Pulluk numarasının önemi nedir???

Değerli çiftçi kardeşlerim biz 3lü 8 numara pulluk kullanıyoruz köyümüzde 240s çok olduğu için genelde küçük pulluklar kullanılıyor size sorum 50 dönüm bir tarlayı 3lü 8 numara yerine 3lü 14 numara ile sürsek hasatta bi fark olurma daha doğrusu verim artarmı

Ynt: Pulluk numarasının önemi nedir???

Sinan5858 link=topic=83846.msg1001654#msg1001654 date=1431712701' Alıntı:
Değerli çiftçi kardeşlerim biz 3lü 8 numara pulluk kullanıyoruz köyümüzde 240s çok olduğu için genelde küçük pulluklar kullanılıyor size sorum 50 dönüm bir tarlayı 3lü 8 numara yerine 3lü 14 numara ile sürsek hasatta bi fark olurma daha doğrusu verim artarmı
tabiki farkı olur.daha geç susar,toprak daha yumuşak olur,ot köklerini daha çok yok eder.ama senin traktörün çekmez.

Bu arada bizim köyde patlatma dahi kullanılmıyor verimin düşük olmasının sebebi kullanılan ekipmanlarmıdır daha doğrusu ekipman yetersizliğimidir acaba???

Sinan5858 link=topic=83846.msg1001661#msg1001661 date=1431713492' Alıntı:
Bu arada bizim köyde patlatma dahi kullanılmıyor verimin düşük olmasının sebebi kullanılan ekipmanlarmıdır daha doğrusu ekipman yetersizliğimidir acaba???
patlatma her yıl çekilmez zaten.işi götüren güçlü traktör iyi bir ekipman elbette bilinçli yenilikçi çifçi

Sinan5858 link=topic=83846.msg1001661#msg1001661 date=1431713492' Alıntı:
verimin düşük olmasının sebebi tabi sadece buna bağlanamaz ama tabi ki dip kazanla oluşan taban taşının kırılması lazım böylece hem bitki köklerinin daha derine inmesi ve böylece organik maddeden daha fazla yaralanması sağlanır aynı zamanda toprağın su tutma kapasitesi artar

Topragi çok alt üst etmek devamlı güneşin ultraviyole isinlarina maruz kalması neticesi yeni toprak olusmasini onluyormuş.Onun için topragi alt üst etmeden işlemek gerekliymis.Ayrica su ve ruzgar erezyonunu onlemek icin.Mesela cizelle .Topragi yirtarak işliyor.
Pulluk kullanırsak Ayrıca topragi sonbaharda 20-25 cm. Derinlikte işlemek gerekir onada 10 no pulluk uygundur.240s massey 3 lu 10 no pullugu cekebilir.
4-5 yilda bir patlatma çekmek uygun olur.

maygun10 link=topic=83846.msg1001675#msg1001675 date=1431715030' Alıntı:
Topragi çok alt üst etmek devamlı güneşin ultraviyole isinlarina maruz kalması neticesi yeni toprak olusmasini onluyormuş.Onun için topragi alt üst etmeden işlemek gerekliymis.Ayrica su ve ruzgar erezyonunu onlemek icin.Mesela cizelle .Topragi yirtarak işliyor.
Pulluk kullanırsak Ayrıca topragi sonbaharda 20-25 cm. Derinlikte işlemek gerekir onada 10 no pulluk uygundur.240s massey 3 lu 10 no pullugu cekebilir.
4-5 yilda bir patlatma çekmek uygun olur.
memet abi ben bir sene çizel ile sürdüm.köten çekmedim,verimim düşük ve tarlam otlu kaldı

Zayıf arazide toprağı derin sürmek dahada zayıflatır. Patates, pancar gibi toprak altında yetişen yumru mahsül ekmiyorsanız çok faydası olacağını sanmıyorum. Olursada bir kaç yıl olur sonra başa geri dönülür. Şahsen ekim yılında yetiştiremezsem diskaro ile anıza ekiyorum. Otu öldüremezseniz ekinleriniz yenik düşer.

Şu anlatılanların her türlüsünü denedim. Ben bazı arkadaşların derin sürün derin işleyin sözünü kabul etmiyorum. Hayır 25 cm. den derin sürmeyin, sonrasında da aralıklı olarak 2 kez kazayağı çekebiliyorsanız çok makbul olur, toprak alt üst olur, toprak güneş görür, toprak dinlenir. Sadece patlatma çekmek yetmez,arkasından 4 lü 5 li pullukla sürmek ve yabancı ot tohumlarını ve anızı gömmek şarttır. Sadece Goblen veya diskaro çekince de yabancı otlar, ekinin kanını emiyor, oda olmuyor. Killi, kumlu, kepir, kıraç topraklarınıza buğday arpa ekmeyin, verim alamazsınız... o tür topraklara Tritikale ekin. Hem iyi dane verimi alırsınız, hemde saman çok olur.

Biz tohumu serpme yöntemiyle ekiyoruz. Sürülmemiş tarlanın üstüne tohumu serpip sonra tohumu pullukla sürerek kapatıyoruz. Derin sürdüğümüz takdirde tohumun bir kısmı toprak altında boğuluyor ve çıkmıyor. Eğer ki derin sürme ihtiyacı duyar isek, o zaman da pullukla sürülmüş tarlanın üstüne yine tohumu serpip tırmık tapan çekerek kapatıyoruz. Özetle; büyük numara pulluk tohumu derine düşürdüğü için pek kullanılmıyor bizde.

mehmet nohutlu link=topic=83846.msg1001689#msg1001689 date=1431717003' Alıntı:
memet abi ben bir sene çizel ile sürdüm.köten çekmedim,verimim düşük ve tarlam otlu kaldı
Yabancılar ilaçla bu sorunu çözmüş ama.Bize kalan ; ot sorunu olduğu için bir kere sonbaharda 20-25 cm. Sürüm yapip.baharında kazayagi tirmik kullanarak azaltilmis toprak işlemesi yapmak.İkileme ve üçleme den kacinmak.

isyankar1985 link=topic=83846.msg1001993#msg1001993 date=1431847480' Alıntı:
Biz tohumu serpme yöntemiyle ekiyoruz. Sürülmemiş tarlanın üstüne tohumu serpip sonra tohumu pullukla sürerek kapatıyoruz. Derin sürdüğümüz takdirde tohumun bir kısmı toprak altında boğuluyor ve çıkmıyor. Eğer ki derin sürme ihtiyacı duyar isek, o zaman da pullukla sürülmüş tarlanın üstüne yine tohumu serpip tırmık tapan çekerek kapatıyoruz. Özetle; büyük numara pulluk tohumu derine düşürdüğü için pek kullanılmıyor bizde.
Kadir ben hatirliyorum.1960 ki yillarda bizde bugdayi pulluk altına atip ekerdik.Daha sonraları kazayağı ciktigindan beri,pulluk altına ekim yapmiyoruz.Sanirim iklim ve toprak niteliğinden dolayı siz bugdayi pulluk ile ekiyorsunuz.

Doğrudur Mehmet abi. İlkbahar mevsiminde -nisan ayında ve çoğu yağışlı geçer- ektiğimizden dolayı zaman kısıtlı. Ekimi yetiştirebilmek için ve en önemlisi arazimiz taşlı olduğu için pullukla ekim yapmak zorunda kalıyoruz. Mibzer kullanımı yok denecek kadar az. Dededen kalma usule devam edip tevekkel Allah diyoruz.