Tarımda yeni dönem...

Seçim sonuçlandı. Beklendiği gibi 4 parti meclise girdi. Ancak hiçbirisi tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısına ulaşamadı. Bu nedenle bir koalisyon hükümeti kurulacak. Yeni bir tarım bakanımız olacak.

Kurulacak yeni hükümette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı kim olacak, hangi partiden olacak, bunu henüz bilmiyoruz. Fakat, kim olursa olsun tarımda yeni bir dönemin başlangıcı olacak.

Tarımda yeni dönemde ne olacak?
1- Bakanlık koltuğuna kim oturursa otursun, hemen yapılması gereken işler var. Örneğin, buğday, arpa hasadı başladı. Toprak Mahsulleri Ofisi taahhütname karşılığı ürün alıyor. Fakat henüz fiyat açıklamış değil. Üretimin yüksek olması nedeniyle, fiyatın düşmemesi ve üreticinin mağdur olmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin hububat alım fiyatını açıklaması gerekiyor. Hükümet kurma çalışmaları uzun sürerse, görevdeki Bakan Mehdi Eker de açıklayabilir.
2- Yaklaşan Ramazan öncesi gıda fiyatlarının spekülatif olarak artmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.
3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarlığı birkaç aydan beri vekaleten idare ediliyor. Göreve gelecek Bakan, birlikte çalışacağı müsteşarı atayacaktır.
4- Hükümeti AKP kuracaksa, diğer 3 partiden herhangi biri koalisyonda yer alacaktır. AKP, tarım konusunda önemli vaatlerde bulunmadı. Ancak diğer 3 partinin de tarıma ilişkin önemli vaatleri var. Bu vaatlerin başında da çiftçiye ucuz mazot sağlamaktı. Bu 3 partiden herhangi biri veya üçü bir arada hükümette yer aldığında çiftçiye ucuz mazot sağlanması konusunda somut adım atılması bekleniyor.
5- Yukarıda 4 maddede özetlediğimiz çok kısa vadede yapılması gereken işlerden sadece birkaçı. Yeni dönemde orta ve uzun vadede yapılması gereken birçok iş var. Bunlardan en önemlisi tarımda yapısal sorunların çözümüne yönelik bir politika oluşturmak.
6- Seçim meydanlarında gündeme getirilen “ucuz mazot” vaadi tarımda yüksek girdi maliyetlerinin ne kadar büyük bir sorun olduğunun göstergesiydi. Ama sorun sadece mazot fiyatının yüksek olması değil. Mazot, gübre ,tohum, ilaç, hayvancılıkta yem olmak üzere pek çok girdinin fiyatı çok yüksek. Aynı zamanda bu girdilerin tamamında dışa bağımlı bir yapı var. Türkiye, bu girdileri ithal ediyor. Dolayısıyla dövizdeki artış girdileri daha da pahalı hale getiriyor. Bu nedenle hangi partiler koalisyon kurarsa kursun mutlaka girdi maliyetlerini düşürecek önlemler almak zorunda. Girdi maliyetlerinin düşürülerek üretimin yeniden cazip hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için başlangıç olarak girdiler üzerindeki vergilerle ilgili düzenleme yapılabilir.
7- Büyükşehir Yasası ile birlikte 16 bini aşkın köy şehirlerin sınırlarına mahalle olarak dahil edildi. Başka bir deyimle kentin sınırları genişledi. Bu kapsamda kent ve kırsal tanımlamasının yeniden yapılması gerekiyor. Geçmişte kırsalda yaşayan herkesin tarımsal üretim yaptığı varsayılıyordu. Oysa bugün kırsalda yaşayan herkes tarımsal üretim yapmıyor. Kaldı ki kentte yaşayıp kırsalda üretim yapanların hem sayısal hem de alan olarak ağırlığı artıyor. Bu nedenle tarımdaki bu yeni duruma uygun bir yeni tanımlama ve politika oluşturulması gerekiyor.
8- Tarımsal desteklerin masaya yatırılarak yeniden gözden geçirilmesi şart. Mevcut uygulamada çok sayıda destek kalemi var. Fakat, verilen destekten üretici de, desteği veren devlet de memnun değil. Tarımsal desteklerin bir amacı, hedefi olmalı. Bugünkü uygulamada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ayrılan bütçe amaçsız, hedefsiz bir biçimde dağıtılıyor. Bu nedenle sonuçlarına da bakılmıyor. Oysa tarımsal desteklerin üretimde, dış ticarette, çiftçinin yaşamında nasıl bir etki yarattığı, nasıl sonuçlar doğurduğu çok iyi analiz edilmeli. Örneğin hayvancılıkta çok sayıda destek kalemi var. Hayvandan yeme, buzağıdan aşıya, sütten midyeye pekçok destek kalemi var. Yılda 3 milyar lira destek veriliyor. Ama hayvancılıkta ithalata bağımlılık her geçen yıl artıyor. Hem çok destek veriliyor hem dışa bağımlılık artıyorsa, hayvancılık yapanlar şikayetçiyse, ortada ciddi bir yanlışlık var. Destekleri daha etkin kullanmak gerekir. Temel sorun yem olduğuna göre yem bitkilerine, yem üretimine destekleri daha etkin vermek, bazı destekleri kaldırmak doğru sonuçlar verecektir.
9- Tarımda örgütlenme konusunun mutlaka yeniden ele alınması gerekir. Her alanda çok sayıda örgüt var. Fakat hemen hepsi bakanlığın ya da hükümetin denetiminde, güdümünde. Bakanlık istediği gibi örgütleri yönetiyor, yönlendiriyor. Bu vesayetin mutlaka kaldırılarak örgütlerin bağımsız ve faaliyet alanında etkin olarak çalışmalarına izin verilmeli. Örneğin, hayvancılık konusunda damızlık birlikleri, kooperatifler, üretici birlikleri gibi birçok farklı örgüt var. Bu örgütlerin hepsi ıslahtan süt toplamaya, destekleri dağıtmaktan girdi teminine kadar her konuda çalışabiliyor. Oysa her bir örgütün sorumluluk ve çalışma alanı olmalı. Birbirlerini tamamlayıcı görevler üstlenmeli. Bakanlığın buna ilişkin düzenlemeleri yaparak yönetimlerine müdahil olmaması gerekir.
10- Sağlıklı, güvenilir gıda üretimi ve tüketimi için tarladan sofraya etkin bir gıda denetimi yapılarak “gıda terörü” önlenmeli. Tarla fiyatı ile market fiyatı arasında yüzde 400 ' lere ulaşan fiyat farkı önlenerek hem üretici hem tüketici korunmalı. Gıda enflasyonuna acil çözüm bulunmalı.

