Yonca - Yeniler için Bilgi

Merhaba,

Ben ufak bir yatırım yapma amaçlı 2500 metrekare bir arazi satın aldım Kastamonu ' dan; önceki sahibi ise yonca ekmiş. Ancak, çiftçiliğe çok uzağım. Yoncanın hasatı ne zaman/ne boydayken alınmalı, kime satabilirim, hasatı alacak kişiye aldırtabilir miyim veya bunu ücretle yapacak kişiler bulabilir miyim, bu büyüklükte bi arazinin yonca hasatından ne kadar ücret istemeliyim gibi sorularıma yardımcı olursanız çok sevinirim,

Alim

Ynt: Yonca - Yeniler için Bilgi

selamlar, hayırlı olsun
bölgeden bölgeye ve sulama şartlarına göre yılda 4 ile 7 arası biçim yapabilirsiniz, yoncada çiçeklenme %10 seviyesinde olduğunda biçime gelmiş demektir, biçim yüksekliği 5-10 cm. olmalı, her biçimden sonra sulama ihtiyacı duyar, her biçimde dönümüne 300-500 kg. arası kuru ot verimi bakıma göre değişir, biçme , çevirme, balyalama işleri akşam saatlerinde yada gündoğumunda çiğ tam kalkmadan yapılırsa, yapraklarını dökmez, kalitesi bozulmaz, balya yapacak iseniz haşbaysız yapmanız daha iyi olacaktır, kolay gelsin.

Civardakilere ayakta satın. Kendileri ürünü kaldırsınlar. Hiç bir şey ile uğraşmayın yoksa altından kalkılmaz.

Not: anlaşma sonrası malı yağmurda ıslatıp kaçanlar oluyor. Paranızı peşin alın.

Not2: alan çok küçük olduğundan fazla talip çıkmama ihtimali yüksek. Yani büyük bi beklentiye girmeyin.

Arazinin düz yada eğimli olması sadece sulama metodunu değiştirir. Yonca için toprağın sulanabilir olması ve toprak derinliğinin nispeten derin olması istenir. Drenaj sorunu olmaması gerekmektedir. Dediğim gibi meyilli arazilerde yağmurlama sulama yapmak zorunludur. Düz arazi için istenilen metodu kullanabilirsiniz. Otu değerlidir. Besin değeri yüksektir.

arpanet link=topic=83966.msg1019215#msg1019215 date=1440128781' Alıntı:
Arazinin düz yada eğimli olması sadece sulama metodunu değiştirir. Yonca için toprağın sulanabilir olması ve toprak derinliğinin nispeten derin olması istenir. Drenaj sorunu olmaması gerekmektedir. Dediğim gibi meyilli arazilerde yağmurlama sulama yapmak zorunludur. Düz arazi için istenilen metodu kullanabilirsiniz. Otu değerlidir. Besin değeri yüksektir.

Yoncayı silaj olarak değerlendirsem hayvan besleyen çiftliklere satsam hatrı sayılır para kazanabilir miyim? 30.000 m2 (30 dekar) yer almayı dusunuyorum. Traktor ve ekipmanım yok arazide elektrik var ama kuyu yok . kuyu açtırmayı dusunuyorum eğer satın alırsam. Yomca silajının tonu ne kadardan gidiyor bilginiz var mı?

inek çiftliği için araştırma yaparken tespit ettiğim 2017 yonca sılajı , kuru yonca satış fiyatları 0,70-0,75 tl civarıdır. Nakliye, ürün kalitesi ve satıcıya göre fiyatlar değişmektedir. Süt üretimi için yonca bitkisinin besin değerleri iyi konumdadır. Günlük üretilen süt için gerekli besin maddesi hesabındaki kalsiyumu yonca iyi derece karşılayabilmektedir. Tüm çifçilere bol kazançlar.

Cevap: Ynt: Yonca - Yeniler için Bilgi

proje oluşturmak ve bilgi edinmek için hayvan ve tarım alanlarında her türlü bilgi, tecrübe ve risk konuları önemlidir. paylaşımlarınız için teşekkürler

Cevap: Ynt: Yonca - Yeniler için Bilgi

Yoncayı silaj olarak değerlendirsem hayvan besleyen çiftliklere satsam hatrı sayılır para kazanabilir miyim? 30.000 m2 (30 dekar) yer almayı dusunuyorum. Traktor ve ekipmanım yok arazide elektrik var ama kuyu yok . kuyu açtırmayı dusunuyorum eğer satın alırsam. Yomca silajının tonu ne kadardan gidiyor bilginiz var mı?

Sn. Enico, Sn. Proje ile aynı fikirdeyim. Yola çıkış noktanız -özellikle damla sulama- konusunda çok doğru, ama 30 dönümde bu maliyetler kendini karşılar mı, ciddi bir hesap yapmak gerek.