+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
33 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle gıda fiyatları kontrol edilemezken, Hükümet maliyetleri düşürmek bir yana, tarımda verimliliği ve katma değeri artıran çok önemli bir desteği kaldırdı.

  Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2007 yılından bu yana uygulanan yüzde 50 hibeli tarım makineleri ve ekipman desteği artık verilmeyecek.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın 50 bin kişi üzerinde yaptığı 'etki analizinde' makine ve ekipman desteğinin tarım sektörüne, çiftçilere, makine ve ekipman imalat sektörüne çok olumlu katkı sağladığı sonucu çıktı. Buna rağmen desteğin kaldırılması sektörde şaşkınlık yarattı.

  Makine ve ekipman desteği neden kaldırıldı?

  AKP Hükümeti ' nin tarımda yaptığı en doğru işlerden birisi 2006 yılında pilot uygulamayla başlayan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı oldu. Bu kapsamda tarımda modern makine ve ekipman kullanımı yaygınlaştı. Kırsalda kurulan çok sayıda ürün işleme, paketleme, ambalajlama ve benzeri işletmelerle çiftçinin ürünü değerlendi. Sulama yatırımları ile, özellikle basınçlı sulamada olumlu adımlar atıldı.

  Bu yılın başında 20 Ocak ' ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker düzenlediği basın toplantısında “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (2006-2014) kapsamında 1.1 milyar lira hibe ödendiğini, 5 bin 450 yeni tarımsal sanayi tesisi kurulduğunu ve 46 bin kişiye iş imkanı sağlandığını” söylemişti.

  Bu dönemde birçok uygulamada olduğu gibi Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında da hükümete yakın olanlara, belli şirket ve kişilere ayrıcalıklar tanınması hep tartışıldı, konuşuldu. Belli bölge ve illere daha çok destek sağlandığı söylendi. Ancak, yanlış uygulamalara ve eksikliklerine rağmen doğru bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

  Kırsal kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesine ilişkin uygulama tebliği 30 Nisan 2015 ' te Resmi Gazete ' de yayınlandı. 3 Mayıs 2015 ' te de aynı program kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Tebliği yayınlandı.
  Destek programına ilişkin 18.01.2011 tarih ve 2011/1409 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 2011-2015 dönemini kapsamasına rağmen çiftçilerin satın aldıkları ve 2007-2014 döneminde yüzde 50 hibe desteği sağlanan 43 farklı makine ve ekipmana ilişkin tebliğ ise yayınlanmadı. Böylece, el traktörü ve ekipmanları, mibzer, hasat makineleri, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, yem makineleri ve benzeri toplam 42 makine ve ekipman destekleme kapsamından çıkarılmış oldu.

  Tarım makineleri ve ekipmanları sektörünün örgütü konumundaki Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), makine ve ekipman desteğinin devam etmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve ilgili diğer bakanlık ve bürokratlar nezdinde bir dizi girişimde bulundu.

  Projenin yürütücüsü konumundaki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü TARMAKBİR ' in resmi yazısına Bakan adına Genel Müdür Dr. Gürsel Küsek imzasıyla verdiği yanıtta bu desteğin kaldırıldığını resmen bildirdi. Yazıda, Bakanlar Kurulu Kararı ' na atıfta bulunularak: “2015 yılında 18.01.2011 tarih ve 2011/1409 sayılı Bakanlar Kurulu kapsamında Makine ve Ekipman tebliği çıkarılması düşünülmemektedir. Ancak, 22.01.2015 tarih ve 29244 sayılı Resmi Gazete ' de yayımlanan ' T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi kullanılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ' kapsamında Tarımsal Mekanizasyon kredileri için faiz indirimi uygulanmaktadır.”

  Bakanlık, makine ve ekipman imalatçılarına, çiftçilere “size yüzde 50 hibe desteği vermeyeceğiz. Bu makine ve ekipmanları kredi ile alırsanız faiz indirimi uygulayacağız” diyor.

  Faiz indirimi konusunda da çiftçilerin, makine ve ekipman imalatçılarına verilen söz öncelikle yüzde 100 faiz indirimiydi. Ancak yüzde 50 faiz indirimi uygulanması yönünde karar çıktı. Çiftçiler yüzde 50 hibe destek hakkını kaybettiği gibi, yüzde 100 faiz indirimi yerine yüzde 50 indirimle yetinmek zorunda kalacak.