Özetle, tarımda yeni bir dönem başlayacak. Bu yeni dönemde rutin işler zaten yürüyecektir. Fakat ülkenin tarımsal potansiyelini değerlendirecek, üreticinin refahı, tüketicinin sağlıklı ve güvenilir ürünleri uygun koşullarda tüketmesini sağlamak, ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlamak için bütüncül bir tarım politikasına ihtiyaç var.

Ynt: Tarımda yeni dönem...

Koalisyon (eğer ki kurulabilirse) güzel fiyat verecektir. Kurtulamazsa, bu engamede kimsenin aklına gelmeyiz. Olacak en kötü şey olur. Dönemin Kralı ' nı görürüz o zaman.

Bakalım seçimden önce verdikleri vaadleri yapacaklar mı ? Yoksa bir siyasetçinin dediği gibi dün altını çizin dediysek bugünde üstünü çizin mi diyecekler. Siyasetçiler 30 yıldır hep üstünü çiziyorlar ama bu sefer bakalım ne olacak

Buğday,arpa hasadı yurdumuzda bazı bölgelerde başladı.Bazı bölgelerde daha başlamadı.TMO fiyat açıklayacak ama bence hasatın çoğalmasını bekliyor.Bu da rahat 1 ayı bulur kanaatindeyim.Buğday çokluğuna göre fiyat belirleyecektir.Bizim burası için beklentiler hep yüksek olsun tabi ama geçen seneki gibi 700-800 arası gideceğini düşünmekteyim.TMO piyasayıda değerlendirecektir bu arada.Eğer değerler çok düşerse gereken müdahaleyi yapacaktır.Bu müdahaleden de çok bi şey beklememek lazım.

