Paranın Satın Alamadığı Köylülerde Warmış....

Para için, kendi çıkarları için, inşaat için, sözde gelişmiş görünmek için, rant için her yol mübah diyenlere ithafen bu haberi paylaşıyorum....

Kanada yerlileri doğalgaz yerine somonları tercih etti
[14.05.2015 12:13]

Enerji Günlüğü - Kanada`nın İngiliz Kolumbiyası eyaletinde yaşayan yerli Lax Kw’alaams topluluğu doğalgaz terminali yapımı için kendilerine teklif edilen 837 milyon doları reddetti.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, 3600 kişilik topluluk, The Pacific NorthWest LNG şirketinin yerleşim yerlerine yakın bir arazide kurmayı planladığı doğalgaz terminalini somonların doğal ortamını olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle veto etti.

SORUN PARA DEĞİL MESAJI

Topluluğun belediye başkanı Garry Reece yaptığı açıklamada, topluluğun projenin çevresel etkilerini farkettiğini belirterek, kendilerine teklif edilen bir milyar Kanada dolarını reddetmelerinin meselenin sadece para olmadığı yönünde güçlü bir mesaj olduğunu söyledi.

The Pacific NorthWest LNG şirketi 40 yıl boyunca topluluk üyeleri arasında dağıtılması için bir milyar Kanada dolarında fazla bir ücret teklif etmişti. Şirket ayrıca deniz yaşamına verilen zararı azaltmak için bir asma köprü kurma sözü de vermişti.

Daha önce de Kanada`da bazı önemli altyapı projeleri yerel topluluklar tarafından reddedilmişti. Alberta ve İngiliz Kolumbiyası arasında inşa edilmesi planlanan The Northern Gateway boru hattı projesi de yerli kızılderili toplulukları tarafından reddedilmişti. Yine, Kanada ve ABD arasında inşa edilmesi planlananKeystone XL boru hattı projesi de güçlü çevreci muhalefeti nedeniyle hala Washington`un onayını bekliyor.

Ynt: Paranın Satın Alamadığı Köylülerde Warmış, EYYY DUYYY Uzun Bacaklı...

Tarım arazilerinin satılması çiftçileri ilgilendiriyor diye düşünüyorum. Bunun da doğrudan hükumetle ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz. Sanırım kendimizle ilgili olan haberleri paylaşıp yorum yaparsak siyaset yapmış olmayız. Böyle konularda siyaset yapmayın demek susun demekle eşdeğerdir diye düşünüyorum.

144fenomen link=topic=83833.msg1001559#msg1001559 date=1431675435' Alıntı:
konunun açıldığı yerle bir alakası yok demek istediğimin.Uzun bacaklı dediğiniz kişi kim ? Çok istiyorsanız siyaset klüp açın üye olalım orada tartışalım.Demek istediğim yorumlar değil konu direk siyaset.

Bu ülkede yaşayanlar olarak tabiki ülkenin anlık gündeminden de uzak kalamıyoruz istesekte...

Bizler siyasetçi değiliz, siyasileri we sistemin iyileşmesi için yapıcı eleştrilerde bulunmak bu ülkede yaşayan herkesin hakkı lakin, o eleştirilere tahammül edemeyenlerin olduğu bir dönemdeyiz...

Orn123 link=topic=83833.msg1001560#msg1001560 date=1431675590' Alıntı:
Tarım arazilerinin satılması çiftçileri ilgilendiriyor diye düşünüyorum. Bunun da doğrudan hükumetle ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz. Sanırım kendimizle ilgili olan haberleri paylaşıp yorum yaparsak siyaset yapmış olmayız. Böyle konularda siyaset yapmayın demek susun demekle eşdeğerdir diye düşünüyorum.

Benzer düşünüyorum, katılıyorum...

144fenomen link=topic=83833.msg1001559#msg1001559 date=1431675435' Alıntı:
konunun açıldığı yerle bir alakası yok demek istediğimin.Uzun bacaklı dediğiniz kişi kim ? Çok istiyorsanız siyaset klüp açın üye olalım orada tartışalım.Demek istediğim yorumlar değil konu direk siyaset.

Ha unutmadan son 13 yılda iktidar olan parti tarafından çıkarılmış bir yasaya göre, içinde ne olduğunu yazman kaydı ile her türlü gıda katkısı kullanılabiliyor gıda maddelerinde, bende bu haberde herhangi bir siyasi, parti, isim zikretmediğime göre, kimseye de zararım yoktur herhalde konuşmanın farkındalık yaratmanın....

