Besiciler..!

Son dönemde hayvancılığa rabet arttı ziraat bankasının devlet desteği tkdk nın hibeleri cazip gibi duruyor. 100 baş besi danası bakmak istiyorum tesisi 0 dan yapacağım. Kredilerden hibelerden faydalanmış yada faydalanmadan kendi imkanlarıyla yapan arkadaslar tecrübelerini aktarabilirlermi? Şu dönemde hayvancılık mantıklımı? Yada ne şekilde daha mantıklı olur. Fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Ynt: Besiciler..!

Kardeşim iyi gunler mantıklı desek hemen gircen mi allah aşkına ?Amacım senin hevesni kırmak değil ama otur çalışmanı yap elbette bir yolu vardır kar etmenin para kazanmanın.Amacım seni eleştirmek ya da soğutmak değil yanlış anlama .100 baş dediğin işletme trilyonluk işletmedir bu trilyon kelimeleri kolay kullanılmaya başlandı yanlış bir hesap çıkılmaz yollara götütür allah korusun

parapemik link=topic=84074.msg1004523#msg1004523 date=1432822741' Alıntı:
Kardeşim iyi gunler mantıklı desek hemen gircen mi allah aşkına ?Amacım senin hevesni kırmak değil ama otur çalışmanı yap elbette bir yolu vardır kar etmenin para kazanmanın.Amacım seni eleştirmek ya da soğutmak değil yanlış anlama .100 baş dediğin işletme trilyonluk işletmedir bu trilyon kelimeleri kolay kullanılmaya başlandı yanlış bir hesap çıkılmaz yollara götütür allah korusun
aynen katılıyorum yanlış hesap bağdattan döner Allah c.c korusun trilyonlar buyuk paralar tabiki yap trilyon kazan orası ayrı ama riskide buyuk

Trilyon olmasada ciddi yatırım yapacağım ama kendi imkanlarımımı kullanmalıyım yoksa tkdk ilemi yapmalıyım. 40 yaş altı yatırımcılara %60 net hibeleri var.bundan faydalanan varmı aslında bunu merak ediyorum

bu yatırımda tek motivasyon kaynağınız hibe, teşvik vb ise, biraz daha düşünün, hibe ve teşvikle kurulmuş bir çok tesis ikinci elde maliyetinin kat be kat altı fiyatlara yeni sahip bekliyorlar şu an... hayvancılık yapılmaz mı yapılır tabi, ama geri dönüşü 2-3 yıl gibi kısa vadelerde beklemeyin, devlet ve hükümet politikalarıyla yukarı aşağı oynayan bir sektör, fiyat düşse para kazanılmaz, fiyat çok artsa ithalat lobisi yine para kazandırtmaz, yani atıyorum 5-6 sene boşa kürek çekip 7. 8. senede belki para kazanırsınız, o yüzden özsermayeniz ile başlamaya çalışın, hibe kredi vb. ile hayvancılık yapılmaz, küçük olsun, borçsuz olsun, zaten ilerde büyürsünüz...

Hepsi sıfırdan çok riskli , olmaz diye bir şey yok olabilirde .

Bende hayvancılık ile geçiniyorum , işletmenin arazisi dedemden kalma işletmenin binalarını birazını babam birazını ben yaptım hayvanların bir kısmı babamdan kalma ben devam ettiriyorum, biraz süt biraz besi .

Hayvanların kesif ve kaba yemini fazlası ile çıkaracak arazi tarla ekip biçiyorum yem fazla çıkarsa tarladan satıyorum , yani üç yerden gelir geliyor, tarladan sütten ve etten biri olmazsa biri oluyor , sadece et riskli .

Bu gün dedemden kalan işletmenin olduğu araziyi almaya kalksam bu şartlarda ömrüm yetmez , hem bizim bölge hayvancılık için uygun bir bölge .

Bu günlerdeki hayvan fiyatlarındaki şişkinlik seçim üstü ziraat bankası ve tarım kredi koop , un bolca kredi vermesinden ve dolar yüksek olduğu için dışarıdan hayvan gelmemesinden, dolar düşsün dışarıdan hayvan gelirse ve banka ve kooplar kredi vermezsin bak o zaman fiyatlara nasıl düşüyor .

