Traktör Tavsiyesi?

Daha önce de traktör önerisi istemiştim fakat o zamanlar ufak tefek işler için düşünüyordum. Şimdi kafamda biraz daha büyük planlar var. Seneye okulun bitmesi ile tarıma başlayacağım nasipse. Şimdiden araştırmaya başlayayım dedim. İlanlara, konulara bakıyorum fakat karar vermek zor oluyor. O yüzden önerilerinizi almak istedim.

Yaklaşık 200 dönüm ekip-biçmeyi planlıyorum. Bu zamanla artacak ama 5-6 sene 200-300 dönüm arasında iş yapacağım.

Traktör ve ekipmanlarına 50-60 bin TL bütçem var. Ekipman sanırım 20-25 bin TL tutar diye tahmin ediyorum. 35 bin TL traktöre ayırabileceğim gibi gözüküyor. Son zamanda LS traktörler dikkatimi çekiyor. Siz ne önerirsiniz? Eski traktörler de olabilir ama pek tecrübem olmadığı için bilmeden kötü durumda olan traktörü alabilirim. Bu sebeple yeni modellere biraz daha yöneldim.

Şunu da söyleyeyim, ben traktöre iyi bakarım. Hor kullanmam, bakımını aksatmam. Böyle bir yapım var, genelde kolay kolay eskitmem kullandığım şeyleri :D. Konfor takıntım da yok. Sonuçta konforu şart koşacak ekonomik seviyede değilim şuan. Kullanım kolaylığı, yakıt, performans gibi konularda beni üzmeyecek bir traktöre ihtiyacım var.

Ynt: Traktör Tavsiyesi?

35 bine alınacak bir çok traktör markası var. Birde ılk alacağın ıçin en azından piyasada tutulan bi traktör olursa daha ıyı olur. Bana göre bu paraya alacağın traktörler tt 55çiftçeker 70 56 266G bereket nimet daha bir sürü var modeli önemli değil dersen bu traktörleri ıstediğin gibi alırsın

Massey ferguson 97-98 model orjinal kabinli 285s alabilirsin bence. İkinci el piyasası iyi olan, kalitesini kanıtlamış bir model, hem daha ucuza mal olabilir.

ilerde kazanmaya başlayıp elin rahatlayınca takasla çift çekere terfi edebilirsin.

Hiç tecrübem yok. Köye giderim, arada yardım ederim tanıdıklara ama tecrübe yok denecek kadar az.

Zaten kpss ' ye girip ilçede bir devlet dairesinde kariyer uzmanı olmayı düşünüyorum. Zamanla yükselebilirim o işte de. Bu sebeple tarımından kazandığım tarıma ve sonrasında da hayvancılığa gidecek muhtemelen. Başlangıç için de 200-300 dönüme kadar ekip biçeceğim ekipmanları almak istiyorum.

Sıfır traktörü ancak işler yoluna girip rahatlayınca alabilirim. Şuan tarım ve hayvancılığa ayırdığım 150 bin TL gibi bir bütçe var. Fakat tecrübem yokken hepsini yatırmak yanlış olur. İşe girdikten sonra yavaş yavaş değerlendireceğim bu parayı. Tarıma da zaten tecrübe kazanmak için girmek istiyorum. Hiç borca, krediye bulaşmadan hedeflerime ulaşmak istiyorum. Yavaş ama sağlam gideceğim inşallah.

200 dekara kalkıp 70 80 hp traktör vurmak bana göre anlamsız
ben olsaydım 60 hp civarı tek çekerde olabilir ..
az yaksın hem ara işlere hem pulluk işine girsin..
tabiki az yaksın kelimesiyle beraber deutz agrolux 60 önerebilirim.
bunun yanında..
jd,nh,mf, gibi yine 2. eli iyi olan traktörler seçmeye çalış..

Ne ekeceginiz onemli. Su imkanı var mi? Tarla kendinizin mi kira mı? Tarla bitkileri mi yetiştirmeyi düşünüyorsunuz? Ekeceginiz ürünlere göre tavsiyeler değişebilir.

şimdiden kolay gelsin, işin zor.. yeni bi iş, düzen kolay kolay kurulmaz..

senin demene göre.. zetor 64-74 o araziye yeter.. tek çeker 4x4, kabinli-kabinsiz, eski-yeni kasa ne olursa olsun yeterki temiz olsun, az yakar çok çeker:) pek bilinmediğinden pahalı da değil..

Teşekkür ederim yorumlarınız için. Çok farklı öneriler geldi. Dediğiniz gibi 55-70 arası işimi görecek sanırım.

Tarlaların 100 dönümüne yakını bize ait. 100 dönüm de akrabalardan, köyde yaşamayanlardan kiralayacağım. Zamanla kazandıkça tarla alıp kirayı azaltacağım. Köyde çok fazla boş tarla var.

Ekeceğim ürünler; yem bitkileri, buğday, arpa gibi tarım bitkileri olacak. Bizim orada başka bir şey ekmezler. Kuru tarım olacak. Bizim tarlaları eş dost ekiyor şuan. Toprağı üzmeden ve fazla yabancı madde kullanmadan tarım yapacağım. Gözlemlediğim kadarıyla yanlış tarım uygulamaları sebebiyle bizim köyde verim düşük. Sürekli buğday, arpa ekerek toprağı fakirleştirdiler. İlk senelerde toprağa azot veren yem bitkileri ekeceğim. Sonra belli bir sisteme oturtup, yem bitkisi, buğday, arpa yetiştireceğim.