144fenomen link=topic=83833.msg1001565#msg1001565 date=1431675938' Alıntı:
abi bak geçen mazot muhabbeti gübre muhabbeti vardı o konularda bende konuştum yine söylüyorum hükümet yanlısı değilim.açtığın konu güzel trakkulüplük ama uzun bacaklı yakıştırması önce sana sonra trakkulübe yakışmamış, Bu konullar sana bana ve daha çok trakkulübe zarar verir.Benim için hava hoş.

Canım kardeşim bu laf bana ait değil, medyayı ekonomiyi siyaset bilimini biraz takip edebilseydin, 10 yıldır bu lakabı kimin kime taktığını bilirdin...

Hermiyas link=topic=83833.msg1001567#msg1001567 date=1431676136' Alıntı:
Canım kardeşim bu laf bana ait değil, medyayı ekonomiyi siyaset bilimini biraz takip edebilseydin, 10 yıldır bu lakabı kimin kime taktığını bilirdin...
tamam abi beni ilgilendirmiyo konştukca bir partiyi savunmuş gibi oluyorum.Siyaset çok çirkin birşey.Zaten moderatör değilim birşey değilim ben traktöre toprağa yorum yapmayı tercih ediyorum saygılar.Sen istemeden de kırdıysam özür dilerim

arkadaşlar bende sıze katılıyorum tarım arazılerı bır kere ımar dışı kalmalı ben istanbuldan örnek vereyım bulunduğun hadımkoy arazılerı ımara açıldı gelın gorun o verımlı topraklar ne hale geldı ben derımkı bu işin a ve b partısı yoktur bu iş bır devlet projesı olmalı o donemın hukumetı bunu düşünerek haraket etmelı bır ulkenın tarımı bıttımı o ulkenın dengesı bozulur dışarı bağımlı hale gelırız evet gırdıler çok yusek katılıyorum ama bunu devlet çozmelı dıye düşunuyorum

144fenomen link=topic=83833.msg1001568#msg1001568 date=1431676486' Alıntı:
tamam abi beni ilgilendirmiyo konştukca bir partiyi savunmuş gibi oluyorum.Siyaset çok çirkin birşey.Zaten moderatör değilim birşey değilim ben traktöre toprağa yorum yapmayı tercih ediyorum saygılar.Sen istemeden de kırdıysam özür dilerim

Canım kardeşim özürlük bir şey yok, sadece haberin içeriğine odaklan 'Paranın satın alamadığı şeylerde war, geri kalan her şey için ...... kart...'

ayna_vatan link=topic=83833.msg1001566#msg1001566 date=1431675954' Alıntı:
Herkes toprağına önce kendisi sahip çıkacak. Ben istemeden kimse gelip benim tarlama site apartman dikemez. Senin bölgende tarım arazisi imara açılsa 1.000 liralık tarla oldu mu 50.000 lira , ama imar planının sınırı senin tarlanı kapsamasa demediğini bırakmazsın, Bırakmayız hepimiz için geçerli
Ayrıca Uzun bacaklı lafı hiç yakışık almıyor. Devlet büyüğüne hakarettir.
yusuf abi sana göre devlet büyüğü olabilir bana göre de insanlığın yüz karası. Fazla konuşmayı , yazmayı ve konuşanı sevmem eğer cevap yazarsan ıyı veya kötü cevap vermiyecem çünkü uzar gider. . .

başkalarının düşünce ve fikrinin yanlış olduğunu söylemek en büyük ayıptır. herkes isteğini söyler ama kendisini kontrol edebilmeli hoşgörü herzaman en güzelidir

Bazı insanlar eleştirmeyi siyaset olarak algılıyor. Eleştirmeyi herkes yapmalıdır ki işler bir nebze olsun düzelebilsin.

İnsanımıza eleştirmeyi, kendi bakış açısından bu yanlıştır demeyi, hep siyaset yapma olarak empoze edilmiş. Asıl siyasetçiler, kendi yanlışlarını görmemek ve göstermemek adına eleştiriyi hep kötü bir şeymiş gibi dayattılar.

Herkes kendince fikrini söyleyebilmeli, doğru veya yanlış tartışılır ve sonunda en doğru bulunur.

Ynt: Paranın Satın Alamadığı Köylülerde Warmış...

