1.341 Hp Perkins Motor Aldım, Alıyorum....

Bölümün ilk konusunu açmış olayım, Wira BismilAllah....Watana, Millete Hayırlı olsun...

Arkadaşlar latife bir yana kısmetse biyogaz tesisimize alacağımız motor bu model yada bunun gibi bir şey olacak :)

Tasarımlarını yapmakta olduğumuz Biyogaz tesisi için incelemeye gitmiştim, gitmişken çektiğim fotoğrafları paylaşayım dedim, bu motor Kazakistan ' a satılmış..

Fotoğrafda gördüğünüz üzere, motor benden uzun hesabını siz yapın :)

Motor COP olarak 1.000kW, oda eşittir 1.341 Hp yapıyor...Yılda durmaksızın 8.500 Saat çalışıyor...

Aşağıda Perkins 4016-61TRS2 BiyoGaz Motorunun fotoğraflarını ve teknik özelliklerini bulacaksınız...

Bu da içi görünen, çalışabilen demo motoru V değil in-Line...

Ynt: 1.341 Hp Perkins Motor Aldım, Alıyorum....

Hadi hayırlı olsun :D

Murat Ağabey 3 sorum var :)

1) Kaç para bu motor?

2) Tesisin ne zaman yapılması planlanıyor ve maliyet ortalama ne kadar olacak?

3) Perkins bunun küçüğünü traktörlerde ne zaman yaygınlaştırır :D

Murat abi şimdiden hayırlı olur inşallah.
Motor dehşet duruyor.
Bizim otelin jenaratörü vardı Cummins 850 hp civarında idi saate ortalama 200 lt filan içiyordu normal çalışmada o da.

DeHLiZ link=topic=83943.msg1002970#msg1002970 date=1432214703' Alıntı:
Hadi hayırlı olsun :D

Murat Ağabey 3 sorum var :)

1) Kaç para bu motor?

Amin inşşAllah hayırlı olur cümlemize...

1) Kaç para bu motor?

Gürsel hocam motor bu hali ile kabaca 1.000.000TL ciwarında ama bu hali hiç bir işe yaramıyor :)

Aşağıdaki fotoğraf we wideolardaki hale dönüştüğü zaman fiyatı kapasitesine göre değişmekle beraber kabaca 1.000.000€

Örnek Bir Kojenerasyon Tesisi
https://youtu.be/uywPGc6emRw

GE Jenbacher 420 Serisi Konteyner Kojenerasyon 7MWel
https://youtu.be/fQQMHDsTbqw

Gföllner 3D Konteyner Animasyon
https://youtu.be/O9OOz7hpuMM

Kojenerasyon Binası 3D
https://youtu.be/Coixcz7EGSw

Enerji işinde 5 yıl kısa wade demek, 10-15 yıl orta wade, 20-25 yıl uzun wade oluyor :)

Bizim hedefimiz kısa wadede bitirmek. İzin, Lisans, İnşa falan direkt 3,5-4 yıl sürüyor...

Maliyeti ise biyokütleye göre değişmekle beraber kabaca MW başına / 5.000.000€

Çok yakında kısmetse bu tarz sistemlerin çiftlik we köy boyutunda olanlarını da geliştiriyoruz şu anda, kabaca 100-500kW/h arasında olacaklar

Küçükleri war zaten aslında GAZ motorları da klasik içten yanmalı dizel motorların süpapları değiştirilerek üretilmiş halidir...

Murat Ağabey, inşallah emeğinizin ve paranızın karşılığını güzel bir şekilde alırsınız. Çok doğru bir iş yapıyorsunuz. Her şehir kendi enerji açığını bu şekilde kapatmak istesin, ne nükleere ne de başka bir şeye ihtiyaç kalır :)

Biyogaz ile çalışan Steyr ' ın ve Valtra ' nın traktörleri olduğunu biliyordum, yaygınlaşmasını bekliyorum sadece :D Bu sayede hayvancılık ile uğraşanların ürettikleri biyogazlar tüm köy halkı tarafından kullanılabilir traktörlerde, hem daha ucuz hem daha temiz :)

Teşekkür ederim cevaplar için, bu arada bekliyorum hala seni, büryan sözüm var sana :D

DeHLiZ link=topic=83943.msg1006011#msg1006011 date=1433408973' Alıntı:
Murat Ağabey, inşallah emeğinizin ve paranızın karşılığını güzel bir şekilde alırsınız. Çok doğru bir iş yapıyorsunuz. Her şehir kendi enerji açığını bu şekilde kapatmak istesin, ne nükleere ne de başka bir şeye ihtiyaç kalır :)

Biyogaz ile çalışan Steyr ' ın ve Valtra ' nın traktörleri olduğunu biliyordum, yaygınlaşmasını bekliyorum sadece :D Bu sayede hayvancılık ile uğraşanların ürettikleri biyogazlar tüm köy halkı tarafından kullanılabilir traktörlerde, hem daha ucuz hem daha temiz :)

Teşekkür ederim cevaplar için, bu arada bekliyorum hala seni, büryan sözüm var sana :D

