haşhaş

Ynt: haşhaş

Bu sene bende 34 dekar haşhaş ektim, 2 kez tırmık çektim, 1 kez çapa yaptırdım, yağışlarla beraber öyle bir şalgamcık otu çıktı ki , sanki hiç bakım yapılmamış gibi :( , Yukarıda İsmail 17 sormuş, nasıl ekilir dikilir diye, ona da cevap verelim. Bir kere yıl yılı tutmaz, tohum o kadar küçük ki, bazen çıkış yapar bazen yapmaz, sinek kanatlı iken don vurursa, tamamı buhar olur gider. Aynı pancar gibi seyreltma çapası yapılır gübresi atılır, çok otlanırsa 2 nci çapa yapılır, hasat zamanı işçi tutulur, kozalaklar tek tek elle koparılır, sonra makinası vardır, kozalaklar kırlır, danesi bir yere, kabuğu bir yere ayrılır, danesini satarsın, kabuğunu devlet alır. İş biter..

sagalassos link=topic=84309.msg1007542#msg1007542 date=1433956765' Alıntı:
Ali yeğenim, geçen gün Burdur ' da bir arkadaşın tarlasını gezdik, Larende Arpa ekmiş, süper boy süper başak.. Siz orada Arpa Buğdayda hangi tohumu kullanıyorsunuz ?
merkez demi gezdiniz kim di o kişi. Bizde cervoise, sladoran, epona vb gibi çeşitler var abi. Buğday quality çeşit-1252 kızıltan vs çeşitler var genel olarak

Tokmakcı link=topic=84309.msg1007563#msg1007563 date=1433959646' Alıntı:
merkez demi gezdiniz kim di o kişi. Bizde cervoise, sladoran, epona vb gibi çeşitler var abi. Buğday quality çeşit-1252 kızıltan vs çeşitler var genel olarak
Tarla merkezde , göle doğru inerken, Merkezde Pazar Caminin karşısında Bereket Tarım var. Ziraat mühendisi Tayfun beyle beraber gittik. Hatta Larende ekilen tarlaya yavaş salınımlı taban gübresi uygulanmış...Ben arpada öyle başak hiç görmedim. 11-12 cm. uzunluğu vardı. Bu sene tohumu Burdur ' dan almayı düşünüyorum....Farklı bir şey arıyorum, Cervoise, Slodoran,epona bizim yöreye uygun değil. Yağışı bol karadeniz tohumu onlar. Ayrıca erkenci çeşit olduğundan kuşlar yiyor..Forumda bahsi geçen Prima Buğday tohumundan sipariş verelim. Soğuğa ve kurağa dayanıklı.Tam bizlik.