Eyyy Çiftçiler Domates we Biber Bedawa oldu, haberin war mı?

Domates ve biber fiyatı dibe vurdu
Antalya ' halinde domates ve biberin kilosu 20 kuruşa kadar düştü.

Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomi - Diğer
04.06.2015 11:12

Antalya Sebze Meyve Toptancı Hali ' nde kilosu 20 kuruştan alıcı bulan domates ve biber üreticiyi üzerken, vatandaşın yüzünü güldürdü.

Fiyatların dibe vurmasına neden olarak ihracattaki düşüş ve ürün fazlalığı gösterildi.

Yaklaşık bir ay öncesine kadar Batı Akdeniz ' de don ve sel olaylarının yaşanmasıyla pazarda el yakan domates ve biber, 2015 ' in en düşük fiyatlarıyla tanıştı. Kısa süre önce pazarda 5 lirayı gören domates, bugünlerde Antalya Toptancı Hali ' nde 20 kuruşa alıcı buldu.

Pazar tezgahlarında ise 50 kuruşa domates bulmak mümkün. Ülke enflasyonunun belirleyici ürünlerinden biber de benzer durumla karşılaştı. Pazarda poşet dolusu biber 1 liraya alıcı bulurken, halde ise bu rakam 20 kuruşa kadar düştü. Ekonomik kriz yaşayan Rusya ' ya yönelik ihracattaki düşüş ve ürün fazlalığı, fiyatların dibe vurmasına neden olarak gösterildi.

Haldeki durgunluğun çiftçiye zarar verdiğini dile getiren Antalya Tarım Alanlarını Koruma Derneği Başkanı Bayram Cengiz, ' Sabah akşam satış yok. Antalya ' nın domates piyasası 20 kuruş, iyisi ise 30 kuruş.

Çiftçi bu fiyatlarla ne para kazanır, ne de borcunu ödeyebilir ' dedi.

Elde kalan ürünlerini satmayı umut eden üretici ve komisyoncular, fiyatların yükselmesi için dua ettiklerini söyledi.

Ynt: Eyyy Çiftçiler Domates we Biber Bedawa oldu, haberin war mı?

:)) oh oh desene hersene oldugu gibi tarla domatesi ureten bizler yine 40 ile 50 kurusa talim edecez zati hersene ayni rezilligi cekiyoruz 20 yili askindir tarla sirik domates yapariz daha dogru duzgun 3 veya 4 sene yuzumuz guldu . Aha suanda da damlama ile gubre veriyorum keretalara..

Resimler ve ekler

• uploadfromtaptalk1433406952843.jpg
    uploadfromtaptalk1433406952843.jpg
    132.2 KB · Görüntüleme: 152
  • uploadfromtaptalk1433406977381.jpg
    uploadfromtaptalk1433406977381.jpg
    126.8 KB · Görüntüleme: 159
  • uploadfromtaptalk1433407004822.jpg
    uploadfromtaptalk1433407004822.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 144
  • uploadfromtaptalk1433406952843.jpg
    uploadfromtaptalk1433406952843.jpg
    132.2 KB · Görüntüleme: 147
  • uploadfromtaptalk1433406977381.jpg
    uploadfromtaptalk1433406977381.jpg
    126.8 KB · Görüntüleme: 147
  • uploadfromtaptalk1433407004822.jpg
    uploadfromtaptalk1433407004822.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 148

Hermiyas link=topic=84191.msg1005997#msg1005997 date=1433406147' Alıntı:
Domates ve biber fiyatı dibe vurdu
Antalya ' halinde domates ve biberin kilosu 20 kuruşa kadar düştü.

Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomi - Diğer
04.06.2015 11:12

Antalya Sebze Meyve Toptancı Hali ' nde kilosu 20 kuruştan alıcı bulan domates ve biber üreticiyi üzerken, vatandaşın yüzünü güldürdü.

Fiyatların dibe vurmasına neden olarak ihracattaki düşüş ve ürün fazlalığı gösterildi.

Yaklaşık bir ay öncesine kadar Batı Akdeniz ' de don ve sel olaylarının yaşanmasıyla pazarda el yakan domates ve biber, 2015 ' in en düşük fiyatlarıyla tanıştı. Kısa süre önce pazarda 5 lirayı gören domates, bugünlerde Antalya Toptancı Hali ' nde 20 kuruşa alıcı buldu.

