'Asırlık rüya' gerçekleşti-Konya Ovası Projesi

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Konya Ovası Projesi kapsamında çalışmaları yürütülen 'Mavi Tünel' ile Akdeniz ' e dökülen sular, ovaya akmaya başladı.

Türkiye ' nin GAP ' tan sonra en büyük sulama yatırımı olan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında çalışmaları yürütülen 'Mavi Tünel' ile Akdeniz ' e dökülen sular, ovaya akmaya başladı.

http://www.haber7.com/guncel/haber/1383460-asirlik-ruya-gerceklesti

Ynt: 'Asırlık rüya' gerçekleşti-Konya Ovası Projesi

Yapılan ise alkış tutmak gerek binlerce dönüm arazi milyonlarca akdenize boşa dökülecek olan suyla sulanacak cennet mekan Abdulhamit han ın çılgın projelerindendi çok sükür konuşmaktan öteye bişey yapanlar bar

bir yerden al bir yere ver... şak şakçı olmayın kendiniz olun...ben kendi memleletimde rahat dolaşamıyorsam değil akdenize dökülen suyu konyaya çevirmiş, akdenizi konyaya çevirse umrumda olmaz...

Konyalılara hayırlı olsun bu proje ile tarlasını sulayacak olan üyemiz var mı acep, tarlalara su kanal vasıtası ile mi gidecek yoksa kapalı sistem mi olcak.

Eğer arıtılmadan geri döndürülecekse emvayi çeşit atıkla kirlenmiş sular faydadan çok zarar getirir. Diğer taraftan Yılmaz ' ın dediği gibi neden şimdiye denk geldi? Son olarak o konuşan birileri seçim meydanlarında bağırmasa sözleşmeli memurlar kadroya geçmeyecekti sözleşmelimemurlar bir gecede kadrolu oldular yine o birileri taşeron lafını etmeseydi bugün karayolları işçileri kadrolu olmayacaktı hizmet sektöründe ve kamuda çalışan işçilerin kadroya geçişi kimsenin aklında değildi son olarak her yıl ortalama 40 küsur bin öğretmen emekli oluyor o çalışan birileri de ortalama 40-45 bin atama yapıp emeklilerin yerini doldururken öğretmen adaylarının gözü boyanıyor sanki fazladan atama yapılmış gibi son olarak bugün 350 bin telaffuzunda o konuşan birileri anlatıldığı zaman olmaz deniyor niye olmayacakmış 40 bin emekli yerine atama, halihazırda çalışan ücretli sayısı kadar atama, emekli olanların koşullarının iyileştirilmesiyle emekliliği geçenlerin yerine atama ve son olarak özel eğitim kurumlarına yapılacak atamayla atanamayan öğretmen diye bir şey kalmayacak peki sizin konuşmayan ve yapan arkadaşlarınız seçim zamanlarında köşeye sıkışmasa neyi yapacaktı arkadaşlar? Objektif olup olanı görmekte fayda var evet ama yerinde saymayı da geçtim geriye giden bir memlekette yaşadığımızı görmek için çok zor olmasa gerek sadece günlük haber takip eden bir insan bile fazlasıyla anlar neredeyiz, nereye yuvarlanıyoruz. Bu sitede bulunup gübreye %18kdv ödeyen mazota ÖTV ödeyen hiçbir Allah ' ın kulunun bunu adil bulmasını anlamlandıramıyorum.

Siyasi düşünce göremedim ne kendi yazımda ne de diğer yorumlarda marx tan girip engels ten çıksaydık haklı olurdun Fatih. Tam aksine ideolojiye göre oy vermeyin kaygısındayız sizin yaşam koşullarınızı ekonomik çıkarlarınızı kim karşılıyorsa ona oy verin kaygısı bu bilmem anlaşılabiliyor muyum? Zira kdv ve ÖTV dendiğinde nasıl bir ideoloji nasıl bir siyaset anlaşılıyor buna zorlama yorum diyoruz.

fatihcastle link=topic=83986.msg1003470#msg1003470 date=1432367746' Alıntı:
Yapılan ise alkış tutmak gerek binlerce dönüm arazi milyonlarca akdenize boşa dökülecek olan suyla sulanacak cennet mekan Abdulhamit han ın çılgın projelerindendi çok sükür konuşmaktan öteye bişey yapanlar bar

1. İşin ' ' çevre ' ' boyutunu görmek lazım. Eğer ki o su Akdeniz`e akıyorsa, bunun bir gerekliliği mutlaka vardır. Ne yazıkki insanoğlu çevre tahribatı yapmayı maarifet sayıyor.
2. Konya ovası çiftçisinin tarlasının başına okyanusları da getirseniz de su sorununu çözemezsiniz. Çünkü çoğu kimsede (istisnalar kaideyi bozmaz) sulama bilinci yok.

Sulama bilinci olmadıktan sonra ne yapılırsa yapılsın mesele çözülmez 'Değişim ve Gelişim kafada başlar'...

İş faydalı gibi gözükse de işin çevre boyutunuda öğrenmek lazım bu Akdeniz ' e dökülen suyun Akdeniz ' e ne gibi bir faydası vardı belkide deniz suyunun tazelenmesini yada tuzluluk dengesini sağlıyordu belkide öyle boşu boşuna akıyordu birde çevreci platformların gözünden bakmak lazım konuya...

