çiftlik kurulumu

Arkadaşlar 2000 m2 bi arazimiz var bunun 500 m2 sine ev yaptiracagım kalan 1500 m2 yarı açık sistem bi ağır ve süt sağım odası yapacam yem deposu başka bi yerde var kaç hayvanlık bi yer olur en fazla

Ynt: çiftlik kurulumu

Benzer ölçülerde bir yere de ben bir şeyler yapacağım. Gerçi ben sütle filan uğraşamam, et odaklı olacak. Tahminime göre 40-50 hayvan alabilir diye düşünüyorum yavrularıyla birlikte. Neden büyükbaşı hep süt olarak görüyorsunuz? Süt zaten ete göre daha riskli, bakımı ve teknoloji ihtiyacı da daha fazla. Son zamanlardaki konularınız dikkatimi çektiği için soruyorum. Neden et değil de sütü tercih ettiniz?

Ynt: çiftlik kurulumu

İLKERARZU link=topic=83972.msg1003237#msg1003237 date=1432296536' Alıntı:
Arkadaşlar 2000 m2 bi arazimiz var bunun 500 m2 sine ev yaptiracagım kalan 1500 m2 yarı açık sistem bi ağır ve süt sağım odası yapacam yem deposu başka bi yerde var kaç hayvanlık bi yer olur en fazla
Sundurmalı açık sistem besi yerlerinde hayvan başına 10 – 20 m2 net alan düşünülmeli, grupları oluşturabilme açısından, inekler yirmişerlik gruplar halinde konulmalıdır. Eğer hayvan başına 20 m2 alan tahsis edilirse gübre temizliği yağış durumuna göre dönem sonunda yapılabilir. Şayet 10 m2 alan tahsis edilirse gübre temizliğini dönem içersinde birkaç kez yapmak gerekli olabilir. Yeterli alan varsa hayvan başına 20 m2 ayrılması tavsiye edilir.