Büryan aklımda uygun bi zamanda geleceğim sen hazırlanıdur şimdiden :)

55-46 link=topic=83943.msg1006018#msg1006018 date=1433409716' Alıntı:
bizim traktöre monte edebilsek şanzıman nolur acaba :D

İlahi güldürdün beni...

dustero link=topic=83943.msg1006030#msg1006030 date=1433411047' Alıntı:
Abi milyon dolarlar falan hayırdır piyangodan paramı çıktı senin için tek engel şuan zaman gibi duruyor :)

Süleyman sen sadece günlük 150ton boku 25 yıllığına bul, cebinden bir dolar çıkmadan tesisi kurabilirsin sende :)

• Beğen
Tepkiler: şerefli1

çok güzel ve büyük bir proje tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim
çiftlik ve köy için olan modellerde çok yararlı olur asıl parada orada döner.
inşallah biyodizel olayı gibi devlet eliyle katledilmez de çiftlikler köyler kendi elektriğini üretip satarlar

Hermiyas link=topic=83943.msg1006039#msg1006039 date=1433412190' Alıntı:
Süleyman sen sadece günlük 150ton boku 25 yıllığına bul, cebinden bir dolar çıkmadan tesisi kurabilirsin sende :)

Hocam nerden bulucaksanız o kadar dışkıyı. Bide bu biyogaz tesislerinden çıkan enerjiyi devlete satabiliyorsunuz dimi ? Dediğiniz dışkıyı günlük o kadar bulsak bize aylık ne kadarlık bi getirisi olucak yada şöyle sorayım aylık olarak veya yıllık ortalama ne kadar enerji üreticek ve bu kadarlık bi tesisin yapım ücreti ve kendini ortalama amorti etme süresi kaç yıl ?

Aslında çokta zor değil o kadar dışkı bulmak sonuç olarak bi çiftlikte ortalama 30kg hayvan başı dışkı çıkıyor.

zikzaklar link=topic=83943.msg1006073#msg1006073 date=1433424619' Alıntı:
Hocam nerden bulucaksanız o kadar dışkıyı. Bide bu biyogaz tesislerinden çıkan enerjiyi devlete satabiliyorsunuz dimi ? Dediğiniz dışkıyı günlük o kadar bulsak bize aylık ne kadarlık bi getirisi olucak yada şöyle sorayım aylık olarak veya yıllık ortalama ne kadar enerji üreticek ve bu kadarlık bi tesisin yapım ücreti ve kendini ortalama amorti etme süresi kaç yıl ?

Aslında çokta zor değil o kadar dışkı bulmak sonuç olarak bi çiftlikte ortalama 30kg hayvan başı dışkı çıkıyor.
bizim köyü baz aldım max günde 65 ton çıkar. :)
gerçekten amorti süresi ne kadar bu tesisin bende merak ettim
biyogaz işi iyi aslında küçük ev ihtiyacı karşılamak için uğraşanları araştırıyodum maliyetsiz bi kaba dolduranlarınkini düşününce bu kadar büyük bi sistemin ürettiği enerjiyle kaç hane faydalanabilir acaba

55-46 link=topic=83943.msg1006074#msg1006074 date=1433425298' Alıntı:
bizim köyü baz aldım max günde 65 ton çıkar. :)
gerçekten amorti süresi ne kadar bu tesisin bende merak ettim
biyogaz işi iyi aslında küçük ev ihtiyacı karşılamak için uğraşanları araştırıyodum maliyetsiz bi kaba dolduranlarınkini düşününce bu kadar büyük bi sistemin ürettiği enerjiyle kaç hane faydalanabilir acaba

Şöyle bi göz gezdirdimde çokta zor değil aslında o kadar dışkıyı bulmak. Tek sıkıntı onları taşımak. Günlük 150ton hayvan gübresi demek baktığıma göre 1ton hayvan gübresi 50m3 bi değer ediyor. Günlük yani 7500m3 yapar. 1m3 gaz ise 2,4kw/s yapıyor. 7500x2,4= 18000kw/h etti.

Ben en son bıraktığımda 0,7cent ti enerji. Yani sabit devlet kuru 2,80den alsak 0,7eurocent=1,96TL. 18000x1,96=35.280TL yapıyor.

Hesap doğru mu bilmiyorum sanki değerleri birbirine karıştırdım.

zikzaklar link=topic=83943.msg1006078#msg1006078 date=1433429308' Alıntı:
Şöyle bi göz gezdirdimde çokta zor değil aslında o kadar dışkıyı bulmak. Tek sıkıntı onları taşımak. Günlük 150ton hayvan gübresi demek baktığıma göre 1ton hayvan gübresi 50m3 bi değer ediyor. Günlük yani 7500m3 yapar. 1m3 gaz ise 2,4kw/s yapıyor. 7500x2,4= 18000kw/h etti.

Ben en son bıraktığımda 0,7cent ti enerji. Yani sabit devlet kuru 2,80den alsak 0,7eurocent=1,96TL. 18000x1,96=35.280TL yapıyor.

Hesap doğru mu bilmiyorum sanki değerleri birbirine karıştırdım.
1 ton gübre 50 m3 yapmaz...