Ben LS ' lere bakmıştım son zamanlarda ama öneren olmadı. Demek ki tek başıma karar vermemekle doğru seçim yapmışım :).

UÖZKAN.77 link=topic=83947.msg1003350#msg1003350 date=1432324072' Alıntı:
illa uzak doğulu olcaksa LS ' den önce kubotalara bak:)

Uzak doğulu diye değil de model yılı ve fiyatı uygun geldi. Son zamanlarda etrafta da çok görmeye başladım. Keşke kubotaya verecek para olsa :). Küçük traktörleri bile benim bütçeyi neredeyse aşacak :D.

peki aklı başında birisin belli..:) bi sorum olcak..

sence niye o kadar yüksek modelli LS ' ler o kadar cazip fiyatlara, bi düşün bakalım:) LS ' den çok memnun kalınsaydı Anadolu motor SOLİS ' e başlarmıydı..

o zaman; *tafe, solis gibi orta sınıfta iş gören hintli diye çok tutulmadığından fiyatı makullere bi bak derim..

ELPRESACANARİO link=topic=83947.msg1003354#msg1003354 date=1432324270' Alıntı:
Uzak doğulu diye değil de model yılı ve fiyatı uygun geldi. Son zamanlarda etrafta da çok görmeye başladım. Keşke kubotaya verecek para olsa :). Küçük traktörleri bile benim bütçeyi neredeyse aşacak :D.

Sahibinden.com da iki tane M7040 ilanı vardı 2012 model 1400 saatte 56bin lira fiyatı çok ta pahalı sayılmaz bence..

UÖZKAN.77 link=topic=83947.msg1003358#msg1003358 date=1432324616' Alıntı:
peki aklı başında birisin belli..:) bi sorum olcak..

sence niye o kadar yüksek modelli LS ' ler o kadar cazip fiyatlara, bi düşün bakalım:) LS ' den çok memnun kalınsaydı Anadolu motor SOLİS ' e başlarmıydı..

o zaman; *tafe, solis gibi orta sınıfta iş gören hintli diye çok tutulmadığından fiyatı makullere bi bak derim..

Forumda araştırdığım kadarı ile memnun olanlar vardı. LS de biraz Dacia stratejisi ile hareket ediyor gibi geldi. Mesela dacia kullananlar memnunuz, bakma sen milletin lafına diyor. Kullanmayan ise o arabaya beş para verilmez diyor :D. Gerçi bizde de 2013 sandero stepway var. Ben normal şartlarda almam ama babam benden habersiz almış gelmiş. Babam çok seviyor. Hele geçenlerde öyle bir yerden geçti ki herkes ' ' araba oturur oradan geçmeyin ' ' filan diyordu, altını bile sürtmeden geçti. Babam keyiften yere göğe sığdıramadı tabi :D. Duster alacağım diyor şimdi de :D. LS ' yi de bu sebeple çok benzetiyorum Dacia ' ya. :)

Zaten çok konfor olsun, son teknoloji olsun gibi bir kaygım yok. Bunları isteyecek maddi durumda değilim. İşimi görsün, beni üzmesin yeter düşüncesindeyim. Gerçi LS ' de diretmiyorum tabi ki. Sadece son dönemde dikkatimi çektiği için söyledim. Bütün firmalara eşit uzaklıktayım şuan :D.

POYRAZLI TALHA link=topic=83947.msg1003359#msg1003359 date=1432324713' Alıntı:
Sahibinden.com da iki tane M7040 ilanı vardı 2012 model 1400 saatte 56bin lira fiyatı çok ta pahalı sayılmaz bence..

Ekipmanlarım, tarım aletlerim hazır olsa o fiyatlara çıkabilirdim ama daha tarım aletleri de alacağım. Tarım aletlerinin 20-25 bin TL tutacağı var sayımı ile hareket ediyorum. 30-35 bin TL ' lik bir traktör düşünüyorum şuan için. Daha fazlasını riske atamam. Toplam 50-60 bin TL ayırabilirim.

.
Evdeki hesap ile çarşıdaki hesap farklı olabilir. Gelir-gideri iyi hesaplamaniz önemli. Kuru tarımda çok alternatif olmadığı gibi Su - gübre gibi ihtiyaç zamanında müdahale şansınız olmaz. İmkan varsa sondaj ile sulu tarım. +100 dekar kiralik yer islemekten sizin için daha ekonomik olabilir. Iç Anadolu bölgesinde su çok önemli bir faktör. Su bulunabilir ise işin rengi çok değişir.
Özel bir yerde değilsiniz kurudan iyi şartlarda ortalama 400 kg verim alırsınız. 300 tl ciro olsa 150 tl gibi para bırakır. 100 nadas, 100 ekili olsa 15.000 kar. Sigorta, amortisman vs derken beğenmediğimiz asgari ücreti yakalayamayabilirsiniz.
Kuru tarıma bel bağlamak bence biraz risk.