Mehmet Karlı: “Pulluksuz tarım, doğal bir toprak reformudur”

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://yesilgazete.org/blog/2015/06/01/pulluksuz-tarim-dogal-bir-toprak-reformudur/

Bu haftaki röportajımızda Konya’nın Sarayönü ilçesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karlı’yı konuk ettik.

Mehmet Karlı, ilçenin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü olmasının ötesinde özelliklere sahip ve çalışmalara da imza atmakta olan biri. Onarıcı tarım yöntemlerini büyük bir şevkle ve ilgiyle takip eden Karlı, bunların ilçesinde uygulanmasında da çok önemli bir rol oynuyor. Yeri geliyor, tanıtım afişlerinin tasarımını da kendisi yapıyor, farklı kurumların bölgesinde projeler yapması için uğraşıyor. Kendi deyimiyle “ısrarlı” çalışmaları neticesinde Sarayönü, pulluğu (yani, tarım arazilerini sürmeyi) devreden çıkaran yöntemlerle bir nevi “tarım devriminin” yolunu açıyor. Bazı okuyucularımıza şaşırtıcı gelebilir, neticede sürülmüş tarlalar kırsal yaşamın en pastoral, en romantik görüntülerinden biridir. Ama gerçek şu ki, pulluk (tabi, nasıl kullanıldığına da bağlı olarak) insanlığın bugüne dek keşfettiği en yok edici araçlardan biri.

Sarayönü bu konuda kısa sürede uzun yol katetmiş gibi duruyor. Şu anda durum nedir, kaç çiftçi ne kadar alanda pulluksuz tarım yapıyor?

100 dekar alandaki ilk ekimlerimizin ardından bir tarla günü düzenleyerek çiftçilerimize hasat öncesi mahsulün durumunu ve yapılanları yerinde tarla başında anlattık. Durumu gören çiftçilerimiz ”Arkadaş biz toprağı aktardık, dönderdik, nadasa ektik ve verim aynı, bu durumda biz boşuna uğraşıyoruz.Masrafsız doğrudan ekim daha karlı, hemen biz de ekmeliyiz” dediler. Bu çiftçilerimizin sayısı yıllar itibariyle 300’ü buldu. Bu yıl tahminen 60.000 dekar arazi rahatlıkla ekilebilecek. Tabii bu arada ziraat odamızın kullandırdığı mibzer sayısı 9 adede ,çiftçilerimizin kendi aldığı mibzer sayısı ise 42 ye yükseldi. Talepler gün geçtikçe artmakta. Şu anda Türkiye’de en fazla direk ekim (pulluksuz tarım) yapılan ilçe konumundayız. Sivas başta olmak üzere gelişmeler var.

• Beğen
Tepkiler: KURDOGAN.
Ynt: Mehmet Karlı: “Pulluksuz tarım, doğal bir toprak reformudur”

Bu sene yaptığım bir işlemi sizinle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaş tarlasını zaman ayıramadağından süremedi. Anızın üstüne goblen çektirmiş, bana dediler ki buraya buğday ekiver. Gittim baktım hiç beğenmedim, anızlar filan hep toprak üstünde, goblende 4 parmak işlemiş. İlla ek dedi. Neyse madem öyle ekelim dedim. Ekiliş tarihi 13 Kasım.....Geçen gün gittim baktım. Valla bizim ekinlerden hiç farkı yok. Mibzer pahalı olmasa bugün alırdım :(

Anıza ekimde anlamadığım bir konu var. Ürünü kaldırıp hiç bir işlem yapmadan ekim yapılıyorsa diyelim çiftlik gübresi atacağız bu durumda tarlayı hiç sürmüyecekmiyiz ne yapacağız?

pulluk tabanı nemli toprağı mala gibi sıvar...
sonra kurudumu çelik oluyor..
su bu katmanı inemiyor..
üstte kalan su güneşin etkisiyle buharlaşıp bitkiye fazla bir yararı
olmadan uçup gidiyor..
bitkinin kökleride su aramak için derinlere ulaşamıyor..
yani bu pulluk katmanını geçemiyor..
mantık olarak pulluk kötü..
ama bir taraftanda güneşten faydalanan toprak
çevrilmesi sonucu daha zenginleşiyor..
bunların ikisinide göz önünde bulundurmak gerekli..
çizel kullanımının yanısıra pulluk ve rotavatör gibi ekipmanlarda
işlemi tamamlamak lazım
bu seferde maliyet artıyor...
Çiftçi yine çıkmazda..

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle

yusuf bigün gel gözünle gör.. özellikle fiğin peşine dayan gitsin anız mibzerini hiç korkma..

UÖZKAN.77 link=topic=84176.msg1005911#msg1005911 date=1433361525' Alıntı:
yusuf bigün gel gözünle gör.. özellikle fiğin peşine dayan gitsin anız mibzerini hiç korkma..

Uzun vadede pulluk kullanılmazsa toprağa dezavantajı olur düşüncesindeyim.

Sürmeden direkt ekim ile sürülü verimini almak sadece hayal.. Bizim burda örneği var en az %20 fark oluyor. Toprağı yazdan süreceksin güneşi yiycek yancak. Kombine ilede denedim sürmeden olmuyor. Bölgeye görede farklılık gösterebilir.

Hüseyin18 link=topic=84176.msg1005942#msg1005942 date=1433365545' Alıntı:
Anıza ekimin Dünya üzerinde örnekleri nelerdir ki. Acaba tarım üzerine gelişmiş ülkelerde bu iş ne durumda???

'no-till' veya 'zero till' yazarsanız youtube de çok video var.. sadece ABD de 50 seneden fazla mazisi var, çok örnek var dünyadan..

Toprak güneşten fayda görmüyor. Güneşin uv ışınları yeni toprak oluşmasını engelliyor. Toprak kendini yenileyemeden ard arda işleniyor.Topragi rahat bırakmalı ve azaltılmış yada toprak işlemesiz tarım yapilmali

Mısır, pancar için 30 cm sürmek 50 cm patlatma çekmek gerekir.
Hububat için 15 cm toprak işleme, tiller+diskaro+kesek kırıcı, veya dik freze rotovatör.
Taban oluşmaması için her yıl farklı ürün ve sürüm derinliği, 3 yılda bir dip patlatma.
İkinci ürünlerde anıza ekim olabilir veya tiller+tırmık veya diskaro kullanılabilir.
Bitki artıklarını toprağa nasıl karıştıracağız, sürdük patlatma çektik toprak 50 cm su tutar, sürmesek ?

ben aycicegi tarlasina pulluk cekmeden direkt cizel cektim. saplari ya tarladan uzaklastiriyor (ki organik madde kaybi demek bu) ya da bir araya toplamaain diye hidrolik indir kaldir cani cikiyor insanin. ve ne kadar cekeraen cek devirme yapamadigindan saplar yuzeyde kaliyor.

nisana kadar o saplar çürür mü? sanmiyorum. gorucez. curumezse hep çöplü ekilis yapmak zorunda kaliriz hem de organik maddeyi kaybetmis oluruz. zaten yok o da ayri konu..

bu pulluk kullanmiyorum ya da 3 senede bir kullaniyorum diyen arkadaslar bu konuya bi aciklik getirebilirse aydinlaniriz. yoksa yeni konu acacagim