+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
28 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarımda yeni dönem...  Seçim sonuçlandı. Beklendiği gibi 4 parti meclise girdi. Ancak hiçbirisi tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısına ulaşamadı. Bu nedenle bir koalisyon hükümeti kurulacak. Yeni bir tarım bakanımız olacak.

  Kurulacak yeni hükümette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı kim olacak, hangi partiden olacak, bunu henüz bilmiyoruz. Fakat, kim olursa olsun tarımda yeni bir dönemin başlangıcı olacak.

  Tarımda yeni dönemde ne olacak?
  1- Bakanlık koltuğuna kim oturursa otursun, hemen yapılması gereken işler var. Örneğin, buğday, arpa hasadı başladı. Toprak Mahsulleri Ofisi taahhütname karşılığı ürün alıyor. Fakat henüz fiyat açıklamış değil. Üretimin yüksek olması nedeniyle, fiyatın düşmemesi ve üreticinin mağdur olmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin hububat alım fiyatını açıklaması gerekiyor. Hükümet kurma çalışmaları uzun sürerse, görevdeki Bakan Mehdi Eker de açıklayabilir.
  2- Yaklaşan Ramazan öncesi gıda fiyatlarının spekülatif olarak artmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.
  3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarlığı birkaç aydan beri vekaleten idare ediliyor. Göreve gelecek Bakan, birlikte çalışacağı müsteşarı atayacaktır.
  4- Hükümeti AKP kuracaksa, diğer 3 partiden herhangi biri koalisyonda yer alacaktır. AKP, tarım konusunda önemli vaatlerde bulunmadı. Ancak diğer 3 partinin de tarıma ilişkin önemli vaatleri var. Bu vaatlerin başında da çiftçiye ucuz mazot sağlamaktı. Bu 3 partiden herhangi biri veya üçü bir arada hükümette yer aldığında çiftçiye ucuz mazot sağlanması konusunda somut adım atılması bekleniyor.
  5- Yukarıda 4 maddede özetlediğimiz çok kısa vadede yapılması gereken işlerden sadece birkaçı. Yeni dönemde orta ve uzun vadede yapılması gereken birçok iş var. Bunlardan en önemlisi tarımda yapısal sorunların çözümüne yönelik bir politika oluşturmak.
  6- Seçim meydanlarında gündeme getirilen “ucuz mazot” vaadi tarımda yüksek girdi maliyetlerinin ne kadar büyük bir sorun olduğunun göstergesiydi. Ama sorun sadece mazot fiyatının yüksek olması değil. Mazot, gübre ,tohum, ilaç, hayvancılıkta yem olmak üzere pek çok girdinin fiyatı çok yüksek. Aynı zamanda bu girdilerin tamamında dışa bağımlı bir yapı var. Türkiye, bu girdileri ithal ediyor. Dolayısıyla dövizdeki artış girdileri daha da pahalı hale getiriyor. Bu nedenle hangi partiler koalisyon kurarsa kursun mutlaka girdi maliyetlerini düşürecek önlemler almak zorunda. Girdi maliyetlerinin düşürülerek üretimin yeniden cazip hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için başlangıç olarak girdiler üzerindeki vergilerle ilgili düzenleme yapılabilir.
  7- Büyükşehir Yasası ile birlikte 16 bini aşkın köy şehirlerin sınırlarına mahalle olarak dahil edildi. Başka bir deyimle kentin sınırları genişledi. Bu kapsamda kent ve kırsal tanımlamasının yeniden yapılması gerekiyor. Geçmişte kırsalda yaşayan herkesin tarımsal üretim yaptığı varsayılıyordu. Oysa bugün kırsalda yaşayan herkes tarımsal üretim yapmıyor. Kaldı ki kentte yaşayıp kırsalda üretim yapanların hem sayısal hem de alan olarak ağırlığı artıyor. Bu nedenle tarımdaki bu yeni duruma uygun bir yeni tanımlama ve politika oluşturulması gerekiyor.
  8- Tarımsal desteklerin masaya yatırılarak yeniden gözden geçirilmesi şart. Mevcut uygulamada çok sayıda destek kalemi var. Fakat, verilen destekten üretici de, desteği veren devlet de memnun değil. Tarımsal desteklerin bir amacı, hedefi olmalı. Bugünkü uygulamada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ayrılan bütçe amaçsız, hedefsiz bir biçimde dağıtılıyor. Bu nedenle sonuçlarına da bakılmıyor. Oysa tarımsal desteklerin üretimde, dış ticarette, çiftçinin yaşamında nasıl bir etki yarattığı, nasıl sonuçlar doğurduğu çok iyi analiz edilmeli. Örneğin hayvancılıkta çok sayıda destek kalemi var. Hayvandan yeme, buzağıdan aşıya, sütten midyeye pekçok destek kalemi var. Yılda 3 milyar lira destek veriliyor. Ama hayvancılıkta ithalata bağımlılık her geçen yıl artıyor. Hem çok destek veriliyor hem dışa bağımlılık artıyorsa, hayvancılık yapanlar şikayetçiyse, ortada ciddi bir yanlışlık var. Destekleri daha etkin kullanmak gerekir. Temel sorun yem olduğuna göre yem bitkilerine, yem üretimine destekleri daha etkin vermek, bazı destekleri kaldırmak doğru sonuçlar verecektir.
  9- Tarımda örgütlenme konusunun mutlaka yeniden ele alınması gerekir. Her alanda çok sayıda örgüt var. Fakat hemen hepsi bakanlığın ya da hükümetin denetiminde, güdümünde. Bakanlık istediği gibi örgütleri yönetiyor, yönlendiriyor. Bu vesayetin mutlaka kaldırılarak örgütlerin bağımsız ve faaliyet alanında etkin olarak çalışmalarına izin verilmeli. Örneğin, hayvancılık konusunda damızlık birlikleri, kooperatifler, üretici birlikleri gibi birçok farklı örgüt var. Bu örgütlerin hepsi ıslahtan süt toplamaya, destekleri dağıtmaktan girdi teminine kadar her konuda çalışabiliyor. Oysa her bir örgütün sorumluluk ve çalışma alanı olmalı. Birbirlerini tamamlayıcı görevler üstlenmeli. Bakanlığın buna ilişkin düzenlemeleri yaparak yönetimlerine müdahil olmaması gerekir.
  10- Sağlıklı, güvenilir gıda üretimi ve tüketimi için tarladan sofraya etkin bir gıda denetimi yapılarak “gıda terörü” önlenmeli. Tarla fiyatı ile market fiyatı arasında yüzde 400 ' lere ulaşan fiyat farkı önlenerek hem üretici hem tüketici korunmalı. Gıda enflasyonuna acil çözüm bulunmalı.

