hazır yem ve saman alıp beslemek(kar oranı)

Ynt: hazır yem ve saman alıp beslemek(kar oranı)

Zaten fabrika yemi olmadan besi yapmak pek mümkün bişey değil bence.Samanin da öyle ahım şahım bi maliyeti yok kar edilmez diye bişey yok yani.Ankarada 1 dönüm tarlası olmayıp senede bin baş hatta daha da fazla hayvan besleyenler var.

Çağrı link=topic=84303.msg1007435#msg1007435 date=1433913809' Alıntı:
Zaten fabrika yemi olmadan besi yapmak pek mümkün bişey değil bence.Samanin da öyle ahım şahım bi maliyeti yok kar edilmez diye bişey yok yani.Ankarada 1 dönüm tarlası olmayıp senede bin baş hatta daha da fazla hayvan besleyenler var.

Çağrı, Aba piknik dönercisini bilirsin, sahibiyle beraber askerlik yaptık, çocuğun adı Ertuğrul, amcalarıyla beraber çalışıyor, babası vefat edince o amcalarıyla beraber çalışmaya başlamış. Soy adını unuttum şimdi çocuğun, onların öyle bir besi işletmesi vardı, süte girdiler mi bilmiyorum 2010 ' dan beri konuşmadım :) askerliği 2009 ' ta bitirmiştim. Onlar senin dediğin gibi yapıyorlardı, tüm her şeyi dışarıdan alıyoruz demişti çocuk, hayvanları Erzurum ve Kars ' tan topluyorlarmış, kendileri de Erzurumlu ' ydu. Belki tanıyorsundur sen de :)

DeHLiZ link=topic=84303.msg1007480#msg1007480 date=1433931119' Alıntı:
Çağrı, Aba piknik dönercisini bilirsin, sahibiyle beraber askerlik yaptık, çocuğun adı Ertuğrul, amcalarıyla beraber çalışıyor, babası vefat edince o amcalarıyla beraber çalışmaya başlamış. Soy adını unuttum şimdi çocuğun, onların öyle bir besi işletmesi vardı, süte girdiler mi bilmiyorum 2010 ' dan beri konuşmadım :) askerliği 2009 ' ta bitirmiştim. Onlar senin dediğin gibi yapıyorlardı, tüm her şeyi dışarıdan alıyoruz demişti çocuk, hayvanları Erzurum ve Kars ' tan topluyorlarmış, kendileri de Erzurumlu ' ydu. Belki tanıyorsundur sen de :)
Aba pikniği biliyorum da sahiplerini tanımıyorum ankaradaki tüm büyük besiciler tam dediğin sistemi uyguluyor

Ankara Istanbul dakı yemek fırmalrını bende bılıyorum...fakat bu ısletmelerı baz alıp besıcılıgı degerlendıremezssınız...

Onlar genel ıtıbarı ıle besıcılıgı kar etmek amacı ıle degıl...

Istedıklerı etı ıstedıklerı sekılde ve zamanda tedarık etmek ıcın yaparlar...

Bır nevı garantı amacı ıle...

emre_tuysuz link=topic=84303.msg1007739#msg1007739 date=1434029620' Alıntı:
Ankara Istanbul dakı yemek fırmalrını bende bılıyorum...fakat bu ısletmelerı baz alıp besıcılıgı degerlendıremezssınız...

Emre, et restoranı olup besi işine giren Dükkan Burger biliyorum bir de Günaydın. Ama besi işletmesi olup restoran işine giren daha fazla adam biliyorum. Dükkan Burger ' in besi işletmesi battı diye duydum, Burger restoranı da zar zor kendini toparladı, bir ara küçülmeye gitmişlerdi. Bereket döner girdi mi hatırlamıyorum.

Aba Piknik ' in sahibi olan arkadaş, kar marjı çok daha fazla olduğu için girdiklerini söylemişti, restoranlarında tüketilen etten fazlasını üretiyorlar :) Belki şimdi kafa kafaya gelmiştir bilmiyorum, dışarıdan da alıyor da olabilirler çünkü çok artmış sayıları.

Şöyle düşün, bu adamlar bayilik veriyorlar, kendi etlerini bayilere gönderiyorlar. Ankara yağsız dana kesim fiyatı 23.38 yazıyor, bunlar Ankara ' da olduğu için Ankara yazıyorum. Kendi bayilerine kaça satıyorlar sence :)

Bir diğer artısı da şu onlar için, parayı aldım, alamadım derdi yok. 1-2 dana kestirdiğinizde belki parayı peşin almak sıkıntı olmuyordur ama, 2007 yılında 150 Bin TL kazıklandığını söylemişti arkadaş. Eti göndermiş, para gelmemiş, bir önceki sefer adam 50000 TL ' lik et almış parayı peşin ödemiş, güvenmişler.

Velhasıl onlar için et tedarik etmek çok güç değil, kar elde etmek sonraki düşünce gibi gelse de aslında ilk düşündükleri o.

Dehlız soyledıklerıne tamamen katılıyorum...ben daha cok sunu soylemek ıstemıstım...

Buyuk resıme bakarsak...Aba pıknık besıcılıkten kar edebılır...Ama o ısletme kar edıyor dıye besıcılıge baslanmaz...

Sonucta pazarlama buyuk sorun...para tahsılı sorun...

emre_tuysuz link=topic=84303.msg1007739#msg1007739 date=1434029620' Alıntı:

Alakası yok.Buyuk besiciler den bahsediyorum ben lokantacilardan değil. Aksine besiciliği 5 10 baş bakan yanlış algılayıp yanlış yapıyor. Bu adamlar doğrusunu yapıp para kazanıyor. Vermeden almak Allaha mahsus bişey yedirmeden Kilo almasını bekliyor küçük üretici.

Açıkçası doğru besicilik ve doğru muhasebe ile bence kar edilemez değil. Ekip biçme giderlerine, zaman kaybına, riske girmek yerine bu tarz hazır da alınabilir. Mevcut tarlalar ot, saman için değil de daha kazançlı ürünler için değerlendirilebilir. Hatta bu sayede daha karlı bile olabilir düşüncesindeyim.

Ben de sizin gibi düşünüyorum ama çevrede ' ' kendi yemini üretmezsen kar edemezsin ' ' algısı olduğu için ve pek de tecrübem olmadığı için bu düşünceye temkinli yaklaşıyordum.