macar fiğ hakkında.acilll

arkadaşlar abilerim macar fiğim var 80 dekar.bilirsiniz ki yağmurlar gecikti.fiğler bazı tarlada diz boyu civarı bazı tarlalarım biraz daha düşük.şimdilerde çiçeklenme başladı ve buralarda 2 gün önce 2 gün boyunca yağmur oldu ve bi 7 günlük daha yağış var.asıl sorum şu;fiğler çiçeğe başladı büyüme bu yağmurlarla devam edermi ve tahminen kaç cm kadar büyüme meydana gelir.şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.

Ynt: macar fiğ hakkında.acilll

aslan26 link=topic=84144.msg1005489#msg1005489 date=1433246509' Alıntı:
Biz Eskişehir de macar figi Haziran ortasında veya sonuna doğru biçeriz sizin figlerde bu yağmurlardan sonra biraz daha yükselebilir.
bizdeki biçim tarihiyle aynı.endişe duymamın sebebi çiçeklnmenin başlaması.teselli yağmurların başlaması.

Fig biraz daha büyür ama kartalirda tabi ot kalitesi biraz düser
Ama yapacaginiz bir sey yok bu isler tamamen hava Sartlarina bagli
Hafta sonu dolu yagdi 200 dekar bugdayi 180 dekar fig Yulaf karisik otu topraga gömdü
Allah sonumuzu hayir etsin 1 yilin emegi gitti

Aspir link=topic=84144.msg1005528#msg1005528 date=1433267483' Alıntı:
Fig biraz daha büyür ama kartalirda tabi ot kalitesi biraz düser
Ama yapacaginiz bir sey yok bu isler tamamen hava Sartlarina bagli
Hafta sonu dolu yagdi 200 dekar bugdayi 180 dekar fig Yulaf karisik otu topraga gömdü
Allah sonumuzu hayir etsin 1 yilin emegi gitti
kendi malım gibi üzüldüm.geçmiş olsun.hayırlısı. ne desek ne etsek boş.tabiattan gelen engel olmak imkansız.

enesyasin link=topic=84144.msg1005543#msg1005543 date=1433269969' Alıntı:
kendi malım gibi üzüldüm.geçmiş olsun.hayırlısı. ne desek ne etsek boş.tabiattan gelen engel olmak imkansız.
Sagolun tesekkürler,Allah kimsenin emegini bosa cikarmasin
Üzüldügüm Tek sey 300 romörk tavuk ve sigir gübresi dökmüstük
Bölgenin en kuvvetli bugdayiydi ,dekara 700 Kilo civari tahmin ediyorduk
Simdi yapacak tek sey bir dahaki sezona tarlalari ekmek icin 15 bin tl. bulmak

Volkan kardeşim allah yardımcın olsun, çok üzüldüm. İnşallah başka alternatiflerin vardır. Fiğ konusunu açan arkadaşa da cevap vermek isterim. Benimde 70 dekara yakın fiğim var, aynı pozisyondayız. Boy küçük kaldı, çiçek açtı, hatta baklalar oluştu. Son yağan yağmurlar biraz daha boylandırır, ama çok fazla boy bekleme, şu saatten sonra oluşan baklaları doldurmaya çalışacaktır.

sagalassos link=topic=84144.msg1005609#msg1005609 date=1433281608' Alıntı:
Volkan kardeşim allah yardımcın olsun, çok üzüldüm. İnşallah başka alternatiflerin vardır. Fiğ konusunu açan arkadaşa da cevap vermek isterim. Benimde 70 dekara yakın fiğim var, aynı pozisyondayız. Boy küçük kaldı, çiçek açtı, hatta baklalar oluştu. Son yağan yağmurlar biraz daha boylandırır, ama çok fazla boy bekleme, şu saatten sonra oluşan baklaları doldurmaya çalışacaktır.
benim biraz avantajım daha yeni çiçeğe binmesi.bizin burada ovalar senin dediğin gibi baklaya biniyor benim fiğlerim dağda dağlarımız buradan baya rakım olarak yüksek 20 gün sonradan geliyor bu sizce avantaj mıı.

enesyasin link=topic=84144.msg1005645#msg1005645 date=1433311406' Alıntı:
benim biraz avantajım daha yeni çiçeğe binmesi.bizin burada ovalar senin dediğin gibi baklaya biniyor benim fiğlerim dağda dağlarımız buradan baya rakım olarak yüksek 20 gün sonradan geliyor bu sizce avantaj mıı.
Tabi avantaj , sen bizden 15 gün sonra biçersin...Çiçek açmadığı için seninkiler biraz daha büyür.