Traktöründe debriyaja basmadan vites atan varmı

Değerli çiftçi kardeşlerim ve çiftçi abilerim bizim 91 model 240S le yoldan giderken tesadüfen bişey farkettim traktör debriyaja basmadan vites atıyo :) halbuki ne vario şanzıman nede dyna şanzıman, bildiğimiz kara şanzıman.Ama gerçekten çok hoşuma gitti artık traktöre fendt gözüyle bakmaya başladım, yeterli hız aralıklarını bulduğunuz sürece hertürlü vites geçiyo üstelik vitesde karışmıyo.
Peki sizdede hiç oluyomu yoksa bizim variodamı var bir problem??? :)

Ynt: Traktöründe debriyaja basmadan vites atan varmı

Sinan5858 link=topic=84301.msg1007317#msg1007317 date=1433871105' Alıntı:
Bu arada sizin 240Sdede oluyomu fatih abi
yaparsam olur ama yapmıyorum
dediğim gibi motordan gelen hareketi durdurmadan farklı büyüklükteki bir dişliye geçiş yapmak hem dişlilere hem baskı balataya vede tüm aktarma organlarına zarar verir

FatihEFE link=topic=84301.msg1007320#msg1007320 date=1433871334' Alıntı:
dediğim gibi motordan gelen hareketi durdurmadan farklı büyüklükteki bir dişliye geçiş yapmak hem dişlilere hem baskı balataya vede tüm aktarma organlarına zarar verir
Tamam sağolasın abi bundan sonra yapmam

ben iki üç senedir oyle yapiyorum valla ama her zaman degil traktor ustunde cok yoruldugum zaman debriyaja ayagimi kaldirmaya üşeniyorum, devrini aldiginda lak diye geçiyor zaten bir sikinti olmuyor arabada ayni şekil devrini alinca geçiyor :) :) motorda mf 168

adige38 link=topic=84301.msg1007335#msg1007335 date=1433873410' Alıntı:
ben iki üç senedir oyle yapiyorum valla ama her zaman degil traktor ustunde cok yoruldugum zaman debriyaja ayagimi kaldirmaya üşeniyorum, devrini aldiginda lak diye geçiyor zaten bir sikinti olmuyor arabada ayni şekil devrini alinca geçiyor :) :) motorda mf 168
168likde şenkromeş şanzıman yok galiba bu arada 168liğe birde hidrolik direksiyon taktırınca tadından yenmez artık :)

debriaja bastıgımız halde balata gitti 650 liraya bi balata değiştirttik :) sense debriaja basmadan vites geçiriyosun vites dişlilerinde bi sorun çıkartırsa şanzumanı açarlar sonra başlarlar 1. 2. 3. 4. vites dişlileri hepside nasıl olduysa yıpramış aşınmış bunların değişmesi lazım diye değiştirelim kaç para en aşşa 700 800 lira :D

Sinan5858 link=topic=84301.msg1007303#msg1007303 date=1433869880' Alıntı:
Değerli çiftçi kardeşlerim ve çiftçi abilerim bizim 91 model 240S le yoldan giderken tesadüfen bişey farkettim traktör debriyaja basmadan vites atıyo :) halbuki ne vario şanzıman nede dyna şanzıman, bildiğimiz kara şanzıman.Ama gerçekten çok hoşuma gitti artık traktöre fendt gözüyle bakmaya başladım, yeterli hız aralıklarını bulduğunuz sürece hertürlü vites geçiyo üstelik vitesde karışmıyo.
Peki sizdede hiç oluyomu yoksa bizim variodamı var bir problem??? :)
bende debriyaja basmadan geçiriyorum hiç kullanmıyorum debriyaj bi sıkıntım yok

FatihEFE link=topic=84301.msg1007320#msg1007320 date=1433871334' Alıntı:
baskıda bi sıkıntı yapması imkansız debriyajla işimiz yok çünkü :)
devri tutturamazsan dişliye birden yük bineceği için dişli kırabilir
deviri ayarlarsan çok problem açmaz ama debriyaj varken niye basmıyonuz :D
td65 de denemiştim 1-2 defa bi mantığı yok bu işin anca debriyaj koparsa sanayiye gitmek için yaparım heralde :D

55-46 link=topic=84301.msg1007347#msg1007347 date=1433875418' Alıntı:
baskıda bi sıkıntı yapması imkansız debriyajla işimiz yok çünkü :)
devri tutturamazsan dişliye birden yük bineceği için dişli kırabilir
deviri ayarlarsan çok problem açmaz ama debriyaj varken niye basmıyonuz :D
td65 de denemiştim 1-2 defa bi mantığı yok bu işin anca debriyaj koparsa sanayiye gitmek için yaparım heralde :D
dişliye binen yük motordan tekerlere kadar olan tüm parçalara yayılır diye düşünüyorum