  Özetle, tarımda yeni bir dönem başlayacak. Bu yeni dönemde rutin işler zaten yürüyecektir. Fakat ülkenin tarımsal potansiyelini değerlendirecek, üreticinin refahı, tüketicinin sağlıklı ve güvenilir ürünleri uygun koşullarda tüketmesini sağlamak, ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlamak için bütüncül bir tarım politikasına ihtiyaç var.

 2. #2
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,113
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  İnşallah biz çiftçiler için güzel adımlar atılır...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,117
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  buğdaya fiyat açıklamaz iseler, çok güzel bi döneme gireceğiz!çünkü muhtemelen 650 kuruşa buğday satacağız.icarcılar tarım kredi vs,vs çok süper bi dönem olacak...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Koalisyon (eğer ki kurulabilirse) güzel fiyat verecektir. Kurtulamazsa, bu engamede kimsenin aklına gelmeyiz. Olacak en kötü şey olur. Dönemin Kralı ' nı görürüz o zaman.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  10 Aralık 2014
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  40
  Mesajlar
  184
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Bakalım seçimden önce verdikleri vaadleri yapacaklar mı ? Yoksa bir siyasetçinin dediği gibi dün altını çizin dediysek bugünde üstünü çizin mi diyecekler. Siyasetçiler 30 yıldır hep üstünü çiziyorlar ama bu sefer bakalım ne olacak

 6. #6
  alper4u - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Ocak 2013
  Şehir
  Gündüzlü köyü/Tekirdağ
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,145
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Buğday,arpa hasadı yurdumuzda bazı bölgelerde başladı.Bazı bölgelerde daha başlamadı.TMO fiyat açıklayacak ama bence hasatın çoğalmasını bekliyor.Bu da rahat 1 ayı bulur kanaatindeyim.Buğday çokluğuna göre fiyat belirleyecektir.Bizim burası için beklentiler hep yüksek olsun tabi ama geçen seneki gibi 700-800 arası gideceğini düşünmekteyim.TMO piyasayıda değerlendirecektir bu arada.Eğer değerler çok düşerse gereken müdahaleyi yapacaktır.Bu müdahaleden de çok bi şey beklememek lazım.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,117
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  arkadaşlar bilmeyenler için POLİTİKA ' nın anlamı:yunancadan gelmekte poli=şeytan,tika oyun demekmiş yani(şeytan oyunu). ayrıca siyaset ile geçen açıklamalarda ise;uluslararası ilişkiler bölümü siyaset dersinin siyaset kitabının alt kısmında SİYASET: (YALAN SÖYLEME SANATI)yazıyor aynen bu şekilde.biz kalkmışız bunlardan hakkımızı istiyoruz.ciğercini önündeki kedi gibi...............