  Desteğin kaldırılması tarımı nasıl etkileyecek?

  Bu soruya verilecek en iyi yanıt, desteğin tarıma, çiftçiye, makine ve imalat sektörüne sağladığı katkıda görmek mümkün.
  1- Desteğin uygulandığı 2007-2014 döneminde 2.4 milyar lira tutarında makine ve ekipman satışı yapıldı. Bunun yarısı devlet tarafından karşılandı. Tarım arazilerinde artış olmamasına rağmen bu dönemde sağlanan verim ve üretim artışında modern makine ve ekipmanların rolü olduğu biliniyor.
  2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın da tespitlerine göre bu destekle,
  • Ülke ekonomisine katılan binlerce yeni ve teknolojik tarımsal mekanizasyon aracı ile tarımsal üretimde verim ve kalite artışı sağlandı.
  • Başta su olmak üzere doğal kaynaklardan sürdürülebilir yararlanma arttı. Küçük ölçekli ve atıl arazilerin kullanılması sağlandı.
  • Tarımsal ürünlerde ve tarım makinelerinde yeni pazar olanakları yaratıldı. Üreticinin rekabet gücü yükseldi.
  • Tarımda çalışma koşulları iyileşti.
  • Tarım makineleri sanayinin gelişmesine katkı sağlandı.
  • Yeni teknolojili makine üretimi ve kullanımı arttı.
  • Deney raporu olan tarım makinası sayısı artmıştır.
  • Alım gücü düşük olan çiftçilerin makine edinimine katkı sağlandı.
  • Tarım makineleri sanayinde istihdam arttı.
  • Yaratılan ek katma değer sayesinde sektörden sağlanan vergi gelirleri arttı.
  • Bu destek başlamadan yani 8 yıl önce tarım makineleri ve ekipmanlarında ithalatın yarısını karşılayacak bir ihracat söz konusuydu. Dış ticaret 250 milyon dolar açık veriyordu. Bugün ise tarım makineleri sektörü 800 milyon dolara yaklaşan ihracat hacmi ile yaklaşık yüzde 15 dış ticaret fazlası veriyor.

  Özetle verilen destekler sadece çiftçiye, ülke tarımına değil, makine sanayisine, dış ticarete, istihdama da büyük bir ivme kazandırdı. Bu desteğin kaldırılması ile tarımda verimden üretime, istihdamdan dış ticarete kadar her kesim olumsuz etkilenecek. Çiftçi makine ve ekipman alamadığı için üretim yapamayacak. Makine imalatı kan kaybedecek. Yine üretim yerine ithalat desteklenecek.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Geç bile kalındı makine ekipman fiyatları 2 ye 3 ' e katladı.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  26 Eylül 2012
  Şehir
  TOKAT
  Yaş
  33
  Mesajlar
  145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Desteğin kaldırılması çok iyi oldu.Birçok yerde usulsuz ve kötü amaçlı kullanılan bu hibeler yüzünden makina ekipman fiyatları %80 zamlı satılıyordu.Hibeden faydalanamayan vatandaşa %80 pahalı olarak çakılıyordu desek daha doğru olur.Usulsüzlüğün dibine vuranlar düşünsün.Tarıma hiçbir zararı olmaz hibelerin kalkması.%50 hibeye 3-5 kuruş desteğe kendini akepe ye satan çiftçininde gözü açılır biraz belki

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  26 Mart 2012
  Şehir
  BURDUR-Gölhisar
  Yaş
  37
  Mesajlar
  946
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Alıntı vcc link=topic=83811.msg1001313#msg1001313 date=1431588220 Nickli Üyeden Alıntı
  Desteğin kaldırılması çok iyi oldu.Birçok yerde usulsuz ve kötü amaçlı kullanılan bu hibeler yüzünden makina ekipman fiyatları %80 zamlı satılıyordu.Hibeden faydalanamayan vatandaşa %80 pahalı olarak çakılıyordu desek daha doğru olur.Usulsüzlüğün dibine vuranlar düşünsün.Tarıma hiçbir zararı olmaz hibelerin kalkması.%50 hibeye 3-5 kuruş desteğe kendini akepe ye satan çiftçininde gözü açılır biraz belki
  konu biraz siyasi yöne kayıyor bu iyi değil ama şimdi makina destekleri kalktığı için satılan makinalar % 50-80 ucuzlayacakmı peki? hiç zannetmem. Bence destek devam etmeliydi.Çünkü çifçinin kullandığı mazot ve gübreden yeterince hatta haddinden fazla vergi alınıyor. Buda demekki bu para artık çiftçiye hiçbizaman dönmeyecek.

