5245-Dev NH'yi Kurtarırken

Ynt: 5245-Dev NH'yi Kurtarırken

Umut abi (@UÖZKAN.77 ) zetor senin kadar tanıtım yapamadı türkiye de
bir çoğumuza zetoru sen tanıttın valla
bizim kampüste tek çeker eski bir zetor vardı hurda gözüyle bakıyordum
fi tarihinden kalma motor kullanıyorlar derdim şimdi gözümde yeri değişti
valla ben zetor olsam sana maaş bağlarım :D

Fatih hangi kampüste nerde var kaclık.. at bikac foto arsiv yapıyom lazım bana:)

İsmail abi ben hiç 5245 görmedim.. ama bigun bi köşeden çıkar mı çıkar.. cok kıyıda köşede kalmış unutulmuş zetor var Türkiyede..

Abi ZETOR u iyice ilah yaptınız. NH cı akıllı adam. Direksiyonu sağ sol yaparak ön tarafı yoldura yoldura yer açıyo. Çamurun tipi de önemli. bazı camur var azcık batınca kalıyo motor. Bazı camur var yara yara gidiyo. Çekiş dediğimiz şey en basit hali lastiklerin yerden sürtünme kuvveti vasıtasıyla traktörü yürütme olayı.

Sürtünme kuvvetinin formülü basit > Fsürtünme = k.m.g (k demek tekerin sürtünme katsayısı, m ise ağırlığı temsil ediyor, g ise yerçekimi)

Lastiğin yere sürtünmesi ne kadar artarsa ve traktörün kg ne kadar artarşa sürtünme artar ve çekiş artar.

Yani iş ZETOR ya da 50 bg değil. İş sürtünme kuvveti. Başka marka traktör olsa NH nin çıkacağını düşünüyorum.

Biz silaj yaparken çamurda kaldık T4050 ile. Arkada silaj arabasıda doluydu( Arabada çamurda ). Fiat 640 geldi. Çaprazden asıldı T4050 ön lastikler cıkıcan kurtardık traktörü.