Zeytin ve İncir Ağaçlarımızın Son Hali

İncir ve zeytinlerimizin son hali böyle. Dün zeytinlere 3 20 yaprak gübresi, elfer dölleyici ve biz pamucak diyoruz, ona karşı ilaç attık. Çiçekten taneye geçişi iyi atlatırsak zeytin olacak gibi duruyor.

Ynt: Zeytin ve İncir Ağaçlarımızın Son Hali

ismail_17 link=topic=84168.msg1005753#msg1005753 date=1433337717' Alıntı:
Bereketli olsun İlhan, nasıl meyveciliğin geliri memnunmusun.
Sağol. Bizde ağırlık siyah incir ve zeytin. Fiyatlar iyi olsa gelir güzel. Ama 10 tl den açılan incir fiyatı, yıl ortalamasında 2 tl civarına iniyor. Yani tüccar yiyor işin kaymağını.
ibrahim_11 link=topic=84168.msg1005835#msg1005835 date=1433349449' Alıntı:
bereketli olsun bizim zeytinler yapraklar kurudu kışın
Sağol. Bizde 5-10 ağaç var kuruyan. Ama köyde var çok hasar gören bahçeler.

kolay gelsin bereketli olur inşallah
burada yine fırtına gösteriyor hafta sonunu inşallah kayıpsız gelir geçer
yanlız ben zeytinyağındaki fiyatı sofralık zeytinde göremedim
geçen yıl 6 7 liradan yağ sattık bu yıl 11,5 liradan
zeytini geçen yıl 5 liradan sattık bu yıl yine 5 lira diyor tüccar sezonda kasadaki fiyat fire ve enflasyon faizini göz önüne aldığımızda bundan fazlaydı
yanlız zeytinlerin iyi budanmamış sanırım
şekillerini beğenmedim
mümkün olduğunca gövdeden tek çıkarıp yüksekten aşağıya doğru dallanma verilirse hasatta ve toprak işlemede daha rahat oluyor

FatihEFE link=topic=84168.msg1005961#msg1005961 date=1433372132' Alıntı:
zeytini geçen yıl 5 liradan sattık bu yıl yine 5 lira diyor tüccar sezonda kasadaki fiyat fire ve enflasyon faizini göz önüne aldığımızda bundan fazlaydı
şekillerini beğenmedim
mümkün olduğunca gövdeden tek çıkarıp yüksekten aşağıya doğru dallanma verilirse hasatta ve toprak işlemede daha rahat oluyor
FatihEFE link=topic=84168.msg1005961#msg1005961 date=1433372132' Alıntı:
şekillerini beğenmedim
Eyvallah sağol. Bizim burda da 2 gündür yağmur yağıyor. Hasarsız atlatırız inşallah. Fiyatlar burda da o civarlardaydı. İlk resim hariç diğer resimler fidan zeytinler. Daha hiç budamadık. Zaten bizim burda fazla şekilli budama yapmıyoruz. Yıla göre budama yapıyoruz.

ilhan16 link=topic=84168.msg1006196#msg1006196 date=1433449037' Alıntı:
Eyvallah sağol. Bizim burda da 2 gündür yağmur yağıyor. Hasarsız atlatırız inşallah. Fiyatlar burda da o civarlardaydı. İlk resim hariç diğer resimler fidan zeytinler. Daha hiç budamadık. Zaten bizim burda fazla şekilli budama yapmıyoruz. Yıla göre budama yapıyoruz.
anladım
ama bu şekilde bırakınca ağaçlara şekil vermeye kalktın mı ağaç 5 yıl geriye gidiyor
yani budamasız geçen her yıl ağaç gereksiz dallarınıda büyüterek ekonomik verime geçme süresini uzatıyor
incirler muazzam yanlız bizde incir tek tük bahçe köşelerinde olur ve genelde bakımsız dibinden bol patlaklı olur
ekonomik olarak bakılmaz
kazanç bakımından hangisi daha iyi geliyor size

