Ramazan'da mercimek fiyatları düşecek

Ramazan ' da mercimek fiyatları düşecek
Orgin Agro Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önel, 'Bu yıl kırmızı mercimek rekoltesinde önemli artış bekleniyor, bu da fiyatlara Ramazan ayında düşüş şeklinde yansıyacak' dedi.

Ana Sayfa» Ekonomi» KOBİ02.06.2015 15:30

Türkiye ' de emtia brokerlığı alanında faaliyet gösteren Orgin Agro Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önel, bu yıl kırmızı mercimek fiyatlarında rekolte artışı nedeniyle düşüş beklediklerini söyledi. Önel 'Bu yıl kırmızı mercimek rekoltesinde önemli artış bekleniyor, bu da fiyatlara düşüş şeklinde yansıyacak' dedi.

Geçtiğimiz yıl kırmızı mercimek üretiminin yetersiz olması sebebiyle bakliyat ürünleri arasında fiyatı en fazla artan ürün olduğunu belirten Alper Önel, 'Bugünlerde hasatı başlayan kırmızı mercimekte üreticilerden aldığımız bilgiye göre; nisan ve mayıs aylarında yağışların yeterli gelmesi ve ekim alanlarının nispeten fazla olması fiyatların aşağı yönlü olmasına neden oluyor. Buna özellikle verimin yüksek olması konusu da eklenince kırmızı mercimekte fiyatların aşağıya gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Bu da hem iç tüketim açısından, hem de ihracat da rekabet avantajı kazanmamıza yardımcı olacak' diye konuştu.

Ürünler gelmeye başladı

Kırmızı mercimekte ilk ürünlerin geldiğini belirten Alper Önel konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

'Suruç ve Viranşehir bölgesinden bakliyatın merkezi Mersin ' e ürün gelmeye başladı. Şuanda fiyat ortalaması kabuklu mallarda 2.5 TL/kg şeklinde. Ancak bu rakamın önümüzdeki günlerde ürün gelişindeki artışa bağlı olarak daha da düşmesini bekliyoruz. Geçen sene kabuklu malların kilogram fiyatı 3 TL ' ye kadar yükselmişti. Rekolte tahmini ile ilgili ise biraz erken olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz sene dahilde işleme izin belgesiyle Kanada ' dan ithal edilen ürünlerle transit satış yapılmıştı. Ancak bu sene ihracata yetecek ürün bekliyoruz. Dünyanın en büyük kırmızı mercimek üreticisi olan Kanada ' da ise mercimek hasatı eylül ve ekim aylarında olacak. Yeni mahsul ürünlerin Ramazan ' a yetişmesi ile fiyatların aşağıya gelmesiyle beraber uygun fiyatlarda bakliyat ürünlerine ulaşacaktır.'

Nohuttaki durumun biraz daha farklı olduğuna dikkat çeken Alper Önel, nohut ekim alanının biraz daha geniş bir alanı kapsıyor olmasının hasat zamanında farklılık yarattığını belirtti. Hala mayıs ortasına kadar ekim yapılan bölgelerin olduğuna dikkat çeken Önel, 'Hasatın genel itibariyle temmuz ayında başlayacağını söyleyebilirim. Muhtelif bazı bölgelerde biraz daha erken hasat olabiliyor. Maraş ve Antep civarından önümüzdeki günlerde bir miktar yeni mahsul nohutun piyasaya gelmesini bekliyoruz. Fasulyede ise hasat zamanı ağustos sonu eylül başıdır. Bu ürünlerde zaten sezon başında dünya üretimindeki artışa bağlı olarak ciddi düşüş olmuştu. Bu yüzden zaten fiyatı uygun olan bu ürünlerde Ramazan ' da fiyat artışı öngörmüyorum.

Şuanda Mersin fabrika teslim kilogram fiyatları yerli iç mercimekte 3.2-3.3 TL, yerli nohutta 2.45-2.55 TL ve yerli dermason kuru fasulyede ise 3 -3.1 TL aralığında işlem görüyor' diye konuştu.

Ynt: Ramazan'da mercimek fiyatları düşecek

halkda gözünü açsın alkış tutmasın..istanbul esenler belediyesi 50 tl para dagıtackmış insan seli olmuş..hani fakir yoktu...asgari ücreti artıracagım emekliye ikramiye vercegim diyenleri yuh çekiyorlardı meydanda 50 tl almak için izdiham yapıyorlar..bu ne çeliş ki...