arkadaşlar bilmeyenler için POLİTİKA ' nın anlamı:yunancadan gelmekte poli=şeytan,tika oyun demekmiş yani(şeytan oyunu). ayrıca siyaset ile geçen açıklamalarda ise;uluslararası ilişkiler bölümü siyaset dersinin siyaset kitabının alt kısmında SİYASET: (YALAN SÖYLEME SANATI)yazıyor aynen bu şekilde.biz kalkmışız bunlardan hakkımızı istiyoruz.ciğercini önündeki kedi gibi...............

politika: çok yol anlamında olacak..

Siyaset; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At bakıcısı/terbiyesi) kelimesinden türemiştir.

UÖZKAN.77 link=topic=84310.msg1007693#msg1007693 date=1434020612' Alıntı:
politika: çok yol anlamında olacak..

Siyaset; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At bakıcısı/terbiyesi) kelimesinden türemiştir.
Umut bir taraftan şeytanın oyuncağı, diğer taraftan At--beygir olduk...Binen binene ... Bizde bulursak Zetora binicez :( :( :(

Turk politikasinda vaadin anlami gercek anlamini yitirmisken hala verilen vaadlere inanmak istiyorum ama inanamiyorum :) iki anahtar iki okuz aklima geliyor :D. Chp mhp koalisyonu gelerdiye butun bidonu kabi kacagu topladim ucuz mazot alcaz diye.haa bu bayram pederin iki elinide opcem nede olsa ciffte maas cifte harclik getirir.bu arada onumuzdeki yerel secimede propagandalara basladim kapanan belde belediyemize baskan adayi olmaya hazirlaniyorum. Unuttugum vaat varmi arkadaslar varsa acil uyarin onlardanda faydalanayim :D

By_eSeS link=topic=84310.msg1007714#msg1007714 date=1434024773' Alıntı:
Turk politikasinda vaadin anlami gercek anlamini yitirmisken hala verilen vaadlere inanmak istiyorum ama inanamiyorum :) iki anahtar iki okuz aklima geliyor :D. Chp mhp koalisyonu gelerdiye butun bidonu kabi kacagu topladim ucuz mazot alcaz diye.haa bu bayram pederin iki elinide opcem nede olsa ciffte maas cifte harclik getirir.bu arada onumuzdeki yerel secimede propagandalara basladim kapanan belde belediyemize baskan adayi olmaya hazirlaniyorum. Unuttugum vaat varmi arkadaslar varsa acil uyarin onlardanda faydalanayim :D
O vaatler biraz zor yerine gelir :D

ÇİFTÇİNİN KARNINI YARMIŞLAR KIRK TANE GELECEK SENE YATIYORMUŞ UMUTLARI ERTELENMİŞ VEYA ERTELETİLMİŞ AMA ŞU İNANCA BAKIN Kİ HİÇ VAZGEÇMEMİŞ ALLAH TAN UMUDUNU KESMEMİŞ AK PARTİ MOZOT FİYATI DIŞINDA HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA OLDU BU UNUTULMAMALI YİĞİDİ ÖLDÜR AMA HAKKINI YEME DİYE BİR SÖZÜMÜZ VAR BUNU UNUTMAYALIMM GEÇMİŞİ ARATMASINLARDA BİZE BİZ YİNEDE GELECEK SENE DİYELİM VARSIN BUNU BİR KEZ DAHA SÖYLEYELİM YETERKİ GEÇMİŞİ ARATMASINLAR BİZE AMA KORKUM ŞU ARAYACAK GİBİYİZ HAKKIMIZDA HAYIRLISI

