Yeni Buğday Zararlımız 'Bambul Böceği'

Yeni baş belamız hepimize hayırlı olsun.

Yakınlarda tarlaları dolaşırken hayatımda ilk kez gördüğüm bir böceğe rastlarım. Sayı olarak oldukça düşük miktardaki ama ne olduğunu bilmemek araştırmaya itti.

Çıkan sonuç: yeni buğday zararlımız Bambul Böceği.

Özellikleri:
- Boyut olarak süne ile hemen hemen aynı boyutta. (1-1.5cm) ama Arka bacakları uzun olduğu için daha iri görünüyor.

- Biçim olarak da yine süneye benziyor (beşken formda) lakin çok daha yuvarlak hatlara sahip.

- Sırtında parlak kahverengi bir kabuk, karın altı ve bacaklarda açık renkli tüyler var. Baş kısmı erkeklerde parlak yeşil, dişilerde kahverengi-siyah tonlarında.

- sürekli çift olarak bir buğday başağının üzerinde yaşıyorlar.

- zarar şekli, süt olum ve tane dolum dönemlerinde, doğrudan kavuz içindeki bupday tanelerini yemek. Kavuzun uç kısmını açıp oradan yemeye başlıyorlar. Bir başağa girdiklerinde iri, lezzetli taneleri tüketene kadar o başaktan ayrılmıyorlar. Süne gibi müsrif bir böcek değil. Biraz daha tutumlu.

- Yaptıkları yek şey ziyafet çekip ve sevişmek. Hayat onlara güzel. Çok ender birbirlerinden ayrı görebilirsiniz.

- yavaş hareket ediyorlar. Dişi olan ürkek ama erkek olan biraz atarlı ergen modunda. Keyiflerini böldüğünüzde erkek olan direk size dönüp üstünüze yürüyor.

- Türkiye ' de ilk kez geçen yıl 'Çorlu'da rastlanmış. Ilçe tarım ne olduğunu anlayamayınca üniversiteden yardım istemişler. Araştırma sonucu ne olduğun saptanıyor.

Haberlere göre işim ilginç yanı, geçen yıl Çorlu yakınlarında sadece bir tarlada ve çok ciddi miktarda görülmesi. Bu durum doğal bi iş olmadığını, ademoğlunuz işe karıştığını hissettiriyor. Ile tarım ilaç kullanımına müsaade etmeden tarlayı karantina altına aldıktan sonra izlemeye başlamış. Konuya dair basında haberler var. Sonucu bilmiyorum.

Örnek bir haber:

http://www.trakyagazetesi.com.tr/genel/bambul-bocegi-tehlikesi-h2984.html

Şu an bizim bölgede de görüldü. Kendi tarlamda da gördüm ama çok yüksek rakamlarda değiller. Lakin yayılma hızları endişe verici.

Şarköy - Çorlu 130 km. 1 yılda buraya geldiler ise aynı hızla yayılmaya devam edebilirler ki korkutucu.

Son kötü ve can alıcı haberini vereyim. Kesin emin olmamakla birlikte, kendi gözlemlerime göre 'süne ilacı etki etmiyor'.

Resimler:

fc1ea01d957fdab90b5660858e510a17.jpg

51c82b7478d09afa6391c791ca766891.jpg

110c63bfe95c2be51cfb93a25d442c46.jpg

Alttaki erkek, üstteki dişi:

bd38122b45014d13be073680cd5fa3b0.jpg

Başaktaki yenik taneler:

ff7a8268ebbfe7e0c048d7e06eb810aa.jpg

59322fa1f72b26a0e4e88061ea3a735e.jpg

İnşallah başka bölgelere yayılmaz. Zaten yeterince maliyet var, üstüne bir de 'bambul ilacı' eklenirse, bu iş çekilecek dert olmaktan çıkar.

Ynt: Yeni Buğday Zararlımız 'Bambul Böceği'

geçmiş olsun yılmaz.
işin kötü tarafı bakımlı tarlaları seviyor,çünkü bakımı az tarlalar hemen olgunlaşıyor,bakımı iyi tarla biraz geç olgunlaşıyor bunların alayıda toplanıp geç olgunlaşan tarlalara musallat oluyo benim nacizane görüşüm.

http://www.tarim.gov.tr/GKGM/Belgel...arlilari_ile_mücadele_dokumanlari/hububat.pdf

11. EKİN BAMBULU
(Anisoplia spp.)

Tanımı :
• Ekin bambulu, 10-15 mm boyunda, genellikle baş siyah, vücudu metalik
kahverengi renktedir.
• Erginler tahılın süt olum döneminde başaklar üzerinde görülürler.
Zararı:
• Toprak altında hububatın kökünü kemirerek zarar yapar.
• Süt olum döneminde başaklardaki taneleri kemirerek zarara neden
olurlar.
• m2 de 3-4 adet bambul olduğunda ekonomik zarara neden olur.

