Aslında Sizi korkutan ne dir? Bantun Sunar

Merhaba Arkadaşlar hayvancılıga neden başlamıyorsunuz ben yazın başlıyorum Allah ' ın izniyle
Evet %50si Diyorki bana.;

Süt verimi düşer
şap gelir
hastalanır
Delidana olur
buzağı ölümleri olur
Doğum ölümler olur
kısır kalır
Gibi gibi gibi
Ben bu riskleri alamam hayvancılık zor iştir Boşver başka işlere bakalım...

Evet Benim sadece Tek bir diyeceğim var böyle düşünen kişilere.
Tüm tedbiri bakımı dört dörtlük yaparsan sıkıntı olmayacak veya çok aza inicek..

Sen hayatta neden yaşıyorsun kardeşim? neden ev araba alıyorsun nedendaha çok para kazanmak istiyorsun?
Ozaman herşeyi istiyorsun yapıyorsun HİÇ DÜŞÜNDÜMÜ 5 DAKİKA SONRA HAYATTA OLUCAGINI Biliyormusun? Yarına çıkabilcekmisin?
ÖLÜMÜ Düşündümü ? Diyorum.. Ozaman öl intihat edin böyle düşünenler.. Ozaman hiç birşeye sahib olmayalım :) hem olumsuz yönlerini düşünelim arkadaşlar bırakın bir gün herşeyiniz var eksik işler var bir bakmıssınız uçup gitmissiniz düşünün bunları bi bakalım

Ynt: Aslında Sizi korkutan ne dir? Bantun Sunar

kısaca.....
ben başladım.
3 yıl zorladım.. yaptığım planlar tutmadı..
ahır kendimin yem çok... yayla var..
çocuk gibi ilgi lazım.. zamanın tamamı onlara gidecek..
belki olur... ben yapamadım... inşallah becerrirsin..
üstte yazılanlar doğru...

Sadece hayvancılık işinde değil bütün iş kollarında insanlar hemen size işin nasıl yapılamayacağını anlatır ülkemizde.Hemen negatifi verir bu iş olmaz ,yapamassın diye.Kimse de demez ki kardeşim ben bu hataları yaptım,bu yüzden zarar ettim sen şunlara dikkat et böyle yaparsan kazanırsın.Kolay yoldan para kazanmanın yolunu aramaya alışmışız.Bilgisiz araştırmadan yapılan her işe girildiğinde başarısız olan kişi hemen bu iş çok zor der.saygılar

hayvancılık bebek bakımı gibi bişey.. ek iş olmaz tek iş olur.. ayrıca biçok olmazsa olmazı var.. ciddi altyapı, sermaye, emek ister..

başarılı işletmeleri gezip görmek lazım..

parapemik link=topic=83873.msg1002020#msg1002020 date=1431857551' Alıntı:
Sadece hayvancılık işinde değil bütün iş kollarında insanlar hemen size işin nasıl yapılamayacağını anlatır ülkemizde.Hemen negatifi verir bu iş olmaz ,yapamassın diye.Kimse de demez ki kardeşim ben bu hataları yaptım,bu yüzden zarar ettim sen şunlara dikkat et böyle yaparsan kazanırsın.Kolay yoldan para kazanmanın yolunu aramaya alışmışız.Bilgisiz araştırmadan yapılan her işe girildiğinde başarısız olan kişi hemen bu iş çok zor der.saygılar
Yok öyle değil, bantun benim 17 kuşak öteden yeğenim olur. Bu konuları çok konuştuk. Hayvancılık hakkında önceden bilgi sahibi olmak tabi ki faydalı, fakat işin içine girince yapılan hesaplar farklı çıkıyor. İşte o zaman hüsrana uğruyorsun. Bantunda maddi anlamda çok tatlı hesaplar yapıyor. Ama o paraları asla kazanamayacak. Yapmasın mı mutlaka yapsın. Bir kere 1 inek için 5 dekar sulu, 10 dekar kuru arazi ekmeli ki, kaba yemi bedavaya getirsin. Arkasından yanında bir yardımcı olmalı, doğumda, aşı da, hastalıkta çok lazım oluyor. Bu yardımcı sağımda yapabilmeli, işte o zaman BELKİ başarı gelir. Belki dedim çünkü amele gibi çalışmaya da dayanıklı olacaksın ki ,işin altından kalkabilesin. Olay bu.

