Et fiyatlarına çözüm önerisi

Merkez Bankası et fiyatlarının nasıl düşürüleceğini Şahin Sucukları ' nın patronu Fazlıoğlu ' na sordu: Köylüden vergi alınmasın. AB yerine Latin Amerika ' dan et ithal edilip fiyat farkıyla köylüye fon oluşturulsun
Ramazan yaklaşırken tüketicinin tenceresinde kaynayacak et fiyatlarıyla ilgili tartışmalar merakla takip ediliyor. Son zamanlarda spekülasyonlara da sahne olan et piyasasıyla ilgili Merkez Bankası (MB) yetkilileri, bu yıl ikinci kez Şahin Sucukları Yönetim Kurulu Başkanı Salih Fazlıoğlu ' nun görüşlerine başvurdu.

ARAP MODELİ
MB yetkililerine bir rapor sunan Fazlıoğlu ' nun, ilk önerisi köylünün üzerindeki vergi yükünün kaldırılması. İşte Fazlıoğlu ' nun ağzından 2 yıllık planın detayları... Dünyanın en büyük et ithalatçısı Arap Yarımadası, eti Latin Amerika ' dan alıyor. Türkiye ise Avrupa ' dan yüzde 20 ' si kemik, yağ yani fire içeren et alıyor. Bu et gümrük kapısına geldiğinde kilogram maliyeti 3.5 euroya ulaşıyor. Buna yüzde 20 fireyi de eklediğimizde maliyet 5.5 euroya çıkıyor. Oysa Araplar gibi Latin ülkelerinden firesiz et aldığımızda maliyet 2.70 euroya düşüyor. Arada kilogramda 2.80 euro fark var. Buna Avrupa ' dan gelen ete devletin koyduğu vergi de eklendiğinde ciddi bir rakam ortaya çıkıyor. Devlet Latin Amerika ' dan 2 yıl ithalat yaptığında, üzerine bu vergi payını da koyduğunda Türkiye ' nin cebinde benim hesaplarıma göre 3 milyar euroluk bir para kalıyor.

KÖYLÜYE KALİTELİ DAMIZLIK
Fazlıoğlu, önerilerini şöyle sürdürdü: Hesaplarıma göre eldeki 3 milyar euroluk kaynağa hazineden de destek verilirse 5 milyar euroluk bir fon oluşturulur. Buradan 2 milyon civarında hayvan satın alınabilir. Bunlar bedelsiz olarak köylüye dağıtılır. İlk yavru köylünün olur. Şu anda Türkiye ' de 14 milyon büyükbaş hayvan olduğu düşünülürse yüzde 15 ' lik büyüme yaşanır. 2 milyon aileye de kaynak ve gelir yaratılır.

Ynt: Et fiyatlarına çözüm önerisi

kaynari link=topic=84312.msg1007678#msg1007678 date=1434016264' Alıntı:
Yanlış bir teşhis
sebazios link=topic=84312.msg1007671#msg1007671 date=1434013647' Alıntı:
Tek kelime: 'mera'
aslında orda demek istediği şu...
ben sanayici olarak eti ucuza alayım pahalıya satayım...yoksa köylüyü düşündüğünden değil...

Bence Afrika tek çözüm....Savana ve Serengeti ' de başı boş geyik, öküz, manda çok...aslanlara, timsahlara heba olup gidiyorlar :) :) Söyleyelim sezonun ilk yavrularını ( tahmini 3-5 milyon ) göndersinler bize...

sagalassos link=topic=84312.msg1007702#msg1007702 date=1434021918' Alıntı:
Bence Afrika tek çözüm....Savana ve Serengeti ' de başı boş geyik, öküz, manda çok...aslanlara, timsahlara heba olup gidiyorlar :) :) Söyleyelim sezonun ilk yavrularını ( tahmini 3-5 milyon ) göndersinler bize...

Serengetiye bi dam yapalım Abi. Bizon, antilop, gergedan falan. Karışık bi sürü yapalım. Bi de kaval.

sebazios link=topic=84312.msg1007703#msg1007703 date=1434022289' Alıntı:
Serengetiye bi dam yapalım Abi. Bizon, antilop, gergedan falan. Karışık bi sürü yapalım. Bi de kaval.
Damı yaparız, 0 sermaye ne bulursan topla :) sürüye 3-5 fil ekleyelim iyi Ton basar , zaten millet olarak at-eşek eti yemeye alışığız, sür piyasaya :) çiftçiliği Trakkulup yapsın artık...

Aslında ılk yanlıslar surda...

Soruyu soran kurum yanlıs...Sorulan kısı daha da yanlıs...

Bız Fenerbahcenın yapacagı transferlerını Arıcılar bırlıgıne sorsak ...ortaya asagı yukarı yukarıdakı gıbı bı durum cıkmazmı...

Sahın dıyorkı...sucuk yapıcam...latın de KEMIZKSIZ et daha ucuz oradan et getırmeye yol ver ...ben aradan bı sıyrılayım...

Yapılan ıslemden devlette para kazansın...o paraylada gene dısarıdan hayvan alıp koyluye verelım...

Fakat...Bız dısarıdan hayvan aldık...olmadı kemıklı et aldık olmadı...yem aldık olmadı...saman aldık olmadı...koyluye dagıttık olmadı...

Olmadı bırde soyle deneyelım...

BDDK Et fıyatlarının nasıl dusurulecegını....yem sanayı nın onde gelenlerınden bırıne sorsun...

Oda olmazsaa kurum buluruz...

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=84312.msg1007709#msg1007709 date=1434023861' Alıntı:
Aman ha et üreteceğim derken sakın büyük kedilere yem olmayasın sevgili Yılmaz.

Çok mahlukat vardı di mi Abi oralarda. Onur ' dan kangal sözüm var. 3 de kangal götürdük mü, sorun kalmaz.

sagalassos link=topic=84312.msg1007711#msg1007711 date=1434024237' Alıntı:
Damı yaparız, 0 sermaye ne bulursan topla :) sürüye 3-5 fil ekleyelim iyi Ton basar , zaten millet olarak at-eşek eti yemeye alışığız, sür piyasaya :) çiftçiliği Trakkulup yapsın artık...

Gergedan sucuğu iyi fikir. Boynuzu 'cinsel güç artırıcı' olarak satışa başlandığından beri hayvanların nesli tükenme tehlikesine girdi :D

Gergedan sucuğuna az biraz reklamla satış rekorları kırar.

Yahu Tarım bakanlığına Mehdi Eker ' i getirirsen, böyle soruyu da gidip Şahin sucuklarının patronuna sorarsın! Köylüye gidip sorsana a benim cahil evladım!

Neyse ben başbakan olursam hepsini çözerim :p

Ben artık bedavaya fikir vermiyorum. Versin ücretini et fiyatlarının nasıl düşeceğini söylerim. Ama et yemek asgari ücretlinin, işçinin ve emeklinin de hakkı. Türkiye büyük devletim diyorsa halkına et yedirecek.