ziraat Bankası düşük faizli tarım makinesi kredisi

Merhaba,

Gecen yil aldigimiz Çeltik kurutma makinesi icin ziraat bankasindan düşük faizli indirimli kredi almistik. Faiz orani yari oraninda hesaplanmisti. % 8 olan faiz oranı % 4 olarak hesaplanmisti.

Benzer sekilde bir makine daha almak niyetindeyiz. Yakın zamanda Ziraat Bankası ndan bu ve ya benzeri bir kredi kullanan var mı? eğer varsa kredi faiz oranı hakkında bilgi verir misiniz?

Ynt: ziraat Bankası düşük faizli tarım makinesi kredisi

ben silaj makinası icin düsünmüstüm ama 34500 4yıl 39bin 5 yıl 41bin yanlıs hatırlamıyorsam tabii
sonra ikinci el kemper aldım.borclu harclı olunca insan rahat olamiyor

• Beğen
Tepkiler: Fazli38

toprak14 link=topic=84323.msg1007581#msg1007581 date=1433963068' Alıntı:
ben silaj makinası icin düsünmüstüm ama 34500 4yıl 39bin 5 yıl 41bin yanlıs hatırlamıyorsam tabii
sonra ikinci el kemper aldım.borclu harclı olunca insan rahat olamiyor

Merhaba,

5 yıl için toplam 6.500 tl faiz demek. 6.500 / 34.500 tl dediğimizde de 5 yıl için yaklaşık % 19 yapıyor.

Geçen yıl kullandığımız kredi de 5 yıl için odeyecegimiz faiz ana paranın % 20 si idi.

Bu durumda çok fazla bir degisildegisiklik olmamış gibi duruyor

şimdi ziraat bankasının yıllık faiz oranı %12dir
faiz tutarının yarısı devlet tarafından sübvanse edilir.
diyelimki:
100bin lira çektiniz
1 yıl sonra bankaya olan borcunuz 112 bindir bu faiz yapan 12 bin in 6000i sübvanse edilir size yansıyan borç 106 bindir ödemeniz gereken taksit tutarı 24 binlira civarıdır
bu para faiz ve anaparadan düşülerek kalan ana para miktarı için yine aynı işlem yapılır

yanlız benim dikkatimi çeken bir nokta var orada sizi uyarayım
ziraat bankası size krediyi verirken 5 yıllık ödeme planında toplam taksitler yıllık eşit olarak ödenmesi gerekse 24 bin ödemeniz gerekecek diyelim
size diyorlar ki biz size bi iyilik yapıp ilk yıl ödemenizi 21 bin liraya çekiyoruz sonraki yıllarda artarak devam edecek son ödemeniz 27000 lira olacak
şimdi bunu ilk başta bir lütufmuş gibi gelebiliyor ama kazın ayağı öyle değil çünkü bu şekilde siz faizi tam ödediğiniz halde ana paradan az ödediğiniz için sonraki yılın faizi daha yüksek oluyor
toplam kalemde eşit ödeseniz 100 binlira için 120 bin ödeyeceğiniz borcunuz bu hesapla yaklaşık 125 bine çıkıyor uyarayım

FatihEFE link=topic=84323.msg1007631#msg1007631 date=1433998856' Alıntı:
şimdi ziraat bankasının yıllık faiz oranı %12dir
faiz tutarının yarısı devlet tarafından sübvanse edilir.
diyelimki:
100bin lira çektiniz
1 yıl sonra bankaya olan borcunuz 112 bindir bu faiz yapan 12 bin in 6000i sübvanse edilir size yansıyan borç 106 bindir ödemeniz gereken taksit tutarı 24 binlira civarıdır
bu para faiz ve anaparadan düşülerek kalan ana para miktarı için yine aynı işlem yapılır

yanlız benim dikkatimi çeken bir nokta var orada sizi uyarayım
ziraat bankası size krediyi verirken 5 yıllık ödeme planında toplam taksitler yıllık eşit olarak ödenmesi gerekse 24 bin ödemeniz gerekecek diyelim
size diyorlar ki biz size bi iyilik yapıp ilk yıl ödemenizi 21 bin liraya çekiyoruz sonraki yıllarda artarak devam edecek son ödemeniz 27000 lira olacak
şimdi bunu ilk başta bir lütufmuş gibi gelebiliyor ama kazın ayağı öyle değil çünkü bu şekilde siz faizi tam ödediğiniz halde ana paradan az ödediğiniz için sonraki yılın faizi daha yüksek oluyor
toplam kalemde eşit ödeseniz 100 binlira için 120 bin ödeyeceğiniz borcunuz bu hesapla yaklaşık 125 bine çıkıyor uyarayım

Merhaba,

Verdiğin bilgi ve uyarı için çok teşekkür ederim. Bu durumda sabit faizli ve ya eşit taksitli olarak krediyi almak daha uygun olacak görünüyor.

ancak geçen yıl % 8 olan kredinin bu yıl % 12 ye çıkması biraz garip geldi.

