MEYVECİ ARKADAŞLAR BİR BAKIN LÜTFEN

Merhaba
Bahçemde çeşitli ağaçlar var. Bu sene kestane ve kirazda bir sıkıntı var. Resimlere bakıp ne yapmam gerekentiği hakkında birşeyler yazarsanız sevinirim.

Kiraz: Yaprakları sarımsı ve cansız gözüküyor. Meyvelerde küçük.

Kestane: Dallarda-yapraklarda kuruma var

Resimler ve ekler

• DSC_0312.JPG
    DSC_0312.JPG
    4.2 MB · Görüntüleme: 160
  • DSC_0314.JPG
    DSC_0314.JPG
    4.6 MB · Görüntüleme: 155
  • DSC_0312.JPG
    DSC_0312.JPG
    4.2 MB · Görüntüleme: 158
  • DSC_0314.JPG
    DSC_0314.JPG
    4.6 MB · Görüntüleme: 175
Ynt: MEYVECİ ARKADAŞLAR BİR BAKIN LÜTFEN

kiraz Napolyon - Ziraat 900 olması lazım bende şaşırdım geçen sene bu kadar erken olmamıştı ve meyveler daha iriydi. Şuanda bir sıkıntı var ama ne

Kestanede gecen sene hiç bir sorun yoktu ,dikenli kapsülleri vardı içinde küçücük kestane oluyordu. İklimden dicemde resimde gözüküyor arkasında bitane daha var sağlıklı.

hemşerim bu kiraz Napolyon falan deyil bu adi kiraz Napolyon kirazın olmazına daha iki ay var bende Napolyon diye aldım bu aylarda kızarmaya başlıyor baharın kelleledim aşı yaptıracam sen emim olman için birkaç tanesini al il tarıma göster bu kirazın cinsi ne dersen onlar söyler

abi öncelikle geçmiş olsun

kestane gitmiş zaten onun dönüşü yok onu köküyle söküp yakmalısın ve diğerlerine bulaştırmamaya çalışmalısın, aynı yerine de ağaç dikmeni tevsiye etmem.

kiraz da ise gördüğüm kadarıyla akıntı ve gövde de çatlamalar var, bu ağacında ilerleyen senelerde ölecektir ama kaç sene olacağı belli olmaz; ondan da olabilir,
yapraklara baktığımızda azot eksikliği gibi görünüyor ama farklı bişeyler daha olabilir.

bi ziraatçi getirmende fayda var tabi ki, bazen fotoğraflarla herşey anlaşılamayabiliyor..

NANAYUSTA link=topic=84166.msg1005786#msg1005786 date=1433344397' Alıntı:
hemşerim bu kiraz Napolyon falan deyil bu adi kiraz Napolyon kirazın olmazına daha iki ay var bende Napolyon diye aldım bu aylarda kızarmaya başlıyor baharın kelleledim aşı yaptıracam sen emim olman için birkaç tanesini al il tarıma göster bu kirazın cinsi ne dersen onlar söyler
Allah Allah ben çok ümitliydim bundan ya.

Bu fidancılarada hiç güven olmuyor arkadaş ya beyaz dut alıyorsun siyah çıkıyor badem alıyorsun şeftali çıkıyor. Napolyon diye alıyorsun adisi çıkıyor... 3 yerden fidan aldım 3ündede böyle saçmalıklarla karşılaştım. Gidip 5-10 yaşlı fideleri gözümle görüp alacam bundan sonra.

bugraa link=topic=84166.msg1005808#msg1005808 date=1433347041' Alıntı:

kestane gitmiş zaten onun dönüşü yok onu köküyle söküp yakmalısın ve diğerlerine bulaştırmamaya çalışmalısın, aynı yerine de ağaç dikmeni tevsiye etmem.

kiraz da ise gördüğüm kadarıyla akıntı ve gövde de çatlamalar var, bu ağacında ilerleyen senelerde ölecektir ama kaç sene olacağı belli olmaz; ondan da olabilir,
yapraklara baktığımızda azot eksikliği gibi görünüyor ama farklı bişeyler daha olabilir.

bi ziraatçi getirmende fayda var tabi ki, bazen fotoğraflarla herşey anlaşılamayabiliyor..