144fenomen link=topic=83833.msg1001557#msg1001557 date=1431675025' Alıntı:
Burası trakkulüp siyaset klübe çevrildi iyice ve bende yandaş değilim onu söyleyeyim hani mazot pahalıydı felandı haklı konuşulabilir ama tarımla ilgisiyok ve tamamen hükümeti kasitli paylaşımlar oluyor.

Öyle bir dikerki ağzın açık kalır. Sizin oralarda rant dönmüyor anlaşılan ranta dönük arazi jeopolitesi yok. 1000 liralık tarla 50.000 liramı yok öyle bir dünya. Senin arsanı sana sormadan alır üstüne birde tarla vasfında değer öder ağzın açık kalır. En basit örnekle burda yol genişletme çalışmalarında bile ödenen para yıkıp geçtikleri bahçe çit duvar yapılarını karşılamıyor hele birde bunun arsa değeri var ödenmeyen. Tarla vasfında para ödeniyor senin çizdiğin tablo kadar bu ülkede düzen günlük gülistanlık değil. Ki ben 50 kat para verilse bile tarım arazilerinin imara açılmasına karşıyım. Verimli arazilere organize sanayi kurmak site alanı yapmak neyin mantığı. Zaten 10 senedir betondan başka birşey görmedik birtek fabrika göremedik devletin eliyle diktiği.

Ynt: Paranın Satın Alamadığı Köylülerde Warmış....

Futbol forumunda siyaset konuşulmamasını anlarım, bilgisayar, film, hobi forumlarında da konuşulmaz onu da anlarım da, çiftçi forumunda siyaset ister istemez konuşulur...

Bilgisayar firmasını eleştirirsiniz, çünkü iş direkt onlarla alakalıdır, eee çiftçinin işi de direkt olarak siyasilerle ilgilidir.

Mazot fiyatlarını siyasetçileri eleştirmeden eleştiremezsiniz,

Hibeleri, destekleri siyasetçilerden bahsetmeden konuşamazsınız,

Et fiyatlarına yapılan müdahaleleri, yapılan ithalatları siyaset konuşmadan eleştiremezsiniz.

Siyasiler, 'Tarım çiftçinin işi' deyip çiftçiye bırakıyorlar mı ki, siz de siyasileri eleştirmekten vazgeçeceksiniz?

Gelelim uzun bacaklı lafına, yahu kendi taraftarları 'Uzun Adam' deyince sıkıntı olmuyor da, 'Uzun Bacaklı' neden olsun? Ben bir hakaret görmedim...

DeHLiZ link=topic=83833.msg1001696#msg1001696 date=1431721564' Alıntı:
Futbol forumunda siyaset konuşulmamasını anlarım, bilgisayar, film, hobi forumlarında da konuşulmaz onu da anlarım da, çiftçi forumunda siyaset ister istemez konuşulur...

Bilgisayar firmasını eleştirirsiniz, çünkü iş direkt onlarla alakalıdır, eee çiftçinin işi de direkt olarak siyasilerle ilgilidir.

Mazot fiyatlarını siyasetçileri eleştirmeden eleştiremezsiniz,

Hibeleri, destekleri siyasetçilerden bahsetmeden konuşamazsınız,

Et fiyatlarına yapılan müdahaleleri, yapılan ithalatları siyaset konuşmadan eleştiremezsiniz.

Siyasiler, 'Tarım çiftçinin işi' deyip çiftçiye bırakıyorlar mı ki, siz de siyasileri eleştirmekten vazgeçeceksiniz?

Gelelim uzun bacaklı lafına, yahu kendi taraftarları 'Uzun Adam' deyince sıkıntı olmuyor da, 'Uzun Bacaklı' neden olsun? Ben bir hakaret görmedim...
aynen ...biri sevdiğine aslanım dediğinde gururlanırken eşşeğim dese kavga çıkar...aslında ikiside aynı canlı grubundan...

.
Ukalalık gibi olmasın ama zaten biz siyasi hareket edemeyiz. Elestirilerimizi siyasilerin uyguladığı politikalara karşı yapılıyor. Bunu ayırmalıyız ( sözüm yonetime )
Uzunu-kısası, darı-genişi, üçgeni-paraleli mevzusuna gelince sevdiğimiz kişiye takılan lakabı baş tacı, sevmediğimiz kişiye takılanı hakaret saymak