Bunun sebebi % 50 Hibe desteğinin kaldırılması olabilir mi?

wallace22 link=topic=84323.msg1007766#msg1007766 date=1434042129' Alıntı:
Merhaba,

Verdiğin bilgi ve uyarı için çok teşekkür ederim. Bu durumda sabit faizli ve ya eşit taksitli olarak krediyi almak daha uygun olacak görünüyor.

ancak geçen yıl % 8 olan kredinin bu yıl % 12 ye çıkması biraz garip geldi.

Bunun sebebi % 50 Hibe desteğinin kaldırılması olabilir mi?
rica ederim
geçen yılın faiz oranlarını bilmiyorum
bankanın internet sitesinde de buna dair bilgi yok
lakin elimdeki kağıtlarda aylık faiz oranın yüzde1 yıllık oranın yüzde 12 olduğu yazılı
kredi mutlaka sabit faiz güvencesi ile alınmalı
eşit ödeme miktarına gelirsek hangisi daha avantajlı bilemeyeceğim çünkü ülkemizde artan enflasyon oranına bakarsak 5 yıl sonra ödeyeceğiniz 27 bin liranın alım gücü bu yıl ödeyeceğiniz 21 bin liradan daha az olma ihtimalide var

FatihEFE link=topic=84323.msg1007769#msg1007769 date=1434042714' Alıntı:
rica ederim
lakin elimdeki kağıtlarda aylık faiz oranın yüzde1 yıllık oranın yüzde 12 olduğu yazılı
eşit ödeme miktarına gelirsek hangisi daha avantajlı bilemeyeceğim çünkü ülkemizde artan enflasyon oranına bakarsak 5 yıl sonra ödeyeceğiniz 27 bin liranın alım gücü bu yıl ödeyeceğiniz 21 bin liradan daha az olma ihtimalide var

Biz geçen yıl % 8 faizli olarak kullanmistik. Bu yıl da yaklaşık 100.000 tl tutarında ki makine için kullanmayı düşünüyoruz. Umarım 2. Kredi için onay çıkar.

Siz de yakın zamanda mı kredi aldınız?

wallace22 link=topic=84323.msg1007771#msg1007771 date=1434043222' Alıntı:
Biz geçen yıl % 8 faizli olarak kullanmistik. Bu yıl da yaklaşık 100.000 tl tutarında ki makine için kullanmayı düşünüyoruz. Umarım 2. Kredi için onay çıkar.

Siz de yakın zamanda mı kredi aldınız?
evet bizde geçen ay traktör almak için 50bin kullandık faiz oranı %12den hesaplandı.
ama faizin yarısı sübvanse edildi yani %6 ya iniyor.
başka bir bankaya gitsek en iyi ihtimalle 100 binlira için 128 bin gibi bir rakam alırsınız
onuda her müşteriye vermiyorlarmış öyle demişlerdi bize
ayda 3 müşterisine normal faizin bir iki puan altında kredi verebilme imkanı sunuyor bazı bankalar
bu durum ziraatte yok sanırım
zaten o halinden bile avantajlı ziraatin tarımsal kredisi

FatihEFE link=topic=84323.msg1007769#msg1007769 date=1434042714' Alıntı:
rica ederim
Zaten bu nedenle taksitler ilk yıl az olacak şekilde ayarlanıyor.ilk yıl ödeme kolaylığı olması açısından yıllar sonra son taksit te ilk yıldaki gibi ödenebilir nitelikte olacaktır ,enflasyon nedeni ile.

Bn bgun gittim cks hayvan varlığı listesi tapu traktör ruhsatı faln herşey basda iyi en az 3 inegi sigorta etcez dediler oda yıllık 1000 lira 4 yılda 4000 zaten aldığım makina 9000 dosyayı aldım çıktım birkaç tanıdığım kullandı onlar sadece cks ile işlem. Yapti