İşte bal arıları hakkında 10 ilginç gerçek

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Bal arıları hakkında bunları biliyor muydunuz? İşte bal arıları hakkında 10 ilginç gerçek;

10) Arı kraliçenin değişmesi, arı kolonisinin davranış tarzının da değişmesini sağlar.
9) Arılar kraliçe arı’nın öldüğünü koklayarak anlarlar.
8) Dünyaya gelmeyi bekleyen kraliçe arı adaylarından ilk dünyaya gelen, diğer kardeşlerini öldürerek, kontrolü sağlamaktadır.
7) Bilinenin aksine arıların ana yurdu Amerika değildir. Bal arıları Amerikalılar tarafından değil, Avrupalılar tarafından getirilmişlerdir.
6) Arılar bal üretmek için çiçek nektarını kullanırlar. Bu nektarı, ağızlarında çiğneyerek ağızlarındaki enzimler sayesinde bu nektarı şekere dönüştürürler. Böylece bal hem bakterilerden temizlenmiş olur hem de sindirilebilir olur.
5) Arılar hava koşullarına uyum sağlamakta zorlanırlar.
4) Sadece 28 gram bal, bir arının dünyayı dolaşması için yeterlidir.
3) Bir arı dünya’nın yuvarlak olduğunu bilir.
2) Bal arıları bir şeyi iğneleriyle sokunca her zaman ölmezler.
1) Arılardaki iş bölümü onların yaşlarına göre ayrılır.

Ynt: İşte bal arıları hakkında 10 ilginç gerçek

refahiyeyi bilirim.. abi erzincan olsun bütün buraların balı iyidir.. yeterki hile hurda olmasın..

bi ara hobi olarak başladım vakitsizlikten bıraktık.. arıcılığa heves çok ama şimdilik vakit/yer yok abi.. bakalım hobi olarakda olsa bigün nasip olur inşallah..

Babam aldı 2 ay olacak. Ama mecburiyetten 2 aydır da şerbet veriyoruz. Arılar hava şartlarından dolayı uçamıyorlar. Ben de sevmeye başladım. :)

Bendede arı kolonılerı var bır kac tanede kıtap okumuslugum var...Arıların bır seyı cıgnedıklerını hıc duymadım...genelde sıvı katı herseyı kortumlarıyla yalayarak tuketıyorlar...

Iscı arıların ıgnelerının ucu mıkroskop altında bakıldıgında balık oltasına benzedıgınden bır seyı ıgneledıklerınde kalkmak uzere ıken ıgne sokulan yerde kalıp yarı belınden kopup oluyorlar...

Fakat ana arının ıgnesı boyle degıl o yuzden bu durum ana arıda olmuyor ve ana arı olmuyor...