FatihEFE link=topic=84168.msg1006202#msg1006202 date=1433449569' Alıntı:
anladım
ama bu şekilde bırakınca ağaçlara şekil vermeye kalktın mı ağaç 5 yıl geriye gidiyor
yani budamasız geçen her yıl ağaç gereksiz dallarınıda büyüterek ekonomik verime geçme süresini uzatıyor
incirler muazzam yanlız bizde incir tek tük bahçe köşelerinde olur ve genelde bakımsız dibinden bol patlaklı olur
ekonomik olarak bakılmaz
kazanç bakımından hangisi daha iyi geliyor size
Bizde incir zeytinden önde. Kazancı da fazla. İhracata gidiyor bizim incirler.

FatihEFE link=topic=84168.msg1006991#msg1006991 date=1433708124' Alıntı:
tüplü fidan satılıyormu sizin orada fidanı nasıl temin ediyorsunuz incirde
birde siyah incir mi sarı incir mi
Tüklü-tüpsüz siyah incir fidanı satılıyor.5-10 TL arası değişiyor. Bizim burda siyah incir. sarı dediğin yeşil kabuklu olan heralde beyaz incir diyoruz biz. O da sadece yemeklik var, sizde siyah incir neyse bizde de beyaz incir öyle.

zeytınlerde ıyı cıcek var budaması o kadar kotu gelmedı bana ama cok buyuk yanlıslar war tabıkı gozume carpanlardan bı tanesını koyuyorum ısaretledıgım yerden kesılmesı gerekıyor

Resimler ve ekler

• budama.jpg
    budama.jpg
    313.7 KB · Görüntüleme: 118
  • budama.jpg
    budama.jpg
    313.7 KB · Görüntüleme: 97

ilhan16 link=topic=84168.msg1007140#msg1007140 date=1433779526' Alıntı:
Tüklü-tüpsüz siyah incir fidanı satılıyor.5-10 TL arası değişiyor. Bizim burda siyah incir. sarı dediğin yeşil kabuklu olan heralde beyaz incir diyoruz biz. O da sadece yemeklik var, sizde siyah incir neyse bizde de beyaz incir öyle.
bizde siyahıda beyazıda yemelik olarak var ticari olarak bahçe kuran yok
iyi bi tür tavsiye edersen yemişi tatlı ve gösterişli olan bende dikeceğim bi kaç tane daha

xperia link=topic=84168.msg1007144#msg1007144 date=1433782624' Alıntı:
zeytınlerde ıyı cıcek var budaması o kadar kotu gelmedı bana ama cok buyuk yanlıslar war tabıkı gozume carpanlardan bı tanesını koyuyorum ısaretledıgım yerden kesılmesı gerekıyor
bende tam olarak işaretlediğin noktaları kastediyorum
o dal ağacın yarısı olmuş artık o dalı çıkardığında ağacın o tarafı birden boşalacak ve ağaç verimden düşecek
üstelik o dal yüzünden ağaç gelişmesi de gerilemiş bunca yıldır

FatihEFE link=topic=84168.msg1007146#msg1007146 date=1433783322' Alıntı:
bende tam olarak işaretlediğin noktaları kastediyorum
o dal ağacın yarısı olmuş artık o dalı çıkardığında ağacın o tarafı birden boşalacak ve ağaç verimden düşecek
üstelik o dal yüzünden ağaç gelişmesi de gerilemiş bunca yıldır
evet ama ustten kesılerek 2 3 senede bı ayar cekılır ;D ;D

xperia link=topic=84168.msg1007144#msg1007144 date=1433782624' Alıntı:
Bunlara daha hiç budama yapmadık. Fidan olduğu için. Bu yıl başlayacağız heralde. Bizim burda 3-4 sene fidanlar budanmıyormuş diye duydum. Biz o yüzden hiç ellemedik bu zaman kadar. Sizce de doğru mu? Ben anlamam fazla zeytin budamasından. Ama işareetli olan yerden kesmek mantıklı. Ayrıcada alaka gösterip tarif etmene de memnun oldum.