Pazar tezgahlarında ise 50 kuruşa domates bulmak mümkün. Ülke enflasyonunun belirleyici ürünlerinden biber de benzer durumla karşılaştı. Pazarda poşet dolusu biber 1 liraya alıcı bulurken, halde ise bu rakam 20 kuruşa kadar düştü. Ekonomik kriz yaşayan Rusya ' ya yönelik ihracattaki düşüş ve ürün fazlalığı, fiyatların dibe vurmasına neden olarak gösterildi.

Haldeki durgunluğun çiftçiye zarar verdiğini dile getiren Antalya Tarım Alanlarını Koruma Derneği Başkanı Bayram Cengiz, ' Sabah akşam satış yok. Antalya ' nın domates piyasası 20 kuruş, iyisi ise 30 kuruş.

Çiftçi bu fiyatlarla ne para kazanır, ne de borcunu ödeyebilir ' dedi.

Elde kalan ürünlerini satmayı umut eden üretici ve komisyoncular, fiyatların yükselmesi için dua ettiklerini söyledi.

Biz niye en ucuz 2 TL ' ye alıyoruz burada hala???? :D

DeHLiZ link=topic=84191.msg1006027#msg1006027 date=1433410737' Alıntı:
Biz niye en ucuz 2 TL ' ye alıyoruz burada hala???? :D

Sende miiii Gürsellll :)

Wahşi kapitalizm de üretici ile tüketici her zaman ....... olmuştur....... Anladın sen onu :)

Aradaki aracılar zengin olsun yeter sanmayin ki bunlar sadece bize has sorunlar, aynı problemler ABD ' de bile war, Brezilya ' da da war....

He Awrupa da pek yok onu da bi ara anlatırım....

Hermiyas link=topic=84191.msg1006029#msg1006029 date=1433411022' Alıntı:
Sende miiii Gürsellll :)

Wahşi kapitalizm de üretici ile tüketici her zaman ....... olmuştur....... Anladın sen onu :)

Aradaki aracılar zengin olsun yeter sanmayin ki bunlar sadece bize has sorunlar, aynı problemler ABD ' de bile war, Brezilya ' da da war....

He Awrupa da pek yok onu da bi ara anlatırım....

Yok ağabey ben şaka yapıyorum zaten :D Kapitalizmin ne alçak bir şey olduğunu iyi biliyorum, çiftçinin elinden 30 kuruşa çıkanı biz burada 2 TL ' den aşağı yiyemeyiz... Ama geçen sefer de dediğim gibi, ben en çok marketlere kızıyorum, adam direkt çiftçiden aldığı halde pazardan pahalı satıyor çoğu zaman, aradaki kâra bak :/ Zaten yakında açarım ben marketi, karpuzu bizim İbrahim ' den alırım, domates de var sanırım onda :D Kubilay ' dan ad domates biber falan. Yakında başkaları da varsa bol bol alırım. Kasap reyonu da tamam, kuzular Yılmaz ' dan, büyükbaş dolu zaten :D

Geriye meyveler ve kimyevi ürünler kalır, onları da hallettik mi tamamdır :) :p

Beyler bugün tesadüfen otururken , üniversiteden mezun olacak kızının mezuniyet törenine gelen... Bursalı halde toptancılık yapan bir kişi ile tanıştım. Kendisine bu fiyatların yüksekliği sizden mi kaynaklanıyor dedim. Başladı anlatmaya, Atıyorum 1 kamyon patates yola çıktı bize ulaştı, Patatesin kilosunu 1 liraya mı aldık , direk 1 kğ. patatese 0.50 kuruş nakliye ekleriz dedi. Bitmedi birde dükkanın kar ' ı 0.50 kuruşta öyle ....Oldu 2 TL. Bunu bizden pazar esnafı alır 2 TL ye alır, kendisi de 3 lira ekler , size 5 TL ye satar dedi. Kısaca bu fiyatların asıl sorumlusu fahiş kar eden pazarcılar dedi...............Sebzecilikten anlamadığım için, Ne derece doğru bilmem, sizin değerlendirmenize bırakıyorum.