süt hayvancılığında para varsa veterinerlik okuyacağım :)

evet pek sevgili forum ahalisi.3 4 haftadır bu süt besiciliğini konusunu takip ediyorum.benim düşündüğüm,kendi yemini kendi üreten,biogaz teknolojisi barındıran,orta ölçekte sayıda hayvan ile(50-80)birim başına alınan süt verimini artırma konusunda çabalayan son derece donanımlı bir tesis kurmak.bu bağlamda hayvanlar hakkında daha geniş bir bilgi,donanım ve tecrübe edinmek için veterinerlik düşünüyorum.işin içinde olan tecrübeli arkadaşlarımdan,abilerimden yorum bekliyorum.bu düşündüğüm tesiste optimum bakım koşullarında ne kadar kar ederim?kısaca özet geçer misiniz?

Ynt: süt hayvancılığında para varsa veterinerlik okuyacağım :)

Aziz din kardeşim, anlattığın gibi bir tesis kurmak istiyorsan, illaki veterinerlik okuman gerekmiyor, ama ben okuyacağım diyorsan , sana kimsede engel olmaz, kendi işini kendin görürsün, tohumlamayı, aşılamayı, tedaviyi, koruyucu hekimliği bizzati yaparsın, yalnız kertenkele misali gözünü belertip, sende işin başında para sayma makinası alır, akşama kadar vaktini hesapla geçirirsen, gerçekleri görünce hesaplar şaşınca bayılır gidersin. Onun için sen bence 5-10 tane inek alıp, onlarla başedebilirsen, 50-80 taneyi sonra düşün derim.

sagalassos link=topic=84146.msg1005525#msg1005525 date=1433266254' Alıntı:
Aziz din kardeşim, anlattığın gibi bir tesis kurmak istiyorsan, illaki veterinerlik okuman gerekmiyor, ama ben okuyacağım diyorsan , sana kimsede engel olmaz, kendi işini kendin görürsün, tohumlamayı, aşılamayı, tedaviyi, koruyucu hekimliği bizzati yaparsın, yalnız kertenkele misali gözünü belertip, sende işin başında para sayma makinası alır, akşama kadar vaktini hesapla geçirirsen, gerçekleri görünce hesaplar şaşınca bayılır gidersin. Onun için sen bence 5-10 tane inek alıp, onlarla başedebilirsen, 50-80 taneyi sonra düşün derim.

ilerisi için düşünüyorum abi.önce veterinerlik okuyup,bu tür işletmelerde görev yapıp daha sonra hayvanlar hakkında,piyasa hakkında,işletmeler hakkında araştırmalarımı tamamlayıp kafamda bir plan proje tasarlayıp girmeyi düşünüyorum.şu an için zaten mümkün değil böyle birşey yapmam.Allah açgözlü etmesin abi :D

Şaban Özdemir link=topic=84146.msg1005529#msg1005529 date=1433267801' Alıntı:
yigen gelecegin en popiler meslegi hayvan beslemek olacak.cünki nufus hızlı büyüyor ve et süt ihtiyacı her gecen gün artıyor

işte ben de onun için ilerisinde gıda sektöründe iş yapmak istiyorum abi

Kardeş bende senle aynı durumdayım evdekiler veterinerlik oku diyo ama benim gönlüm okumakta yok,lise bitince askere kadar çobanlık yapacam askerden gelince küçükbaş yapacam inşallah

Benim işlerimi yapan veteriner hemde arkadaşım , şu an süt inekçiliği yapmıyor ama daha önce yapmıştı , ekonomik durumu çok iyi veterinerlik şirketleride var şirketin hayvan ilacı satan eczanesi var , bizim bölge süt inekçiliği için uygun veterinerlere çok iş var buda önemli bölgenin süt inekçiliğine uygunluğu .

Şaban Özdemir link=topic=84146.msg1005529#msg1005529 date=1433267801' Alıntı:
yigen gelecegin en popiler meslegi hayvan beslemek olacak.cünki nufus hızlı büyüyor ve et süt ihtiyacı her gecen gün artıyor
Evet bu sözüne bende katılıyorum, nüfusun ihtiyacını da birileri karşılaması gerek.. Eğer devlet tarafından gerekli önlemler alınmadığı taktirde İleride daha fazla açık oluşacaktır. Geçenlerde de bir yazımda belirttim, hayvancılık yem bitkilerine dayalı bir sektör olduğu için arazisi olan kırsal kesimin desteklenmesi büyük önem arzetmektedir. Kendi yemini kendi temin ederek, gerek et ve sütü ucuza mal edenler ayakta kalacak ve avrupa ile rekabet edecek güce ulaşacaktır. Dediğim gibi hayvancılık kredileri bol kepçe dağıtılırken, bir madde konmalı, ve 80-100 dekar arazisi olanlara 20 baş, 100-150 dekarı olana 40 baş vs. şeklinde artırarak kredi dağıtımı yapılmalıdır. Hiç arazisi olmayan , hayatında inek görmemiş, her şeyi hazır alan ve sonradan hayal ettiği kar ' ı edemeyen sonra da battım diyerek sektörden kaçan kuyumcu, müteahhit, doktor, tekstilci, turizmci gibi kişilere kredi verilmemelidir. Kısaca işin ehline verilmesini savunuyorum.