Yukarıda saydığım sebeplerden dolayı bilmem risk almaya değermi ben mecburen yapıyorum elimde başka imkan yok bu yaştan sonra başka işte yapamam.

ağar giden at yorulmamış kardesim yavas yvas basla ...bankakrediveriyor amma 40dereden su getiriyorlar işletmeyiyapaca bitirecen para ozaman elinegeçiyor yani odesteklerde parası olana var..

1000 konuda güncelmi? Her yıl kredi oranları değişiyor yeni yeni şeyler çıkıyor. Forumun amacı fikir ve bilgi paylaşımı.birbirimizle paylaşmazsak bu foruma gerek kalmaz

snl09 link=topic=84074.msg1005552#msg1005552 date=1433272068' Alıntı:
1000 konuda güncelmi? Her yıl kredi oranları değişiyor yeni yeni şeyler çıkıyor. Forumun amacı fikir ve bilgi paylaşımı.birbirimizle paylaşmazsak bu foruma gerek kalmaz
Kredi oranları faizlerini zaten bankalardan ogrenebilirsiniz.Genel bilgiler için evet yeteri kadar konu var.Tabi ki amacımız paylaşmak ama belli bir düzen içerisinde diğer türlü karmaşadan işimize yarayan bilgiler de araya kaynıyor. Yanlış anlamayın lafım sadece bu konuya değil bu ara yine hergün bu tarz konular açılıyor %90 ı da Milet ce hastalığımız olan bilgiye araştırmadan kolayca ulaşalim sevdamizdan.

Hangi iş olursa olsun mümkün mertebe kredi ile işe girmeyin derim, ben kendi işimi kurarken hiç kredi kullanmadım, aldığım malzemeleri vadeli aldım, ama kredi kullanmadım, 3 sene geç açtım işimi para biriktirdim ama girmedim kredi işine.

Neden kredi almayın diyorum, çünkü sizin o okumadığınız sayfalarca olan kredi sözleşmelerinde 'banka istediği zaman krediyi geri çağırma hakkına sahiptir' yazar. Bu şu demektir, banka sizi arayıp 'aldığınız parayı hemen getirin' diyebilir. Amerika ' da olan mortgage krizinde bu oldu zaten.

Herkes seçim sonrası kriz çıkacak diye bekliyor, böyle bir durumda kredi kullananların hepsi mahvolur. Benden söylemesi...

snl09 link=topic=84074.msg1005188#msg1005188 date=1433096323' Alıntı:
Peki ziraat bankasının kredileri hakkında bilgisi olan varmı?

Merhaba, tkdk ve ziraat bankasından kullanmak istediğin indirimli krediler için proje hazırlaman gerekiyor ve istedikleri standartta ki çiftliklerin maliyeti inanılmaz artıyor. Bende bu konuyu zamanında çok araştırdım ve vazgeçtim. Kendi sermayemle hiç krediye girmeden projeyi biraz daha ufaltarak özsermayemle yaptım. Senin de öyle yapmanı tavsiye ederim, eğer herşeyi alıcağın indirimli krediye göre kurarsan, en ufak bir planlama dışı gelişmede sıkıntı yaşayabilirsin. Bankadan illaki kredi kullanmam gerek diyorsan bunu yatırım kredisinden ziyade 18 aylık işletme kredisi olarak kullan.

kardeşim anladıgım kadarıyla sermayen var kendi imkanlarınlşa yap yapabildiğini onca kredi işine girme bu canlı hayvan dışdan göründüğü gibi değil. bu arada ne işle meşgülsün hayvanların basında devamlı durabilecekmisin bakıcın kaçdığı zaman çizmeyi giyip hayvanalra bakabilecekmisin hastalanan hayvanlara iğnesini ilaçını verebilecekmisin her zaman veteriner çağrılmaz biliyorsun..
yani dışdan göründüğü gibi güllük gülüstanlık bir sektör değil adeta kan ter ve göz yaşı döküyor insanımız. adeta çarpışıyoruz...:)