ben ne yapıyorsam hayvanlara güvenerek yapıyorum 3yıl geriye dönüp baktıığim zaman bayağı fark olduğunu görüyorum . Evet kazanıyorum ama borcumda artıyor allahıma şükür olsun. Yalnız bir de şu durum var adamsizlık benim babam 1937doğumlu işim olduğu zaman o dolandırızor ınekleri . Anam babam bana destek olmasa bunun yarısı kadar yapamam ne kadar sistemli yaparsan yap. Beni korktutan adamsizlık

sagalassos link=topic=83873.msg1002028#msg1002028 date=1431858691' Alıntı:
Yok öyle değil, bantun benim 17 kuşak öteden yeğenim olur. Bu konuları çok konuştuk. Hayvancılık hakkında önceden bilgi sahibi olmak tabi ki faydalı, fakat işin içine girince yapılan hesaplar farklı çıkıyor. İşte o zaman hüsrana uğruyorsun. Bantunda maddi anlamda çok tatlı hesaplar yapıyor. Ama o paraları asla kazanamayacak. Yapmasın mı mutlaka yapsın. Bir kere 1 inek için 5 dekar sulu, 10 dekar kuru arazi ekmeli ki, kaba yemi bedavaya getirsin. Arkasından yanında bir yardımcı olmalı, doğumda, aşı da, hastalıkta çok lazım oluyor. Bu yardımcı sağımda yapabilmeli, işte o zaman BELKİ başarı gelir. Belki dedim çünkü amele gibi çalışmaya da dayanıklı olacaksın ki ,işin altından kalkabilesin. Olay bu.
çok tatlı hesap yapmak insanı motive ediyo abim ondandır :D bu işi yapanların ortalama karı bellidir,maksimum kar edene bellidir,batanlar zaten ortada.maksimum karın ustunde kar elde edeceğini düşünmek zaten hayalcilik olur.Yüzde 30 larda kar eden işletmelere karlı işletmedir denir.

GENÇ EYMIRLİ link=topic=83873.msg1002031#msg1002031 date=1431859359' Alıntı:
ben ne yapıyorsam hayvanlara güvenerek yapıyorum 3yıl geriye dönüp baktıığim zaman bayağı fark olduğunu görüyorum . Evet kazanıyorum ama borcumda artıyor allahıma şükür olsun. Yalnız bir de şu durum var adamsizlık benim babam 1937doğumlu işim olduğu zaman o dolandırızor ınekleri . Anam babam bana destek olmasa bunun yarısı kadar yapamam ne kadar sistemli yaparsan yap. Beni korktutan adamsizlık

Aynen, benim gözümü de iş gücü eksikliği korkutuyor. Aile desteği var ama hayatlarında hayvancılık yapmadılar kendi keyfim için onları bu işe sokmak istemiyorum. Bakalım ne olacak :).

Bana da sen domates yetiştiremezsin. Tohumları yetiştirebilirsen iyi. sen yarın birgün vazgeçersin gibi diyenler çok oldu. Şimdi hepsi fidelerden bana da ver diyor. Böyle insanları takmayacaksın kafaya hiç. İşin oluruna bakmıyorlar hiç.

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim size kısa birşey söylemek istiyorum

Evet ülkemiz ' de Neden her ' iş ' i Sordugumuz ' da Çakmak taşı Diyorlar? Bu iş tutmaz Sen yapamazssın Parası çok zararı çok şunu az kaar şu fazla masraf falan falan yani.
Ben manisalıyım Benim İşim yok sermayem var girebilcek kadar var ama İşim yok!! Şuan boştayım bildiğiniz Tek işim Evimin arkasında 20 BAŞ Hayvan bakmak olucak..
Ha ben Eski sistem mi hayır digil Elimden geldiği kadar
Modern bir yer yapıcam
Rahar çalışacamki Zevk alıcam
Zevk alıcamki daha iyi bakım yapıcam
Daha iyi bakım yapıcamki Daha çok süt alıcam
Daha çok süt alıcamki daha çok para kazanıcam
Daha çok kazanıcamki daha İyi bir işletme haline gelicem
Daha iyi bir işletme haline gelicemki Daha çok büyüyecem
Daha çok büyüyecmki geleceğe faydam OLSUN.

Biz manisalıyız kardeşim ÜZÜM Bağları var geçen yıl üzüm 2,50 Tl i ' di sorun bakalım manisalılara üzüm 2,50 Tl oldu kazandınızmı %90I Diyecekki kazanamadık 100 dönüm bağ olanlar bittik 2 yıl önümüzdeki mahsül parası gitti bitik şimdi Ama gel gör ki;

Kazanmıyorum diyen bir adamın iş adamı gibi
0 Ev 0 araba 0 traktör 0 motor 0 dan direkler bağlar Vsvs

Benim malım kimsede diğil gerçekleri söylüyorum 100 Dönüm bağı var 50 ton Üzüm kaldırcak don vurdu 25 ton ' a düştü aa 2.5dan sattı 50 -60 Bin tl :) Bunlar masraflar diyorki elimizde kalmadı İşte Güzel ülkemin insanları

Bilmeyen kısımda anlamıyor geçiyor ama
Gel görkü sigortada 150 Milyar para almış
Destekleri almış
Oldugnu bilmiyor

