylemek zor fakat tahminlerimi yazayım

birinci sebep gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olması ve buna ragmen yapılan ara çapalama işlemi yanlış tercih olur
ikinci sebep yanlış zamanda yanlış miktarda yanlış içerikli yapılan gübrelemeden dolayı olmuş olabilir
üçüncü sebep yanlış ilaç kullanımı yada doz aşımından dolayı olabilir
dördüncü sebep aşırı yagışlardan dolayı su kalmıştır tarlada ve su kalan yerlerde bitki köklerinde çürüme vs vs olmuş olabilir
beşinci sebep eger komple kısa boyluysa güneşli gün sayısının az olması yani aşırı yagışlardan olabilir

YAVUZ_13 link=topic=83798.msg1001158#msg1001158 date=1431534275' Alıntı:
bu bazı sebeplerle olmuş olabilir yerinde görüp incelemeden net birşey söylemek zor fakat tahminlerimi yazayım

birinci sebep gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olması ve buna ragmen yapılan ara çapalama işlemi yanlış tercih olur
ikinci sebep yanlış zamanda yanlış miktarda yanlış içerikli yapılan gübrelemeden dolayı olmuş olabilir
üçüncü sebep yanlış ilaç kullanımı yada doz aşımından dolayı olabilir
dördüncü sebep aşırı yagışlardan dolayı su kalmıştır tarlada ve su kalan yerlerde bitki köklerinde çürüme vs vs olmuş olabilir
beşinci sebep eger komple kısa boyluysa güneşli gün sayısının az olması yani aşırı yagışlardan olabilir
abiciğim sağolasın.mısırların boyu aynı değil.ara çapası konusunda kafamı karıştırdın.yerdeki nem fazla fakat sanki sürmediğim yer daha iyi.bunu biraz açarmısın

Arkadaşlar mısırın durumu böyle

Resimler ve ekler

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 277
  • image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 261
  • image.jpg
    image.jpg
    762.1 KB · Görüntüleme: 268
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 264
  • image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 253
  • image.jpg
    image.jpg
    762.1 KB · Görüntüleme: 289
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 278
  • image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 275
  • image.jpg
    image.jpg
    762.1 KB · Görüntüleme: 293

azam link=topic=83798.msg1001149#msg1001149 date=1431531653' Alıntı:
arkadaşlar mısır ektim baazı tarlalarımda mısırda dalga oluştu.yaprakları sarı ince ve dik gelişimi çok zayıf.ziraat mühendisini götürdüm.aşırı yağışlardan dolayı köklerde çürüme var humik asit ve çinko önerdi.arkasındanda ara sürümü.sizin bir öneriniz var mı yardımcı olabilecek arkadaşlardan destek bekliyorum.
bence dönüme 20-30 kg üre gübre at, şimdilik çapa zaten çekmişsin araya. gübre onu düzeltecektir.

gece gündüz sıcaklık farkı ve toplam sıcaklık endeksi bu sene çok değişken olduğu için mısırlarda genel olarak stres var çoğu bölgede.
bu stresi yenmek için toprağı ısıtmamız ve mısır fizyolojisini hızlandırmamız lazım. topraktaki aminoasit oranı için eve hümik asit kullanılabilinir ancak deniz yosunu daha faydalı olacaktır. kuru dönemden çıkan mısırın iletim borularında kılcal kırılma ve büzülmeler olacaktır stresten dolayı bunU yenmek için potasymv içerikli bir yapraktan gübreleme gerekmekte , bide özellikle demir ve çinko alımları strese bağlı çok yavaşladığından iz element takviyeside gerekebilir

eğer çapa yapılmadıysa çapa ile birlikte İŞLENMİŞ TAVUK GÜBRESİ temin eden mutlaka kullansın.

sadece üst gübreleme yapacaklar için deniz yosunu + fosfor + iz element karışımını kesinlikle en az 2 seferde vermeli tek seferde verilen gübrelerin fayda oranları beklenenden her zaman düşük olur.
bide püskürtme yüksekliği çok fazla olmamalı , püskürtme en uzun bitki boyundan 20 cmden başlaması daha faydalı olacaktır