Arpa hasadı ve Anıza doğrudan Mısır ekimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Arpalar sap kıyıcılı biçerdöver ile hasat edildi ve aynı anda hasat edilen tarlalara anıza doğrudan Mısır ekimi yapılmaya başlandı. Tabanda dekara 35 kg 20-32 ve 500gr toz humik asid uygulaması yapıldı. Bu yıl sıra arası ekimde 70 cm den ayrıldık ve 45- 90 cm ekim yaptık

Ynt: Arpa hasadı ve Anıza doğrudan Mısır ekimi

UÖZKAN.77 link=topic=84267.msg1006877#msg1006877 date=1433669686' Alıntı:
inşallah anıza ekim güzel olacaktır..
5 yıl oldu anıza ekim yapıyoruz . Sonuçlar özellikle dekarda çıkış yapan bitki açısından çok iyi oluyor. Yağmurları dikkate alarak arpayı biraz erken biçtik. makinanın bazı sorunları sebebi ile 110 dönüm civarı yağmur öncesi bir ekiliş yapabildik .

alipasalierkan link=topic=84267.msg1006886#msg1006886 date=1433671446' Alıntı:
Güzel paylaşım. Bereketli olsun. O tarafta harman başlamış. Bizde daha var baya....
Sağolasın tşk ederim. Bölge mayısta hiç yağış almadı. Biraz da biz erken biçtik gelen yağmuru değerlendirebilmek için.

Bu uygulama anıza ekimin en büyük avantajı bana göre.2. ürün için yapılması gereken işlemleri, toprağın tava gelmesini beklerken tekrar yağış olabilir, hava istenilen durumda olmayabilir vs. ama anıza ekimde biçimin yapıldığı gün ekim de yapıldığından vakit kazancı önemli diye düşünüyorum.

Ayrıca mazot tasarrufu da çok büyük etki tabi ki. Hem çiftçi için, hem de petrolde dışa bağımlı olan Türkiye için ;)

Bu arada anıza ekim mibzerinizin markası nedir hocam?

üçemli link=topic=84267.msg1006892#msg1006892 date=1433672295' Alıntı:
Bereketli olsun arpa verimleri nasıl.
sağolasın . Ili nispeten kumsal tarlada 495 ve 503 kg , kepir tarlalarda 550 ile 687 kg arasında oluşan rakamlar var. Çeşitler slodoran ve harman iki sıralı

Soyledikleriniz va yaptıklarımız çok güzel.Kolay gelsin ,bereketli olsun.mısırın kaç cm, e ekildiğini tam anlayamadim.Foto bekliyoruz.

Bereketli olsun mehmet bey, verimler bu sezonki iklime gore cok iyi. Parcalar gordugum kadari ile buyuk ve sekilli, acaba toplulastirma mi yapildi? Sulama imkani var mi ikinci mahsul icin? Ben de yarin arpa sezonunu acacagim, servisle beraber ilk kez makineyi ise sokacagiz. Verimler pek ic acici degil. 400-450 kg arasi gorunuyor sladoran ve bolayirlar. Ben de arpa yok ancak seneye ekmeyi dusunuyorum. Bakimini iyi yapanlarin mahsulu guzel. Kolay gelsin, bereketli olsun

maygun10 link=topic=84267.msg1006923#msg1006923 date=1433680066' Alıntı:
Soyledikleriniz va yaptıklarımız çok güzel.Kolay gelsin ,bereketli olsun.mısırın kaç cm, e ekildiğini tam anlayamadim.Foto bekliyoruz.
Makina da bir sıkıntı yaşıyoruz. Mısır Progen Pasha fao 650 grubu 17 olması gerekirken 18-19 aralığına oturdu ekim.İlk 100 dönüm tanelik olacak ... bakiye yaklaşık 250 dönüm silajlık olarak 16 cm ye ekilecek

CropMasteR link=topic=84267.msg1006925#msg1006925 date=1433680783' Alıntı:
Bereketli olsun mehmet bey, verimler bu sezonki iklime gore cok iyi. Parcalar gordugum kadari ile buyuk ve sekilli, acaba toplulastirma mi yapildi? Sulama imkani var mi ikinci mahsul icin? Ben de yarin arpa sezonunu acacagim, servisle beraber ilk kez makineyi ise sokacagiz. Verimler pek ic acici degil. 400-450 kg arasi gorunuyor sladoran ve bolayirlar. Ben de arpa yok ancak seneye ekmeyi dusunuyorum. Bakimini iyi yapanlarin mahsulu guzel. Kolay gelsin, bereketli olsun
Güney Trakya ' nın bir bölümü olarak Mayıs ayında hiç yağış almadık . Verimler açıkçası beni de şaşırttı Gürkan Bey kardeşim. Tarlalar GPS ile ölçülü ve kantar çıkışlı veri ifade ediyorum. Bölgede toplulaştırma bitti kapalı sistem sulama bekliyoruz.Parsel büyüklükleri işaret ettiğin üzere bu sebeple büyük. Biz de sulama gölete bağlı dereden ve mazotla yapıyoruz. Yağmura göre çıkış için pozisyon belirlemeye çalıştık. Aksi durumda geçtiğimiz yıl tamburlu sulama aldık . Tamburlu ile çıkış sulaması verip damlama çekerek devam edeceğiz. Ekilişler 45-90 cm. Önümüzdeki yıl arpa ekmeyi düşünüyorsan slodoran ile birlikte mutlaka Edirne tarımsal araştırmanın 2011 tescilli harman adlı arpasını ve bulabilirsen onunda geliştirilmişi olan 2014 tescilli hasat adlı arpaları yarı oranında ek... Eski ölçüm tekniği ile arpanın tenekesi 12-13 kg gelirmiş ... Araştırmanın bu yeni arpaları 15-16 kg(buğday gibi) geliyor.. Laverda 310 biçerdöverin deposu slodoran ile 5230 kg harman ile 5750-5800 kg geliyor. Harman arpa yaprak kara leke hastalığına hassas bu sebeple 450 mg prohocoloraz etkili önleyici ilaçlamaya ihtiyaç var. Size de bereketli olsun sezon

ömer_06 link=topic=84267.msg1006931#msg1006931 date=1433690107' Alıntı:
bereketli olsun
sizin oralar süper abi.bizim burda en iyi arpa 300-400 arası veriyor.
Sağolasın kardeşim. Hayırlısı olsun hepimiz için

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...