mera+ arpa besisi

arkadaşlar merhaba,herkese bol kazançlar
bir arkadaşımın vasıtası ile 30 adet 6aylık angus almak üzereyim bizim burada mera sıkıntımız yok.Acaba gündüz merada otlatıp akşam çiftliğe geldiğinde ortamama 6-7kg arpa ezmesi ile 230-240 günde ne kadar canlı ağırlık elde edebilirim.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: mera+ arpa besisi

Ben hemen sana söyleyebilirim, merada besleyeceksin, yeşil yiyecek, eve gelecek arpa yiyecek, alacağın dana 6 aylık, peki bu hayvan büyümek için proteini nereden bulup yiyecek ? Protein olmazsa kemik gelişimi olmaz, boy atamaz, yeşil otun içindeki hasbelkader bulacağı protein % 3 bilemedin % 5 olsun. Ama onların büyümesi için en az % 16-18 günlük protein ihtiyacı karşılanmak zorunda. Kısaca arpanın yanında mutlaka yağlı küspelerden veya konsantre yemlerden yedirmek zorundasın. Böyle beslersen 15-16 aylık olduklarında karkas 350 kğ. bulursun.

cevabın için teşekkürler abi
anladığım kadarıyla enerji yönünden sıkıntı yok ama protein düşük diyosun peki ben bunu protein yönünden zengin yemlerle desteklese(6-10aylığa kadar) devamında yine mera +arpayı çoğaltarak devam etsem uygunmudur.Cevabın için teşekkürler

Hayvanın en değerli olan gençlik yaşlarını merada geçirtip de verim beklemeye kalkmak bence hatadır.6-13 aylık dönem maksimum verimim oldugu dönem oldugu için bir karar vermeniz gereklidir.Yani ben bu işi ya merada yapcam ya da ahırda .İkisi bir arada olur mu olur ama verim istenilen derecede olmaz