 5. #5
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,113
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Alıntı vcc link=topic=83811.msg1001313#msg1001313 date=1431588220 Nickli Üyeden Alıntı
  Desteğin kaldırılması çok iyi oldu.Birçok yerde usulsuz ve kötü amaçlı kullanılan bu hibeler yüzünden makina ekipman fiyatları %80 zamlı satılıyordu.Hibeden faydalanamayan vatandaşa %80 pahalı olarak çakılıyordu desek daha doğru olur.Usulsüzlüğün dibine vuranlar düşünsün.Tarıma hiçbir zararı olmaz hibelerin kalkması.%50 hibeye 3-5 kuruş desteğe kendini akepe ye satan çiftçininde gözü açılır biraz belki
  fark olduğu kesin ama %80 de abartı.Bu destek sayesinde bizim köy için konuşuyorum çok kişi ekim ve havalı mibzer aldı.Köylerde balya makinası alanlar oldu bence güzel birşeydi.Bu yıl römorka yazılacaktık bizde ama maalesef kalktı.Onun yerine çok düşük faizli kredi vereceklermiş diye duydum ama açıklama yok daha

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2011
  Şehir
  kayseri
  Yaş
  34
  Mesajlar
  75
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  çiftçi destekli alıyor diye fiyatını ikiye katladılar
  destek alamayan çiftçi zararda kaldı
  bundan fayda sağlayan sadece makine ekipmancılar güzel para kazandılar
  sonuçta çiftçi hep zararda

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2008
  Şehir
  MALATYA/ELAZIĞ
  Mesajlar
  2,766
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Bu sene yok mu yani makina ekipman desteği?

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  26 Eylül 2012
  Şehir
  TOKAT
  Yaş
  33
  Mesajlar
  145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Bundan sonra yok makina ekipmana hibe desteği düşük faizli kredi var,alırsan

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2008
  Şehir
  MALATYA/ELAZIĞ
  Mesajlar
  2,766
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Çok kötü olmuş bence tarıma dair nadir doğrulardan biriydi. Makinacı teşvik kalktı diye şimdi ucuz mu satacak hayır. En azından almak için vesile oluyordu.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  26 Eylül 2012
  Şehir
  TOKAT
  Yaş
  33
  Mesajlar
  145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Almasında çiftçi (ki almayacak) görürüz bakalım düşüyormu düşmüyormu fiyatlar.Daha duyulmadı piyasada ama imalatçının haberi var.6 ay önce 12000 lira istediği römorku 10000 e düşürmüş bile şimdiden.12000 lira neyse bana sanki traktör satıyor pzv...

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  08 Haziran 2011
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  34
  Mesajlar
  335
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  bunu yapmakla çok iyi yapmışlar. makinenin gerçek fiyatı 5bin tl ise 10bine hatta 15bine satıyodu şerefsizler bizler sayesinde köşeyi döndüler.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  27 Eylül 2009
  Şehir
  Aksaray - Elazığ
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,090
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  bencede güzel olmuş destekten yararlanandan fazla yararlanamayan var çoğunluğa baktığımız zaman destekten yararlanamayan için iyi oldu düşüncesindeyim. Ekipman fiyatlarında da illaki düşüş olacaktır.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  ısparta
  Yaş
  49
  Mesajlar
  795
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım, Tarımsal desteğin kaldırılması hem iyi oldu hem kötü oldu. Fakat bunun kaldırılmasına sebep olan kişiler tarım makinalarını üreten firmalardır. Bir hububat mibzerini ele alalım. Geçenlerde Gübre ve Tohum sandığını çürüme nedeniyle değiştirdim, gittim sanayiye..... orada saç kıvıran ve pres baskı yapan demirciler var. Verdim 400 lira ölçtüler biçtiler aynısını basıp kıvırıp elime verdiler. Gübreliğin Kayar kapağınıda aynı şekilde presle deldiler. Düşünüyorum bu alet nasıl 8-9 bin lira olur. Yeminle sanayide baştan sona kendim yapsam 3-4 bin lirayı geçmez. Peki bu iş nasıl oluyor, Firmalar aslında Devleti kazıklıyor. Biz destek kapsamında adamların hak ettiği parayı zaten elden veriyoruz, dönüp birde devletten alıyorlar. Bu kadar da olmaz ki. Hadi bakalım düşürmesinler fiyatları da görelim. Gider ikinci el makina alır onu toplarım yine almam.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2011
  Şehir
  kayseri
  Yaş
  34
  Mesajlar
  75
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  fiyatı 4-5 bin tl olan hububat ekim mibzeri 10 bin tl ye çıktı sırf destek yüzünden
  ben geçen sene 9250 tlye desteksiz aldım benim suçum ne
  destekten yaralanmama mı

