+ Konuya Cevap Yaz
4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarımda yapısal sorunlar var potansiyelimizi kullanamıyoruz  Tarımda yapısal sorunlar var potansiyelimizi kullanamıyoruz
  İstihdama ve dış ticarete olumlu katkı sağlayan tarımın GSYİH içindeki payı azalıyor. TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yapısal sorunları bulunan tarımda potansiyelin kullanılamadığını, çiftçinin mutlaka üretimde kalmasının sağlanması gerektiğini söyöledi

  Ana Sayfa» Güncel14.05.2015 03:29

  SERGÜL KESKİN - DÜNYA

  Tarım, Türkiye için stratejik ve önemli bir sektördür. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki (GSYİH) payı azalmakla birlikte 2014 ' te yüzde 7.1’i buldu. Bunun dışında tarım, başta birçok sektöre de katkı sunmakta. Buna rağmen tarımdaki nüfusun geliri ülke ortalamasının üçte birini ancak bulmakta. Bu değerlendirme Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ' a ait. Bayraktar, tüm dünyada 14 Mayıs ' ta kutlanan DÜNYA Çiftçiler Günü ' ne ilişkin Dünya ' ya yaptığı açıklamada, sektörün sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 5.5 milyon çalışanla istihdama büyük katkıda bulunan tarımın ülke genelindeki işsizlik oranını 2.1 puan aşağı çektiğini dile getiren Bayraktar, ancak son dönemde enfl asyonun sorumlusunun tarımmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldığın, tarımda üretici fiyatları, 2014 ' te yüzde 6.7 artarken, gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyat artışının yüzde 12.7’yi bulduğunu söyledi. Bayraktar, tarımda üretici enflasyonunun, gıdadaki tüketici enfl asyonunun altında kaldığını belirterek, 'Rakamlar, enflasyonun sorumlusunun çiftçi olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

  Tarım sektörünün 5.6 milyar dolarlıklık da dış ticaret fazlası bulunduğuna işaret eden Bayraktar, “Bu kadar dış ticaret fazlası veren kaç sektör var? Buna rağmen, çiftçimiz bunun nimetlerinden yeterince yararlanamıyor. Kırsalda gelir, ülke gelir ortalamasının üçte biri. Bu adaletsizlik düzeltilmeli” dedi.

  Vasıflı tarım araziler korunmalı

  Bayraktar, yapısal sorunları bulunan tarımda potansiyelin tamamının kullanıldığından bahsetmenin de mümkün olmadığını ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Ülkemizde 3.1 milyon tarımsal işletmenin 32.5 milyon parsel arazisi bulunmaktadır. İşletme ve parsel sayısı gelişmiş ülkelere göre çok fazla. İşletme başına tarımsal arazi gelişmiş ülkelerde 400-500 dekar iken, Türkiye’de 61 dekar. Parsel büyüklüğü ortalama 6 dekara kadar inmekte. Bu kadar küçülmüş parsellerle ve bu işletme yapısıyla verimli üretim yapmak ve dünyayla rekabet etmek mümkün değil. Bu durum, tarımsal alet ve makinelerin etkin ve verimli kullanımını engellemekte, maliyetleri artırmakta, hem verim hem de üretim düşmektedir. Arazi Kullanımı ve Toprak Koruma Kanunu, parçalanmanın önüne geçecektir. Halen 4.5 milyon hektara ulaşmış toplulaştırılmış alanın büyüklüğü nihai hedef olan 14 milyon hektara çıkarılmalıdır. Sulama yatırımları tamamlanmalı, üstün vasıfl ı tarım arazilerinin korunmalıdır. Bu konuda valilik ve büyükşehir belediyeleri hassa davranmalı, toprak koruma kurulları verimli arazileri koruyacak şekilde çalıştırılmalıdır.'

  Üretici birlikleri güçlendirilmeli

  Tarımda yeterli sayıda kooperatif ve üretici birliği olmasına karşın, bu kurumların idari ve mali açıdan güçlü olmadığına işaret eden Bayraktar, “Bunlar fonksiyonel hale getirilmeli, profesyonelce yönetilmeli, mali ve idari açıdan güçlendirilmelidir. Bunlar yapılmadan, yapısal sorunlar çözülmeden, üretim maliyetleri düşürülmeden de tarlada 1 lira olan ürünün markette 4-5 lira olmasının önüne geçmek çok zordur.” Kırsal kalkınma desteklerinin artarak devamını istiyoruz” dedi.