Sulama sezonunda Ereğli-Konya yolundan konyaya giderken yolun kenarılarında birikmiş kilometrelerce uzunluğunda suyu görünce içim yanıyor. Her geçen yıl yağmurlama sulamaya dönülsede yinede salma sulama yapan var. Öncelikle salma sulamanın yasaklanması lazım

Göletlere, sazlıklara can suyu verilmezse, buralar kaderine terkedilip kurutulursa ne ekolojik denge kalır, ne canlı çeşitliliği kalır ne de kuş cenneti kalır.

Bu gölet ve sazlıklar kurursa yağmurda az ve dengesiz yağar ve uzun vadede bçlgesel iklim değişikliği görülür.

Çok büyük proje, inşallah ÇED çalışması iyi planlanmış ve yapılmıştır.

Süper bir olay. Akdenize bir kötü etkisi olsa yapmazlardı bence. Akdenize dökülen bir kaç kaynak var. Bu su tarıma yararken aynı anda konya ovasından süzülerek yeraltı sularını zenginleştirmiş olacak. Oda ileriye dönük içme suyu stogunu artıracak. Çiftçilerde direk göletten sulama yapacagı için çok tasaruflu olacak. Buraya kadar çok güzel. Bizim burdada nevsehir/ derinkuyu sağımız solumuz tarımsal amaclı kuyu acmaya serbestken bizim burası kapalı. Gerekce olarak yeraltı suları düşüyomuş konya ile (300km mesafe var) ortak kullanıyomusuz gibi saçma nedenler söylüyorlar. Eski kuyular gayet güzel calısırken eskiden acılmıs ruhsatlandırılmamıs veya yeni acılmak istenenlere ruhsat yok. Bunu açmayacaklarsa burayada su getirsinler o halde. Öbür türlü haksızlık olmuş olur.

Bütün olumsuz yorumlara rağmen yapılan projenin harika olduğunu, zamanlamasınında önemli olmayacağını, ekolojik dengenin daha iyi duruma geleceğini düşünüyorum. Vatana millete hayırlı olsun. Urfalılar gibi sulamayıda öğrenirler merak etmeyin :)

sagalassos link=topic=83986.msg1003653#msg1003653 date=1432486339' Alıntı:
Bütün olumsuz yorumlara rağmen yapılan projenin harika olduğunu, zamanlamasınında önemli olmayacağını, ekolojik dengenin daha iyi duruma geleceğini düşünüyorum. Vatana millete hayırlı olsun. Urfalılar gibi sulamayıda öğrenirler merak etmeyin :)

2011 yılında %90 ' ı bitmişti projenin. Yeni aldığım duyumlara göre de 1.5 yıl önce tamamen bitmiş.

1.5 yıldır niye beklendi de seçimlere 20 gün kala su verildi? Çiftçi umurda olsa, beklenir miydi?

Zamanlama gerçekten manidardarmış değil mi?

Bu bir.

Ikincisi:

17.000 metre tünel kazıldı. Silifke ovasını ve Silifke kuş cennetini besleyen Göksu Nehri alındı, iç anadoluya, Konya ' ya verildi. Öyle dendiği gibi Akdeniz ' e boşa akan bi su değil bu. Tekrar ediyorum. 'Akdeniz bölgesindeki önemli 3-5 sulanabilir alandan biri olan Göksu deltasını besleyen' Su alındı. Bir yerden alınıp başka yere verildi.

Göksu deltasında, içerisinde koruma altına alınmış türler de olan, şu ana kadar tespit edilmiş 332 kuş türü var. Bölgedeki en önemli sulanabilir alan da burada. Yani bir çok uzman, hem bölgenin gerileyeceği, hem de ekolojinin ciddi sıkıntılar yaşayacağı konusunda hemfikir.

Türkiye ' de son 10 yıldır çevre düşünülerek yapılmış ne var ki, bu olsun?

Herşey, sadece bir kişinin isteği ve emri ile oluyor. Türkiye böyle bir memleket oldu.

3. Son soru:

Silifke ' de son 3 seçimdir AKP ilk 2 ' ye bile giremezler Konya ' da kaçıncı geliyor?

İşte çifte standart, adam kayırmak budur.

Susuzluğun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Şu an yaşıyorum zaten. En az %30-40 verim kaybım var.

Ama suyun plansız olması yerine hiç olmaması daha iyidir. (ayrıntı isteyenler 'GAP-Harran ovası, tuzlanma' diye bi aratip sonuçları inceleyebilirler)

En önemli nokta da şu:

'Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz'

ülkemizde 'çevre-ekoloji' HİÇ bi zaman çok önemli değildi.. bu şimdiki iktidardan önce de böyleydi, hep böyleydi.. şimdikiler çevreyi çok dikkate almadan bi icraatlar yapıyo olabilir, öncekiler ise zaten hiç bişe yapmıyorlardı:)

elbette EN iyi, iyi ' nin düşmanıdır.. yapılan her işin daha iyisi olabilir ama HİÇ bişe yapmamaktan iyidir derim..

KOP ' ta ne kadar ince hesap yaptılar bilmiyorum ama inşallah zamanla 'çevre-ekoloji' dikkate alınarak bu tür projeler hayata geçirilir.. her zaman bi ortayol vardır..

tarım bakanlığını/bakanını ben de ÇOK vasat buluyorum ama siyaset bi kenara; sanki bu iktidardan önce ülke güllük gülistanlıkmış da bunlar gelip bozmuşlar, biraz insaf.. buna anca gülünür:).. 1980 ' lere kadar ekmek karneyle dağıtıldı bu ülkede..! Düne kadar 70 sente muhtaçtık..