Zararlı Olduğu Bitkiler:

Başta buğday, arpa, yulaf ve çavdar da beslenir.

HUBUBAT
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
• Münavebe,
• Erken ekim ve erkenci çeşitleri ekmek,
• Olgunlaşan tahılları erken hasat, Anızın erken ve derin şekilde sürülmesi,
• Tarla kenarlarında işlenmemiş toprak bırakılmaması, hububat tarlaları-
nın iyi hazırlanması gibi kültürel işlemlere önem vermek.

Kimyasal Mücadele:
• İlaçlı mücadele, erginlere karşı yüzey ilaçlaması şeklinde uygulanır.
• Erginlere karşı yapılan yüzey ilaçlamasında esas ilk ergin çıkışının saptanmasıdır.
• m2 de ortalama 3-4 ergin veya sonbaharda yapılan sayımlarda da 3-4
larva görülen sahalar ilaçlama programına alınır.

İlaç Detayları :
Etken Madde Formülasyon Miktar
Carbaryl %5 TOZ 2000 g/da

20 mayısta bizde de görüldü.Yoğunluk olarak fazla değildi.Sadece bir tarlanın bir köşesinde gördüm.

Resimler ve ekler

• 20150520_184928.jpg
    20150520_184928.jpg
    943.7 KB · Görüntüleme: 602
  • 20150520_184928.jpg
    20150520_184928.jpg
    943.7 KB · Görüntüleme: 336

Abdullah Ergül link=topic=84299.msg1007325#msg1007325 date=1433872731' Alıntı:
20 mayısta bizde de görüldü.Yoğunluk olarak fazla değildi.Sadece bir tarlanın bir köşesinde gördüm.

Yok bu aynı böcek değil. Renkleri de farklı. Resimde net çıkmamış ama Uğur böceği larvasına benziyor seninkiler.

keykubat link=topic=84299.msg1007281#msg1007281 date=1433860085' Alıntı:
geçmiş olsun yılmaz.
işin kötü tarafı bakımlı tarlaları seviyor,çünkü bakımı az tarlalar hemen olgunlaşıyor,bakımı iyi tarla biraz geç olgunlaşıyor bunların alayıda toplanıp geç olgunlaşan tarlalara musallat oluyo benim nacizane görüşüm.

Aklıma gelmemişti. Gayet mantıklı. Prothiocanazole atılan, daha geç olgunlaşsn tarlalarda sayı bakımından daha çok görülüyor.

Bambul bizde de çok olur hatta avcunuzun içine alıp söyle bi sallasanız değişik bir koku gelir ama öyle hatırı sayılır bir zarar yaptıkları görülmedi bunca senedir bizde.

Demek ki Anadolu ' nun bazı bölgelerinde görülen bir böcek. Bizim bölgede bu yıl ilk kez görüldü. Ne zarar yapar, çaresi nedir bilmiyorduk. Biraz panik havası oluştu o yüzden. Ilçe tarımdaki arkadaşlar ile görüştüm dün. Bayağı kitap kurcaladılar. Sne ilaçlarından etkilenmesini bilgisini onlar da onayladı. Hangi etken maddeleri ilaçlar tesir eder diye baktık. Sonuç bulamadık.

Şu an için çözüm yok gibi. İnşallah popülasyon yükselmez.

sebazios link=topic=84299.msg1007668#msg1007668 date=1434013072' Alıntı:
Demek ki Anadolu ' nun bazı bölgelerinde görülen bir böcek. Bizim bölgede bu yıl ilk kez görüldü. Ne zarar yapar, çaresi nedir bilmiyorduk. Biraz panik havası oluştu o yüzden. Ilçe tarımdaki arkadaşlar ile görüştüm dün. Bayağı kitap kurcaladılar. Sne ilaçlarından etkilenmesini bilgisini onlar da onayladı. Hangi etken maddeleri ilaçlar tesir eder diye baktık. Sonuç bulamadık.

Şu an için çözüm yok gibi. İnşallah popülasyon yükselmez.
Ekolojik denge.. başka bir olay.