  Çiftçinin finansman sorunu çözülmeli

  Bayraktar, mazot, gübre, ilaç, elektrik gibi girdi maliyetlerinin çiftçileri zorladığını, karlı ve verimli üretimi engellediğini de belirterek, “Bu durum, üreticimizin rekabet şansını da olumsuz etkilemektedir. Finansman sıkıntısının çözülmesi ve çiftçimizin ucuz maliyetle kredi bulmasının sağlanması için, çiftçimizin ihtiyacı olan kredinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Hazine destekli düşük faizli kredi yoluyla karşılanması, bu uygulamanın diğer kamu bankalarını da kapsaması gereklidir. Bu rekabet de yaratacaktır” diye konuştu. Üretim planlamasına geçilerek talebe göre üretim yapılıp, arz talep dengesinin gözetilmesini de isteyen Bayraktar, tarımın, temel yapısal sorunları dışında, sermaye yetersizliği, pazarlama, ambalajlama, depolama sorunlarının da bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Ülkemizde tarım çok büyük potansiyel barındırmaktadır. 2023 yılında 150 milyar dolarlık hasılaya, 40 milyar dolarlık ihracata ulaşmak, 85 milyonluk ülke nüfusu, 50 milyon turisti doyurmak mümkün. Yeter ki çiftçimiz, üreticimiz desteklenmeye devam etsin, yapısal sorunlar çözülsün.”

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yapısal sorunlar var potansiyelimizi kullanamıyoruz  - su kuyularına sayaç vuruldu
  - sulama elektriğine zam yapıldı
  - tarimsal mazotumuz, dunyanın en pahalısı. Satın alma gücü ile kıyaslandığında en yakın rakibimizin 3 katı fiyata alıyoruz.
  - hiç bir malda devlet güvencesi yok.
  - şartlar dolayısı ile tarımsal üretim karlılığı - rakamlara düşmüş.
  - ekilen Tarim arazilerinde her yıl korkunç bir düşüş var.

  'Oxford vardı da biz mı okumadık' gibi olacak ama:

  'imkan verdiniz de biz mi çalışmadık?'

  Mazotcuya gecen yilin borcunu bitirememisken, biz bu sartlarla, hala, resmen direnerek üretmeye çalışıyoruz.

  Sorunu başka kapıda arasınlar. Sorun bizde değil.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yapısal sorunlar var potansiyelimizi kullanamıyoruz  Alıntı sebazios link=topic=83823.msg1001429#msg1001429 date=1431616131 Nickli Üyeden Alıntı
  - su kuyularına sayaç vuruldu
  - sulama elektriğine zam yapıldı
  - tarimsal mazotumuz, dunyanın en pahalısı. Satın alma gücü ile kıyaslandığında en yakın rakibimizin 3 katı fiyata alıyoruz.
  - hiç bir malda devlet güvencesi yok.
  - şartlar dolayısı ile tarımsal üretim karlılığı - rakamlara düşmüş.
  - ekilen Tarim arazilerinde her yıl korkunç bir düşüş var.

  'Oxford vardı da biz mı okumadık' gibi olacak ama:

  'imkan verdiniz de biz mi çalışmadık?'

  Mazotcuya gecen yilin borcunu bitirememisken, biz bu sartlarla, hala, resmen direnerek üretmeye çalışıyoruz.

  Sorunu başka kapıda arasınlar. Sorun bizde değil.
  Fabrika yapılsın diye birilerine peşkeş çekilen meraları da unutmayalım Yılmaz.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yapısal sorunlar var potansiyelimizi kullanamıyoruz  Alıntı DeHLiZ link=topic=83823.msg1001440#msg1001440 date=1431620947 Nickli Üyeden Alıntı
  Fabrika yapılsın diye birilerine peşkeş çekilen meraları da unutmayalım Yılmaz.


  meralar olsa iyi bir tanıdığımın babadan kalma arazisi alal acele büyük şehirin içine sokuldu. bir ay geçmeden organize sanayi ye dahil edildi. neler oluyor demeye kalmadan tarımsal arazi kamulaştırılıp fabrika bile kurulup içine makinalar yerleştiriliyor şu an.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tarımda sorunlar ve çözüm önerileri….
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ocak.2015, 09:15
 2. Traktörlerinizde En Sık Karşılaştığınız Sorunlar ?
  Konu Sahibi mecan22 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 06.Nisan.2014, 23:16
 3. Et ve süt ürünlerindeki sorunlar
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ocak.2011, 18:19
 4. toplu sorunlar
  Konu Sahibi djak Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Aralık.2009, 18:55
 5. Sorunlar [Çözüldü]
  Konu Sahibi çaylaklar Forum John Deere American Farmer Deluxe
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 06.Haziran.2008, 16:22

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status