mustafa bulut link=topic=84310.msg1007858#msg1007858 date=1434091528' Alıntı:
ÇİFTÇİNİN KARNINI YARMIŞLAR KIRK TANE GELECEK SENE YATIYORMUŞ UMUTLARI ERTELENMİŞ VEYA ERTELETİLMİŞ AMA ŞU İNANCA BAKIN Kİ HİÇ VAZGEÇMEMİŞ ALLAH TAN UMUDUNU KESMEMİŞ AK PARTİ MOZOT FİYATI DIŞINDA HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA OLDU BU UNUTULMAMALI YİĞİDİ ÖLDÜR AMA HAKKINI YEME DİYE BİR SÖZÜMÜZ VAR BUNU UNUTMAYALIMM GEÇMİŞİ ARATMASINLARDA BİZE BİZ YİNEDE GELECEK SENE DİYELİM VARSIN BUNU BİR KEZ DAHA SÖYLEYELİM YETERKİ GEÇMİŞİ ARATMASINLAR BİZE AMA KORKUM ŞU ARAYACAK GİBİYİZ HAKKIMIZDA HAYIRLISI

Tabi canım. AKP hep çiftçinin yanında oldu.

Mesela gecen yıl iyi giden buğday fiyatları bir açıklama ile provake eden Tarim Bakanı Mehdi Eker de CHP ' nin Tarim Bakanı. AKP ' nin olsa hiç öyle Sey yapar mı..

8 yıldır buğday destegini 5 kurusa sabitleyen,

Meraları fabrika sahiplerine peşkeş çekerken tapeleri yayınlanan,

Derdini anlatmak için yanına giden çiftçiye 'ananı da al git lan' diyen,

Cumhuriyet tarihinin tarimsal ithalat rekorunu kıran

İktidara geldikten sonra çiftçinin borcunu 57 kat arttıran,

Ekipman destegi altında sanayiciyi zengin eden,

Ülkedeki büyük üreticileri yurt dısına kacirtan,

İşim var. Daha sayamıyorum.

Siz konumu kartıştırmışsınız anladığım kadarı ile. Birinin yanında olmak ile arkasında olmak farklı seyler.

sebazios link=topic=84310.msg1007861#msg1007861 date=1434092988' Alıntı:
Tabi canım. AKP hep çiftçinin yanında oldu.

Mesela gecen yıl iyi giden buğday fiyatları bir açıklama ile provake eden Tarim Bakanı Mehdi Eker de CHP ' nin Tarim Bakanı. AKP ' nin olsa hiç öyle Sey yapar mı..

8 yıldır buğday destegini 5 kurusa sabitleyen,

Meraları fabrika sahiplerine peşkeş çekerken tapeleri yayınlanan,

Derdini anlatmak için yanına giden çiftçiye 'ananı da al git lan' diyen,

Cumhuriyet tarihinin tarimsal ithalat rekorunu kıran

İktidara geldikten sonra çiftçinin borcunu 57 kat arttıran,

Ekipman destegi altında sanayiciyi zengin eden,

Ülkedeki büyük üreticileri yurt dısına kacirtan,

İşim var. Daha sayamıyorum.

Siz konumu kartirmissiniz anladığım kadarı ile. Birinin yanında olmak ile arkasında olmak farkı seyler.

Yılmaz gel seninle Bulgaristan ' a gidelim, nüfusları ekside, kaçak yolla Suriyeli sokarız, meradan bol bir şey yok orada. Orada baktığımız koyunları da bir yerden kaçak sokup burada küpelettik mi tamamdır :D

Bu yazdığım Türkiye ' de deli gibi yapılmaktadır, Suriye, Irak, İran ' dan kaçak getirilen koyun-kuzu burada küpeleniyor, sonra da satılıyor. Denetim mi? Hangi alanda denetim var ki onda olsun?

çiftçi hala hatasını anlamadı...mazot 1500 olsun 1750 olsun diyor mhp chp yuhladılar..ötv kdv kalcak dediler keriz ettiler..emekliye maaş ikramiye dediler yuh kaynak nerde dediler.. zırhlı araçlar çerez olurken saraylar ve masrafları ve çalanlar çırpanlar varken adamlar çalıyorsa çalışıyor deniyorsa.. köylü üretince ithal ürünü karşısın dikenlere yuh demiyenlere ne diyeceksinki..