Çiftçiliğe Başlamak

Çiftçiliğe Başlamalı mıyım ?

• Kullanılan toplam oy
    178

Değerli forum üyeleri; Adana Karataş Yenice köyünde 87 dönüm tarlamız bulunmaktadır. Bu güne kadar tarlamızı hep icara verdik. Dönümü 350 TL den en son bu sene yine icara verdik. Tarlayı tutanda ya dayılarım ya da eniştem oldu. Artık kendi toprağımı kendim ekip biçmek istiyorum. Tavsiyeler genelde Buğday- İkinci ürün mısır üzerine ama birde burada sizlere danışıp, tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Bu konuda görüşünüz ne olur. Maliyeti olsun getirisi olsun. Sizce icara vermekten vazgeçip kendim uğraşmam daha mı iyi olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Tüm çiftçi kardeşlerimiz ve abilerimize hayırlı ve bereketli günler dilerim.

Ynt: Çiftçiliğe Başlamak

tarlalar sulakmı düzmü
ne tür ürünler yetişebiliyo çevrenizde
alet edavat varmı traktör ve ekipmanları v.s
sizin şuan ki durumunuz nedir tarıma ne kadar büütçe ayırabilirsiniz
biraz ayrıntılı inersek yardımcı olabilecekler çıkar elbet :)

Suyunuz varsa ve çevrede hayvancılık yapılıyorsa Yonca çok iyi getirisi olan bir bitkidir. İyi cins ekerseniz ve bakımını (sulama gübreleme vb) yaparsanız en az 4-5 yıl sorunsuz ve masrafsız şekilde size gelir sağlar. Ama az ama çok neticede icarın çok üzerinde bir gelir alırsınız. Ucunda bir ürünü olan sezonluk tüm bitkilerin mevsimlerden ve hastalıklardan kaynaklanan riskleri vardır ve Ülke şartlarından dolayı getirisi olmayabiliyor.

55-46 link=topic=84050.msg1004202#msg1004202 date=1432714530' Alıntı:
tarlalar sulakmı düzmü
ne tür ürünler yetişebiliyo çevrenizde
alet edavat varmı traktör ve ekipmanları v.s
sizin şuan ki durumunuz nedir tarıma ne kadar büütçe ayırabilirsiniz
biraz ayrıntılı inersek yardımcı olabilecekler çıkar elbet :)

Tarlalarımız sulak ve düz tarlalar. Genelde buğday, mısır, ayçiçeği, pamuk, günebakan, karpuz yani özetle çukurovada ne yetişiyorsa. Alet edevat olarak akrabalar hep çiftçi olduğundan ilk etap için bu konuda pek sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Aklımdan geçen ayırabileceğim bütçe ilk olarak 15-20 bin TL arası. Teşkkürler