köy ve hayvancılık için değerli fikirlerinizi alabilirmiyim

Küçükbaş hayvancılık yapan veya tecrübeli abiler hem beni aydınlatıp hemde başka arkadaşlarında aydınlanması için izninizle değerli görüşlerinizi istiyorum. istanbuldayım maaşım 1500 ün altında ve bir çok insan gibi ekonomik durum sıfıra yakın. aslen köylüyüz ve köyde hayvancılık için yer mera alet hepsi var. fakat hayvan yok. hayvan almak için kredi çekmeye çalışacağım. eğer kredi çekemez isem yirmi (20) gibi çok az bir sayı ile süt keçisi ile hayvancılığa başlamak istiyorum sizce bu sayı ile başlanılabilir mi , köyde şehirdeki ekstra masraflarda yok ( kira, her gün yol parası falan). İşin diğer tarafı var ki ailem beni okuttu şimdi köyde kalmamı istemiyorlar az maaşla da olsa istanbul da olmamı istiyorlar sigortalı işten başka bir şeyi de gözleri görmüyor.

Ynt: köy ve hayvancılık için değerli fikirlerinizi alabilirmiyim

Aynı dertten bende de var. Şehirde çalışmamı istiyorlar ama ben köyde memnunum :) Biz 10 yıl önce keçi işine başladığımızda seçme keçi alacağımıza yaşlı keçilerden aldık. Tanesi 95- 100 TL ' ye hem de 1 yıl vadeli. Bu keçiler 2 sefer doğurdu en az. genç hayvanlar oldu hepsi. Zaten o yaşa kadar sürüde kalan keçiler sürünün gözbebeği olanlar oluyor. Hepsinin adı vardı aldığımızda. Benim tavsiyem benim dediğim gibi git al yaşlı kıl keçilerini, içine de atarsın istediğin cins tekeyi birkaç yıla istediğin gibi keçi sürüsü olur elinde.

Edit: Şehirde ben de çalıştım, Balıkesir ' de. Aldığım 1000 TL yetmiyordu. Köyde elime geçen parayı işime harcıyorum. Faturalarım ve ufak tefek masraflarım dışında kişisel masraf yok gibi. Bana daha rahat geldi.

ben aylık 4500tl alıyorum ama koye gıtmeyı dusunuyorum nedenmı artık stresten gurultuden bıktım sımdılık koyde yerım var 20 tan ekoyun aldım koyde bırı bakıyor her halde yakında tası taragı toplayıp gıdecegım koye hayat koyde

Okudum köye gitmeyin gibi bi yanlışa sakın düşme. Ziraat mühendisliği bitirdim. Banada karşı ciktilar çok sıkıntı çektim. Fakat sonunda artık kendi işimi yapıyorum. Kredi işine gelince benim aklım krediyle vade işine çalışmıyo :)

Orn123 link=topic=83852.msg1001758#msg1001758 date=1431763295' Alıntı:
Aynı dertten bende de var. Şehirde çalışmamı istiyorlar ama ben köyde memnunum :) Biz 10 yıl önce keçi işine başladığımızda seçme keçi alacağımıza yaşlı keçilerden aldık. Tanesi 95- 100 TL ' ye hem de 1 yıl vadeli. Bu keçiler 2 sefer doğurdu en az. genç hayvanlar oldu hepsi. Zaten o yaşa kadar sürüde kalan keçiler sürünün gözbebeği olanlar oluyor. Hepsinin adı vardı aldığımızda. Benim tavsiyem benim dediğim gibi git al yaşlı kıl keçilerini, içine de atarsın istediğin cins tekeyi birkaç yıla istediğin gibi keçi sürüsü olur elinde.

Edit: Şehirde ben de çalıştım, Balıkesir ' de. Aldığım 1000 TL yetmiyordu. Köyde elime geçen parayı işime harcıyorum. Faturalarım ve ufak tefek masraflarım dışında kişisel masraf yok gibi. Bana daha rahat geldi.
ömer sağlam link=topic=83852.msg1001763#msg1001763 date=1431764142' Alıntı:
ben aylık 4500tl alıyorum ama koye gıtmeyı dusunuyorum nedenmı artık stresten gurultuden bıktım sımdılık koyde yerım var 20 tan ekoyun aldım koyde bırı bakıyor her halde yakında tası taragı toplayıp gıdecegım koye hayat koyde
aydinozden1991 link=topic=83852.msg1001774#msg1001774 date=1431765602' Alıntı:
Okudum köye gitmeyin gibi bi yanlışa sakın düşme. Ziraat mühendisliği bitirdim. Banada karşı ciktilar çok sıkıntı çektim. Fakat sonunda artık kendi işimi yapıyorum. Kredi işine gelince benim aklım krediyle vade işine çalışmıyo :)

çok teşekkür ederim değerli tavsiyeleriniz için zaten içimde hep istiyordum fakat moral destekte azda olsa lazım. oda oluştu gibi çok şükür

Öncelikle bir durum tespiti yapman gerekir. Köye geri Döneceksin , ailenin bir süre senin ekonomik durumuyla ilgilenmesi gerekecek mi. Hemen kazanç sağlayamazsınız hayvancılık ta. Bir süre giderin olacak ondan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Mera durumu nedir, ekilebilir arazinin varmı, tesisin varmı, sonra bu işe merak varmı en önemlisi bu.