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  24 Mart 2008
  Şehir
  ELAZIĞ
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,059
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  bu zamana kadar mehdiyi çok eleştirdim ama gider ayak altın vuruş yaptı...on numara beş yıldız bir karar ama geç kalındı neyse zararın neresinden dönülürse kardır...benim şu an devletten beklentim 0 faizli kredi vermesidir ...

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  03 Eylül 2009
  Şehir
  kars
  Yaş
  35
  Mesajlar
  112
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  hakkıyla yapılsaydı gerçekten üretici için güzel proje. ama iş tamamen ranta döndü. memurlar rüşvet yemeğe başladı. sanayici maliyetinin çok fazlasına makina satar oldu. bütün vasıfları taşımasına rağmen dayısı olmayan çiftçi bu hibeden rararlanamadı. bunun yerine, puanı düşük olan çiftçi, memurun eline sıkıştırdığı 3-5 kuruşla tam puanı olan çiftçinin önüne geçti.hatta başımdan geçen bir olayı anlatayım. yine bir başvuru sonrası benden düşük puanlı bir çiftçiye çıktığını öğrenince bana neden çıkmadı diye destekleme müdürüne sordum ; bu sene düşük puanlı çiftçilerimizden başladık. hep zenginlere veriyoruz diye şikayet ediyorlar. ( kimse artık bu zenginler ) onun için bu sene böyle dedi. peki bakanlar kurulu kararı n ' olucak( puanı yüksek olandan düşüğe doğru olan bölüm) dedim. bana diğer bir kakarı hatırlattı( il müdürlüklerinin kararı kesindir itiraz edilemez). sonunda da beni başından attı. yani bende iyi oldu kalktı diyenlerdenim. 8)

 17. #17
  sinan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14 Aralık 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  35
  Mesajlar
  384
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  çiftçiyi ilgilendiren bir konu değil, makinacılar düşünsün, direk onların cebine giren bir destekti zaten, akıl var mantık var...

 18. #18
  Ercan AYKUŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2013
  Şehir
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  27
  Mesajlar
  6,014
  Blog Girişleri
  13
  Adı geçen
  27 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  Her şeyin fiyatını 2-3e katladılar şimdi de kaldırdılar destek mi köstek mi bilemedim ben sanayiciler düşünsün...

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  fırsat eşitsizliği var.küçük çiftçi faydalamazken büyük çiftçi her yıl banko kullanıyor.

  uyanık çok 50 binlik makineyi fatura oyunu ile 20 maal ediyor..bir sezon çalışıp ikinci elini 35 verip geçiyor.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  16 Haziran 2012
  Şehir
  denizli
  Yaş
  19
  Mesajlar
  1,749
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda makine ve ekipmana destek yok!  sanayicilerin işgüzarlığı destek var diye yüksekten attılar hep şimdi nolacak bakalım

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tarımda destek yerini bulmuyor
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 25.Mayıs.2011, 16:02
 2. eski ama arkasındaki ekipmana bakın...
  Konu Sahibi nforcer Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Haziran.2010, 16:39
 3. Destek toprak ağasına gidiyor tarımda ithalat arayı açıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2009, 21:56
 4. video nun sonundaki ekipmana bakarmısınız..
  Konu Sahibi atilla Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Haziran.2009, 01:22
 5. Tarımda destek primi hayal kırıklığı yarattı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Ocak.2009, 10:54

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status