Kestaneyi neden kökten sökmem gerekiyor dalı kessem yetmezmi?

Birde bilgin varsa kestane dikenli yumru yapıyor içinde küçücük kestane oluyor bir süre sonra dökülüyor Ağaç 2-3 yaşında filan. Bu normalmi?

Bugün tüm ağaçlara gübre attım bol bol yağmurda yağıyor azottansa iyileşecektir.

BlackStorm link=topic=84166.msg1005905#msg1005905 date=1433361144' Alıntı:
Kestaneyi neden kökten sökmem gerekiyor dalı kessem yetmezmi?

Birde bilgin varsa kestane dikenli yumru yapıyor içinde küçücük kestane oluyor bir süre sonra dökülüyor Ağaç 2-3 yaşında filan. Bu normalmi?

Bugün tüm ağaçlara gübre attım bol bol yağmurda yağıyor azottansa iyileşecektir.

dediğim gibi resimlerden bazen tam seçemeyebiliyorum; kestanenin dalını kes önce bak eğer ağaç kısmında iletim demetlerinde kararma var ise ağaca komple geçmiş demektir.
maalesef kestane yetiştiriciliği hakkında bilgim yok.

kiraz düzelirse azottan demektir ki umarım öyle olsun..

kiraz kuruyor donusu zor gibi kestanede öle yapman gerekeen kestaneyı sök kırazı bıraz gubrele belkı doner yalnız bı daha fıdan ekerken aralarını genıs ek cok yakın ekmısssın cok yakın ekme 6 veya 8 metre bırbırınden uzaklıkları olmali kirazda ziraat 900 iyi cınstır fıdan alırkan de sertıfıkalı fıdan almaya bak tşk

Kardes simdi ilk yapacagin is kirazin dallarini asi yerinin uzerinden sivri bicak veya budama makasiyla gunes gormeyen yada az goren taraftan yere bakan yerlerden 10-15 cm kabugu yar sakizi atsin seneyede uc budamasini daha asagidan yap agac sakizi atamiyor

bugraa link=topic=84166.msg1005808#msg1005808 date=1433347041' Alıntı:

Kestaneyide dipten kestim yanında yeni sürgünler var sanırım aşısız yerden sürüyor sağlıklı gözüküyor ellemedim.

mesut kartepe link=topic=84166.msg1006090#msg1006090 date=1433435613' Alıntı:
Kardes simdi ilk yapacagin is kirazin dallarini asi yerinin uzerinden sivri bicak veya budama makasiyla gunes gormeyen yada az goren taraftan yere bakan yerlerden 10-15 cm kabugu yar sakizi atsin seneyede uc budamasini daha asagidan yap agac sakizi atamiyor
Kardesim dediğin işlemi kiraza yaptım. Fidanı aldığım siteye ulaştım dedim buranın linkinide verdim Ziraat 900 Napolyon olup olmadığnı sordum. Kesin bişey diyemediler. Fidanı aldığım tarihle ilgili bilgileri yokmuş biz sizi bilgilendiricez dediler bekliyorum. Nektarin almıştım oda kötü bir şeftali cıktı. Küçük küçük kalıyor doğru dürüst olmuyor bile. Beyaz kirazlar hiç gelmemiş inşaat telaşından dogru dürüst sayıp bakamamıştık... Bakalım ne diyecekler.

Buda aynı yastaki hemen yanındaki kestane gayet sağlıklı.

kırazda gorunen ballama yok
ama yagışların fazla olmasından kaynaklanan manolya hastalıgı var gıbımıe geldı bu mantarı hastalık nemden kaynaklanıyor şu aşamada yapılabılecek bırşey tok kuru dallar varsa kes bahceden uzaklastır agac cıcek dokme donemınde uygulanan muhtelıf ılaclarla koruma altına alırsın seneye
zıraat 900 (napolyon) sızın bolgede bukadar cabuk olgunlaşmaz bu galıba pınova

Bölgenin bazı noktaların da zemin de kis tabir edilen geçirgen olmayan yapılar var,
agaçlar üstteki büyüme oranı ile altta da yol almaya çalışıyor kökler kis e gelmişse büyüme duruyor ve kuruma başlıyor.