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,493
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  politika: çok yol anlamında olacak..

  Siyaset; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At bakıcısı/terbiyesi) kelimesinden türemiştir.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  ısparta
  Yaş
  49
  Mesajlar
  795
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Alıntı UÖZKAN.77 link=topic=84310.msg1007693#msg1007693 date=1434020612 Nickli Üyeden Alıntı
  politika: çok yol anlamında olacak..

  Siyaset; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At bakıcısı/terbiyesi) kelimesinden türemiştir.
  Umut bir taraftan şeytanın oyuncağı, diğer taraftan At--beygir olduk...Binen binene ... Bizde bulursak Zetora binicez

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,493
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  abi Zetor geliyo hem de bomba gibi.. ama süprizi firmanın kendisi yapsın bu kadar ipucu yeter şimdilik Azıcık daha sabır..

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  ısparta
  Yaş
  49
  Mesajlar
  795
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Alıntı UÖZKAN.77 link=topic=84310.msg1007698#msg1007698 date=1434021210 Nickli Üyeden Alıntı
  abi Zetor geliyo hem de bomba gibi.. ama süprizi firmanın kendisi yapsın bu kadar ipucu yeter şimdilik Azıcık daha sabır..
  Peki tamam, beklicem.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  27 Ekim 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  592
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Turk politikasinda vaadin anlami gercek anlamini yitirmisken hala verilen vaadlere inanmak istiyorum ama inanamiyorum iki anahtar iki okuz aklima geliyor . Chp mhp koalisyonu gelerdiye butun bidonu kabi kacagu topladim ucuz mazot alcaz diye.haa bu bayram pederin iki elinide opcem nede olsa ciffte maas cifte harclik getirir.bu arada onumuzdeki yerel secimede propagandalara basladim kapanan belde belediyemize baskan adayi olmaya hazirlaniyorum. Unuttugum vaat varmi arkadaslar varsa acil uyarin onlardanda faydalanayim

 13. #13
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,113
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Alıntı By_eSeS link=topic=84310.msg1007714#msg1007714 date=1434024773 Nickli Üyeden Alıntı
  Turk politikasinda vaadin anlami gercek anlamini yitirmisken hala verilen vaadlere inanmak istiyorum ama inanamiyorum iki anahtar iki okuz aklima geliyor . Chp mhp koalisyonu gelerdiye butun bidonu kabi kacagu topladim ucuz mazot alcaz diye.haa bu bayram pederin iki elinide opcem nede olsa ciffte maas cifte harclik getirir.bu arada onumuzdeki yerel secimede propagandalara basladim kapanan belde belediyemize baskan adayi olmaya hazirlaniyorum. Unuttugum vaat varmi arkadaslar varsa acil uyarin onlardanda faydalanayim
  O vaatler biraz zor yerine gelir

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  çifçiler birlik olup tek partiaye vercek istekler nasıl olur...

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  10 Aralık 2014
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  40
  Mesajlar
  184
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Sorunların %80 ' i çiftçilerin bir araya gelemediğindendir

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  evet şuan oy kaybeden akp sorunu şehirde aıyor halbuki birlik olunsa aygına gelir her teklif.. muhalefete deset verilseydi hükümet nsaıl kıvranırdı.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  23 Ocak 2011
  Şehir
  BURSA
  Mesajlar
  17
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  ÇİFTÇİNİN KARNINI YARMIŞLAR KIRK TANE GELECEK SENE YATIYORMUŞ UMUTLARI ERTELENMİŞ VEYA ERTELETİLMİŞ AMA ŞU İNANCA BAKIN Kİ HİÇ VAZGEÇMEMİŞ ALLAH TAN UMUDUNU KESMEMİŞ AK PARTİ MOZOT FİYATI DIŞINDA HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA OLDU BU UNUTULMAMALI YİĞİDİ ÖLDÜR AMA HAKKINI YEME DİYE BİR SÖZÜMÜZ VAR BUNU UNUTMAYALIMM GEÇMİŞİ ARATMASINLARDA BİZE BİZ YİNEDE GELECEK SENE DİYELİM VARSIN BUNU BİR KEZ DAHA SÖYLEYELİM YETERKİ GEÇMİŞİ ARATMASINLAR BİZE AMA KORKUM ŞU ARAYACAK GİBİYİZ HAKKIMIZDA HAYIRLISI

