Bizim sert buğdaylar 10 ocakta ekmiştik

Ynt: Bizim sert buğdaylar 10 ocakta ekmiştik

Musa kardeş senin buğdaylara baktım, yalnız bu çeşidi pek beğenmedim. Çünkü başak boyu kısa ve 8 sıralı, dolayısıyla verimi az olacaktır. Diyarbakır ' da kışlar sert geçiyordur. Oradaki şartlara daha mı iyi dayanıyor ? Tercih sebebin nedir?

sagalassos link=topic=84281.msg1007157#msg1007157 date=1433786907' Alıntı:
Musa kardeş senin buğdaylara baktım, yalnız bu çeşidi pek beğenmedim. Çünkü başak boyu kısa ve 8 sıralı, dolayısıyla verimi az olacaktır. Diyarbakır ' da kışlar sert geçiyordur. Oradaki şartlara daha mı iyi dayanıyor ? Tercih sebebin nedir?

Fotoğrafta iki buğday çeşidi var sağdaki bahsetiğin ilk defa ekiyoruz bu sene deneme amaçlıdır çeşit ismi maasterali bakacağız verimi nasıl diğer çeşite Bugros onun başak yapısı daha ince ve uzun onuda ilk defa ektik bakacağiz verimler nasıl ama bu çeşitler soğuğa dayanıklı çeşitlermiş

Musa kardeşim senin ektiğin buğdaylar BURGOS ve MAESTRALE... Yaptığım ufak bir araştırmaya göre Burgos cinsi buğday bence Diyarbakır şartlarına uymuyor, ama Maestrale tam sizin yörenin buğdayı. Yazlık gelişme tabiatlı erkenci bir çeşit . Ayrıca tanıtımında kuraklığa dayanıklılığı ve sam rüzgarlarına karşıda size avantaj sağlıyor. Fazla tohum kullanıldığında kardeşlenme düşük, başaklar küçük kalır ve yatabilir diye de not düşülmüş, 18-20 kğ. geçmezsen verimin daha çok artacaktır. Bol kazançlar.