buğdayımın durumu bu şekilde daha ne yapabilirim

amatör olarak çiftçiliğe başladım aslında öğretmenim bu sene ilk ürün cinsi çeşit 1252 bu gün fotolarını çektim belki geç kalmış olabilirim müdahale için ama bu saatten sonra ne yapabilirim verimini artırmak için

Ynt: buğdayımın durumu bu şekilde daha ne yapabilirim

Abi sen hiçbir şey yapmamışsın ki bu buğdayın toparlanacak bir yanı yok buğday başakta anca bir takviye uygularsın ama bu buğdayda kurtarmaz masrafını...

Arkadaşım moralin bozulmasın, yalnız bilmen gereken şeyler var. Tarlayı zamanında işleyip, zamanında ekeceksin, kısaca her işlem zamanında yapılacak, ekinler seyrek, 23 kğ. tohum az değil, fakat ben taban gübresinden şüpheleniyorum, taban gübresinin düşmediği ekinler aynı böyle olur, kardeşlenme olmaz. Tane tane kalır. Boyda atmaz. Başakta zayıf olur. Sürümde önemlidir, bir arkadaşın dediği gibi, yüzeysel işlemede, zaten üstteki toprak yorgun oluyor, üstüne tekrar ekersen de verim düşüklüğü yaşayabilirsin. Ama ben taban gübresine taktım. Bilesin. Bu saatten sonra hiç bir şey olmaz, hiç uğraşma...İyisi inşallah seneye :

Arkadaşın yaptığı tüm işlemler zamanında yapılmış. Sürüm, ekim, taban gübresi, üst gübre...

Tek hata yabancı ot mücadelesinde dar yaptaklılara karşı birşey yapılmamış.

Sorun işçilikten öte toprakla alakalı. Dekara 23kg atılmış bir buğday, hangi işçilikle ekilirse ekilsin, bu kadar seyrek olmaz.

Acil tarafından toprak tahlili yaptırılması gerekli. Bu toprakta ciddi bir sorun var.

azot eksikliğide görünüyo buğdayda arkadaşlar dediğiniz gibi taban da gübre görmemiş kardeşlenme çok zayıf bu saatten sonra tek sey sulamak gerisi şukur etmek Hocam sırasıyla sıralayım ben size

1- Münavebeye gitmek tarlada
2- Toprak hazırlıgı önemlidir
3- tohum çeşidi secimi
4- güpreleme ben size ortalama bir gübreleme önerisi yazayım

Ekerken tabana Süper ekin gübresi 15 kg
Mart başı 15 kg üre
nisan başı 13 kg nitrat
mayı başı 12 kg amonyum sülfat

ayrıca ot ilaçlamasında dekara yarım kilo üre sıvı, çinko 500 gr, ot ilacı
(gübrelemede toprak analizi yaptırısanız daha detaylı yardımcı olabilirm)
Bunlar sulu kosullarda ayrıca ve daha ufak tefek detaylarda mevcut

Sulama imkaniniz varsa su ile dekara 10kg civari 33Nitrat verebilirsiniz, zayif olan bitkilerin tane doldurmasina yardimci olabilir, bunun haricinde yapilabilecek bir sey yok gibi, bu gubre uygulamasindan da cok fayda goremeyebilirsiniz.

cem.ispir link=topic=83917.msg1003302#msg1003302 date=1432316941' Alıntı:
Sulama imkaniniz varsa su ile dekara 10kg civari 33Nitrat verebilirsiniz, zayif olan bitkilerin tane doldurmasina yardimci olabilir, bunun haricinde yapilabilecek bir sey yok gibi, bu gubre uygulamasindan da cok fayda goremeyebilirsiniz.
KAtılıyorum ..Evet sadece danelere fayda sağlar.