0,75 m3 yem karma makinası

S.a herkese merhabalar;

Hayvancılık işlerini azaltmak ve verimi artırmak için 0,75 m3 lük yem karma makinası almayı düşündüm. Öncelikle 10 tane büyükbaş(inek ve düve) ve 30 civarı küçükbaş hayvan için yem karma makinası almak mantıklı mı tam karar veremedim. Yalnız alınırsa işgücü ve zamandan tasarruf, verimde artış elde edileceğini düşünüyorum. Yem karma makinası almak istememin sebebine gelirsek sadece hayvancılık ile uğraşmıyoruz kasap dükkanlarımız var zaman bizim için önemli kısa sürede ahır işlerini halletmemiz gerekiyor ve ileriye yönelik hayvancılığı büyütmek istiyoruz.

Hayvan sayısının az olması ve inekler için ayrı, düveler için ayrı, koyunlar için ayrı rasyon olacağından yem karma makinası işlerimizi azaltırmı yoksa gene ayrı ayrı yem hazırlayacağımızdan kullanışlı olmayabilir mi?

Yem karma makinası olan üyelerimizden tecrübelerini, yem karma makinasının kolaylıklarını, artı ve eksilerini yazmalarını rica ediyorum. Sizlerin yorumu doğrultusunda inşallah yaza almayı düşünüyoruz, el arabası ile silaj çekmekten bıktım :D

şimdiden teşekkürler...

Ynt: 0,75 m3 yem karma makinası

Benimde yok ama bende en kısa sürede almayı düşünüyorum .Yem karma makinesi yem yolu da varsa zamandan da tasarruf sağlar diye düşünüyorum ,ama yem yolu yoksa makineden karışımı alıp hayvanların önüne taşımak baya işçilık , yem yolu olursa hazırlanan karışımı traktör ile hayvanların önüne boşaltmak zaman açısından çok önemli .
En önemli konu verdiğin yemlerden hayvanların daha iyi yararlanıp verimin artması

ismail_17 link=topic=83817.msg1001466#msg1001466 date=1431628266' Alıntı:
Benimde yok ama bende en kısa sürede almayı düşünüyorum .Yem karma makinesi yem yolu da varsa zamandan da tasarruf sağlar diye düşünüyorum ,ama yem yolu yoksa makineden karışımı alıp hayvanların önüne taşımak baya işçilık , yem yolu olursa hazırlanan karışımı traktör ile hayvanların önüne boşaltmak zaman açısından çok önemli .
En önemli konu verdiğin yemlerden hayvanların daha iyi yararlanıp verimin artması

İsmail abi yem yolu yok ama yerim müsait yem yolu işi kolay onu kendim yaparım. Öğrenmek istediğim verimi ne kadar artırıyor ? internette hayvan başı sağmal inekte 1,5-2 litre kadar artış olacağı söyleniyor bu artış iyi bir artış hem işçilikte azalmış olacak günde 1 saate yakın silaj getirmekle uğraşıyoruz.

massey277 link=topic=83817.msg1001481#msg1001481 date=1431631609' Alıntı:
Abi bizde 3 m3 lük var bütçen uygunsa büyük al ilerde yetmeye bilir tekrar Değiştirmk zorunda kalmazsın şimdiden hayırlı olsun
kardeşim ismini bilmiyorum kusuruma bakma 3 m3 lük karma makinası kaç hayvana yetiyor birde makina yarım doluykende düzgün karıştırabiliyor mu ? küçük almak istememin sebebi bu aslında makina yarım doluyken düzgün karıştırıyorsa büyüğünüde alabiliriz.

Sadece süt artışı değil önemli olan sütün artacağı kesin bizim burada yem karma makinesi arıza yapan arkadaşa ile sohbet ettik tamircide birkaç gündür karma yapmadan veriyorum dedi sütler çok aşağıya düştü diyor , benim almak istememin başında ot ben veriyorum devamlı saman yok bende otu çok ziyan ediyorlar kilitlerden bile çıkarıp ayağının altına yatak yapıyor hayvanlar ama kıyılmış karışmış olsa otu o şekilde ziyan etmezler .

ismail_17 link=topic=83817.msg1001522#msg1001522 date=1431658452' Alıntı:
Sadece süt artışı değil önemli olan sütün artacağı kesin bizim burada yem karma makinesi arıza yapan arkadaşa ile sohbet ettik tamircide birkaç gündür karma yapmadan veriyorum dedi sütler çok aşağıya düştü diyor , benim almak istememin başında ot ben veriyorum devamlı saman yok bende otu çok ziyan ediyorlar kilitlerden bile çıkarıp ayağının altına yatak yapıyor hayvanlar ama kıyılmış karışmış olsa otu o şekilde ziyan etmezler .
haklısın abi bizde yemleme bittikten sonra yonca veriyoruz yoncayıda altlarına alabiliyorlar. yem karma makinası olsa hepsini birlikte verebiliriz ve küçük partiküllere ayırdığından dökülme, telef olmaz hiç değilse.

Bizde büyük baş hayvancılık yapıyoruz , yem karma makinası kullanmıyoruz ama geçen ay amcamlar ineklere yem karmak için makine aldılar genel olarak makinadan memnunlar ve 1 ayda süt veriminin değiştiğini söylüyor aynı zamanda içinde bıçakları olduğu icin sapı, otuda kiyiyor.

aslan26 link=topic=83817.msg1001578#msg1001578 date=1431678420' Alıntı:
Bizde büyük baş hayvancılık yapıyoruz , yem karma makinası kullanmıyoruz ama geçen ay amcamlar ineklere yem karmak için makine aldılar genel olarak makinadan memnunlar ve 1 ayda süt veriminin değiştiğini söylüyor aynı zamanda içinde bıçakları olduğu icin sapı, otuda kiyiyor.

Yem karma makinası büyükbaş ile uğraşanlar için şart bence işletmenin büyüklüğüne uygun büyüklükte yem karma makinaları var. Verimi artırıp işçiliği azalttığı için yavaş yavaş hayvancılıkta da makinalaşmaya geçmek lazım. Yorumun için teşekkür ederim Rıdvan.