okumanın her yönü iyidir lakin veterinerlik dediğinde dur bence...sevmezsen o işi yapamazsın... herkez evinde hanımıyla otururken sen tohum atacaksın...aaa parası güzel dediğiniz gibide gel bak git 100 lira... lakin kaçımız peşin para çalışabiliyoruz??? tanıdık bir abimiz var sadece yazdıklarım 36 binden fazlaydı diyor... benim birader bursada veterinerlik okuyor 4.sınıf 6 yıldır okuyor okul güzelde zor diyor teyze kızı istanbulda okuyor 1. sınıf o memnun:))) o işi içinden gelmeden yapılmaz...

poyraz51 link=topic=84146.msg1005733#msg1005733 date=1433334701' Alıntı:
mustafa okuma imkanın varsa oku ilerdepşman olursun hayvancılıkda ne olacağı bellideğil

abi dediğim kapasitede bir çiftliği kurabilecek imkanımız var zaten.ilerde ne olacağı belli değil diye niye korkuyoruz ki

susurluklu10 link=topic=84146.msg1005882#msg1005882 date=1433358485' Alıntı:
okumanın her yönü iyidir lakin veterinerlik dediğinde dur bence...sevmezsen o işi yapamazsın... herkez evinde hanımıyla otururken sen tohum atacaksın...aaa parası güzel dediğiniz gibide gel bak git 100 lira... lakin kaçımız peşin para çalışabiliyoruz??? tanıdık bir abimiz var sadece yazdıklarım 36 binden fazlaydı diyor... benim birader bursada veterinerlik okuyor 4.sınıf 6 yıldır okuyor okul güzelde zor diyor teyze kızı istanbulda okuyor 1. sınıf o memnun:))) o işi içinden gelmeden yapılmaz...

hayvanları severim usta :D biz de tohumlamayı yapar öyle gider otururuz hanımımızla :D

girişimci olmak bir ruhtur.okulla kazanılmaz.okul seni bilgilerle donatır. illa okuyacaksan he veterinerlik hem ziraat mühendisliği okuman gerekir.çünkü hayvanların sağlığı kadar beslenmesi de önemli.

pekçok uzun yıllar okumuş insanlar doğru dürüst okumamış girşimcilerin kurduğu işlerde çalışır.mühendiz olur,müdür olur vs...

Ali KOÇKAYA link=topic=84146.msg1005973#msg1005973 date=1433395216' Alıntı:
girişimci olmak bir ruhtur.okulla kazanılmaz.okul seni bilgilerle donatır. illa okuyacaksan he veterinerlik hem ziraat mühendisliği okuman gerekir.çünkü hayvanların sağlığı kadar beslenmesi de önemli.

pekçok uzun yıllar okumuş insanlar doğru dürüst okumamış girşimcilerin kurduğu işlerde çalışır.mühendiz olur,müdür olur vs...

doğru diyosun abi.girişimci olmak bir ruhtur okul bilgilerle donatır insanı ama tıp gibi pratik isteyen konularda üniversite vazgeçilmezdir.veterinerlik okuyan bir insanın ziraat mühendisliği okumasına gerek yok diye düşünüyorum.sonuçta sen kendi beslenmeni düzgün yapabilmek için bi okul okumuyosun.biraz internette dolanmayla beslenme hakkında herşeyini rayına koyarsın :D pek çok uzun yıllar okumuş insanlar sürekli okumayı gerektiren işlerle meşgul olmak ve bu işten zevk için okumuştur diye düşünüyorum ben.o doğru dürüst okumamış girişimcilerin ömürleri okumak ve araştırmakla geçmiştir bence :D

Ali KOÇKAYA link=topic=84146.msg1005973#msg1005973 date=1433395216' Alıntı:

Ali hocam, veterine hekimler beslenme konusunda da bilgili oluyor, bir çok işletmede rasyonları veteriner hekimler hazırlıyor.

Girişimcilik elbette bir ruhtur, ancak okuyan biri girişimci olduğunda genellikle daha farklı işler yapar. Örneğin Henry Ford, Thomas Edison, Rudolf Christian Karl Diesel (Dizel motorun mucidi) gibi örnekler vardır. Bu kişiler hem mühendis hem de girişimcidirler. Bu yüzden farklı olabilir, elbette okumayan biri çok başarılı olacaktır ama, bilgi sahibi olan biri farklılıklar yapabilir.

Okuyarak veteriner oldun, sen bunu sadece veteriner masraflarım olmasın vs. gibi bir şeyler için yapacaksan okuma, yine kazanırsın. Ama bu bilgini yeni bir gen havuzu oluşturmak, hayvan ıslahı yapmak için kullanacaksan oku. Yoksa 5 seneni boşuna verirsin ;)