Herşeyi geçtim MADEM yapma o işi

Hayvancılık ' dada aynı durum

Süt 1050 TL Ama gel de bir hesab yapalım

Soguk süt 1,300 Diyelim en az öyle buralarda MANİSA.
%8 kdv 1,380
40lr destek
1,410 Eder...
Süt piyasası budur kazanç varmıdır İşini bilene Tek iş olarak yapana çocuğu gibi severse
Konfor sağlıgından herşeyine kontrol altında tutarsa
Rahat ve ferah tutarsa
onun için daha çok araştırma daha iyi birşey ler yaparsa
Kiralıkta olsa Eksede
Hayvancılıgıda Seviyorsa
Günden güne tecrübe ediniyorsa
Bıkmıyorsa

Kazanır Sözüm meclisten Dışarı

ELPRESACANARİO link=topic=83873.msg1002042#msg1002042 date=1431861186' Alıntı:
Aynen, benim gözümü de iş gücü eksikliği korkutuyor. Aile desteği var ama hayatlarında hayvancılık yapmadılar kendi keyfim için onları bu işe sokmak istemiyorum. Bakalım ne olacak :).
Bizim buralarda senin durumunda arkadaşlar vardı.Kendi ömründen ve anne babasının ömründen 10 sene yedi.. Dikkatli ol.

sagalassos link=topic=83873.msg1002136#msg1002136 date=1431897777' Alıntı:
Bizim buralarda senin durumunda arkadaşlar vardı.Kendi ömründen ve anne babasının ömründen 10 sene yedi.. Dikkatli ol.

Teşekkür ederim. Bu sebeple aileyi pek bulaştırmak istemiyorum. Benim zaten kpss ile istediğim, hedeflediğim işe girip memlekette çalışmak gibi düşüncem var. Aynı zamanda tarım ve hayvancılık ile ufak çaplı uğraşacağım. Bakalım ne olacak.

Konunun başlığıda korku filmi adı gibi olmuş.
Bantun kardeşim bizi korkutan yaşanmış bir çok tecrübe,para kazanamassın diyen arkadaşımız yok.Hesap kitap yaptığın şekilde tutturamassın,olay bu daha dün kayınçom 7 aydır gebe lik tutturamayan inekteğinden bahsetti ben kestir kurtul dedim ama oda sütü güzel kıyamıyorum dedi.
Malesef karşındaki makine değil canlı hayvan günü gününe tutmaz.
Az çok demezsen sana bu iş ekmek yedirir ama hesab kitap yaptığın gibi olmaz bu kesin.Çünkü bu işin içinde olan tecrübeli bi sürü arkadaşımız var onların dedikleri yaşanmış tecrübeleri.Yolun açık olsun inşallah azmin klavyede kalmaz.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

öncelikle saygılar. hayvanın döl tutmama sebebini iyice araştırdınız mı ? verdiğiniz rasyondaki dengelerden haberdar mısınız ?Verdiğiniz yemlerdeki enerji protein mineral vitamin dengesini hayvanın yaşına,laktasyonuna göre ayarladınız mı ?Bu tip sorulara cevap verebiliyosanız ve hala döl sorunlarınız varsa allahtan ümit kesilmez diim :D ha diosan ki bunlar da ne o zman bantun kardeşin dediği gibi bu işi modern bilimle birleştirememişssin kardeşim iyi gunler

keykubat link=topic=83873.msg1002151#msg1002151 date=1431926247' Alıntı:
Konunun başlığıda korku filmi adı gibi olmuş.
Bantun kardeşim bizi korkutan yaşanmış bir çok tecrübe,para kazanamassın diyen arkadaşımız yok.Hesap kitap yaptığın şekilde tutturamassın,olay bu daha dün kayınçom 7 aydır gebe lik tutturamayan inekteğinden bahsetti ben kestir kurtul dedim ama oda sütü güzel kıyamıyorum dedi.
Malesef karşındaki makine değil canlı hayvan günü gününe tutmaz.
Az çok demezsen sana bu iş ekmek yedirir ama hesab kitap yaptığın gibi olmaz bu kesin.Çünkü bu işin içinde olan tecrübeli bi sürü arkadaşımız var onların dedikleri yaşanmış tecrübeleri.Yolun açık olsun inşallah azmin klavyede kalmaz.
öncelikle saygılar. hayvanın döl tutmama sebebini iyice araştırdınız mı ? verdiğiniz rasyondaki dengelerden haberdar mısınız ?Verdiğiniz yemlerdeki enerji protein mineral vitamin dengesini hayvanın yaşına,laktasyonuna göre ayarladınız mı ?Bu tip sorulara cevap verebiliyosanız ve hala döl sorunlarınız varsa allahtan ümit kesilmez diim :D ha diosan ki bunlar da ne o zman bantun kardeşin dediği gibi bu işi modern bilimle birleştirememişssin kardeşim iyi gunler