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Tarımda yeni dönem...  Alıntı mustafa bulut link=topic=84310.msg1007858#msg1007858 date=1434091528 Nickli Üyeden Alıntı
  ÇİFTÇİNİN KARNINI YARMIŞLAR KIRK TANE GELECEK SENE YATIYORMUŞ UMUTLARI ERTELENMİŞ VEYA ERTELETİLMİŞ AMA ŞU İNANCA BAKIN Kİ HİÇ VAZGEÇMEMİŞ ALLAH TAN UMUDUNU KESMEMİŞ AK PARTİ MOZOT FİYATI DIŞINDA HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA OLDU BU UNUTULMAMALI YİĞİDİ ÖLDÜR AMA HAKKINI YEME DİYE BİR SÖZÜMÜZ VAR BUNU UNUTMAYALIMM GEÇMİŞİ ARATMASINLARDA BİZE BİZ YİNEDE GELECEK SENE DİYELİM VARSIN BUNU BİR KEZ DAHA SÖYLEYELİM YETERKİ GEÇMİŞİ ARATMASINLAR BİZE AMA KORKUM ŞU ARAYACAK GİBİYİZ HAKKIMIZDA HAYIRLISI
  Tabi canım. AKP hep çiftçinin yanında oldu.

  Mesela gecen yıl iyi giden buğday fiyatları bir açıklama ile provake eden Tarim Bakanı Mehdi Eker de CHP ' nin Tarim Bakanı. AKP ' nin olsa hiç öyle Sey yapar mı..

  8 yıldır buğday destegini 5 kurusa sabitleyen,

  Meraları fabrika sahiplerine peşkeş çekerken tapeleri yayınlanan,

  Derdini anlatmak için yanına giden çiftçiye 'ananı da al git lan' diyen,

  Cumhuriyet tarihinin tarimsal ithalat rekorunu kıran

  İktidara geldikten sonra çiftçinin borcunu 57 kat arttıran,

  Ekipman destegi altında sanayiciyi zengin eden,

  Ülkedeki büyük üreticileri yurt dısına kacirtan,

  İşim var. Daha sayamıyorum.

  Siz konumu kartıştırmışsınız anladığım kadarı ile. Birinin yanında olmak ile arkasında olmak farklı seyler.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  Alıntı sebazios link=topic=84310.msg1007861#msg1007861 date=1434092988 Nickli Üyeden Alıntı
  Tabi canım. AKP hep çiftçinin yanında oldu.

  Mesela gecen yıl iyi giden buğday fiyatları bir açıklama ile provake eden Tarim Bakanı Mehdi Eker de CHP ' nin Tarim Bakanı. AKP ' nin olsa hiç öyle Sey yapar mı..

  8 yıldır buğday destegini 5 kurusa sabitleyen,

  Meraları fabrika sahiplerine peşkeş çekerken tapeleri yayınlanan,

  Derdini anlatmak için yanına giden çiftçiye 'ananı da al git lan' diyen,

  Cumhuriyet tarihinin tarimsal ithalat rekorunu kıran

  İktidara geldikten sonra çiftçinin borcunu 57 kat arttıran,

  Ekipman destegi altında sanayiciyi zengin eden,

  Ülkedeki büyük üreticileri yurt dısına kacirtan,

  İşim var. Daha sayamıyorum.

  Siz konumu kartirmissiniz anladığım kadarı ile. Birinin yanında olmak ile arkasında olmak farkı seyler.

  Yılmaz gel seninle Bulgaristan ' a gidelim, nüfusları ekside, kaçak yolla Suriyeli sokarız, meradan bol bir şey yok orada. Orada baktığımız koyunları da bir yerden kaçak sokup burada küpelettik mi tamamdır

  Bu yazdığım Türkiye ' de deli gibi yapılmaktadır, Suriye, Irak, İran ' dan kaçak getirilen koyun-kuzu burada küpeleniyor, sonra da satılıyor. Denetim mi? Hangi alanda denetim var ki onda olsun?

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarımda yeni dönem...  çiftçi hala hatasını anlamadı...mazot 1500 olsun 1750 olsun diyor mhp chp yuhladılar..ötv kdv kalcak dediler keriz ettiler..emekliye maaş ikramiye dediler yuh kaynak nerde dediler.. zırhlı araçlar çerez olurken saraylar ve masrafları ve çalanlar çırpanlar varken adamlar çalıyorsa çalışıyor deniyorsa.. köylü üretince ithal ürünü karşısın dikenlere yuh demiyenlere ne diyeceksinki..

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. BOA MAKINA Turunçgilde Yeni Dönem...
  Konu Sahibi kubilay07 Forum İlaçlama-Gübreleme Ekipmanları
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 14:37
 2. Agco'da yeni dönem
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 14.Ocak.2014, 11:22
 3. Küçükbaş Hayvancılıkta Yeni Dönem
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Ağustos.2012, 00:11
 4. Pazarlarda yeni dönem
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Temmuz.2012, 23:07
 5. Vergide yeni dönem
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ağustos.2011, 12:06

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status