FatihEFE link=topic=84168.msg1007145#msg1007145 date=1433783206' Alıntı:
bizde siyahıda beyazıda yemelik olarak var ticari olarak bahçe kuran yok
iyi bi tür tavsiye edersen yemişi tatlı ve gösterişli olan bende dikeceğim bi kaç tane daha
Siyah incirin ticari boyutu iyi. Hasat edilen incirin 1 kg bile ziyan olmuyor desem abartmış olmam. Şöyle; en iyileri ihracata gidiyor, (bunlar tam olmamışken hasat ediliyor, sertolması lazım dayanabilmesi için) olgunlar yani yumuşayanlar, ağzı açılanlar, üzerinde çizik, leke vb olanlar iç piyasaya gidiyor tabi düşük fiyattan,iç piyasaya gidemeyecek kadar kötü olanlar yani küçük, ezik vb olanlarda reçel yapımı için değerlendiriliyor tabi o da en düşük fiyattan gidiyor.
Sizin orada beyaz incir daha kaliteli olur. Siyah incir buradaki kaliteyi tutmayabilir. Bursa nın bile her yerinde olmuyor. Kalite tutmuyor.

ilhan16 link=topic=84168.msg1007430#msg1007430 date=1433901887' Alıntı:
Siyah incirin ticari boyutu iyi. Hasat edilen incirin 1 kg bile ziyan olmuyor desem abartmış olmam. Şöyle; en iyileri ihracata gidiyor, (bunlar tam olmamışken hasat ediliyor, sertolması lazım dayanabilmesi için) olgunlar yani yumuşayanlar, ağzı açılanlar, üzerinde çizik, leke vb olanlar iç piyasaya gidiyor tabi düşük fiyattan,iç piyasaya gidemeyecek kadar kötü olanlar yani küçük, ezik vb olanlarda reçel yapımı için değerlendiriliyor tabi o da en düşük fiyattan gidiyor.
Sizin orada beyaz incir daha kaliteli olur. Siyah incir buradaki kaliteyi tutmayabilir. Bursa nın bile her yerinde olmuyor. Kalite tutmuyor.

valla bu yıl aldığım tarlanın kenarında siyah incir var bakalım nasıl olacak kalitesi
bu arada kaliteyi belirleyen tek etmen şekli mi yoksa tadı kokusu da etkili mi
incirde sulama yapılıyor mu peki modern bahçe kurulumunda kaçar metreden dikilmesi gerekiyor

FatihEFE link=topic=84168.msg1007431#msg1007431 date=1433902288' Alıntı:
valla bu yıl aldığım tarlanın kenarında siyah incir var bakalım nasıl olacak kalitesi
bu arada kaliteyi belirleyen tek etmen şekli mi yoksa tadı kokusu da etkili mi
incirde sulama yapılıyor mu peki modern bahçe kurulumunda kaçar metreden dikilmesi gerekiyor
Kaliteyi belirlerken; rengi yani mor ve isli olacak, meyvesi ve kabuğu sert olacak dayanıklı olması için aynı zamanda iri ve yuvarlak olacak, içi kırmızı olacak; bozuk olanlarda sarıya dönük olabiliyor. Başlıca bunlar.
3-5 sene öncesi sulama yapıyorduk; salma ve damlama şeklinde. Ancak son zamanlarda ağaçların kökten devrilmeye başlaması, kuruma ve mantardan dolayı sulama olayı büyük ölçüde bitti. İncirde en önemli şey doğru budama ve iyi gübreleme. Dikim olarak da 8-8 ve 10-10 dikiliyor. Bizimkiler 10-10. Bu da incir için çok önemli olan havalanmayı sağlıyor.