' Kişi başına düşen toprak miktarı 3.1 dekara indi.'

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://bereket.tv/news/detail/2461/...asina-dusen-toprak-miktari-3-1-e-indi--quot-/

TZOB Başkanı: ' Nüfusun 77,7 milyona çıkmasıyla kişi başına düşen toprak miktarı 3.1 dekara indi.'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, toprağın doğal kaynakların başında geldiğini ve yaşamın temeli olduğunu, çoğaltma olanağı olmayan tek üretim aracı olan toprağın, hızlı nüfus artışı nedeniyle gittikçe artan oranda değer kazandığını belirtti.

1990-2014 döneminde, işlenen tarım arazisi ve uzun ömürlü bitki alanının yüzde 14 azaldığını kaydeden Bayraktar, bu dönemde nüfusun 56,5 milyondan 77,7 milyona çıkmasıyla kişi başına düşen arazi miktarının, yüzde 37,5 azalarak 4,9 dekardan 3,1 dekara indiğini ifade etti.

Ynt: ' Kişi başına düşen toprak miktarı 3.1 dekara indi.'

toprak alanı azaldıkça..
Tarım ürünleri değerlenir..
buna paralel çiftçi değerlenir..
ama görünürde çiftçiyi azletmeye kadar uzanan bir sistem var.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84392.msg1008434#msg1008434 date=1434369572' Alıntı:
toprak alanı azaldıkça..
Tarım ürünleri değerlenir..
buna paralel çiftçi değerlenir..
ama görünürde çiftçiyi azletmeye kadar uzanan bir sistem var.

elbette öyle olacak yusuf abi
çiftçi olmuyor bu iş borçla dönmüyor deyip bıraksın gitsin satsın toprağını
yada bankalara borçlanıp haciz yoluyla daha düşük fiyata kaybetsin ki
tarım sektörü zenginlerin eline geçsin
para babaları geleceğin sektörü tarıma girmek istiyorlar artık
çünkü artık eskisi gibi iş gücü kullanılmıyor
bir çok üründe makine ile ekim sürüm hasat harman yapılıyor
buda bir nevi fabrika demek
arzın büyük kısmını sen üretirsen fiyatıda sen belirlersin

biz Türk ' lerin göç etme zamanı gelmiş yine....
önceden de toprak yetmediği zaman, huzursuzluk artar ve bazı boylar, obalar yeni yurt aramak için göç ederdi...

ama şunu belirteyim, ben gitmiyorum.
güçsüzler, sayısı az olanlar, şimdiden obayı derlesin, kervanı kursun, yola düzülsün !

memlekette yer kalmadı, hala orta doğunun bulaşıkları, buraya gelmeye devam ediyorlar
10 sene sonra nüfusları bizi geçer !

edirne22 link=topic=84392.msg1008490#msg1008490 date=1434375826' Alıntı:
biz Türk ' lerin göç etme zamanı gelmiş yine....
önceden de toprak yetmediği zaman, huzursuzluk artar ve bazı boylar, obalar yeni yurt aramak için göç ederdi...

ama şunu belirteyim, ben gitmiyorum.
güçsüzler, sayısı az olanlar, şimdiden obayı derlesin, kervanı kursun, yola düzülsün !

memlekette yer kalmadı, hala orta doğunun bulaşıkları, buraya gelmeye devam ediyorlar
10 sene sonra nüfusları bizi geçer !
onlar gelip de toprak almıyor ki tam tersine ucuz iş gücü de sağlıyor
kendi ülkemde ki insanlar için gelmelerine bende karşıyım ama
diriliş ertuğrul etkisiyle bu göçü örneklemek doğru değil
onların gelmesi gazap üzümlerin de ki olaya benziyor

bahsettiğin dizi veya ona benzer AKP propagandası dizilerini izlemem.

2 milyon insan, 5 sene ülkede kalırsa vatandaşlık hakkı elde edecek.
bu topraklarda doğan bu ülkenin vatandaşı sayılır, 2 yılda 100.000 çocuk T.C vatandaşı oldu şimdiden...

toprağıma ortak olanın gözünü oyar, soyunu kuruturum

işte o zaman dini > milli > insani > ahlaki > hukuki hiçbir yaptırım beni durduramaz !

Hakkimizda hayirlisi sonumuz yakin ve hic iyi deil. 2. Si Insaat sektoru diye diye yandas insaatcilar vs. Ler paralara para kattilar tarim alanlarini betonlastirdilar yollara bogdular memleketin anasini aglattilar . Memleketin icini cesit cesit yabancilarla doldurdular benim kardesim acken onlara para aş verdiler allah belalarini versin sebep olan her kimse hakkimiz haram olsun.

musdi60 link=topic=84392.msg1008529#msg1008529 date=1434387852' Alıntı:
Hakkimizda hayirlisi sonumuz yakin ve hic iyi deil. 2. Si Insaat sektoru diye diye yandas insaatcilar vs. Ler paralara para kattilar tarim alanlarini betonlastirdilar yollara bogdular memleketin anasini aglattilar . Memleketin icini cesit cesit yabancilarla doldurdular benim kardesim acken onlara para aş verdiler allah belalarini versin sebep olan her kimse hakkimiz haram olsun.
şu resme bir bakın bundan 12 yıl önce normal hayatı olan sıradan bir adam
bu 12 yılda mütahit oldu
kızının altında bembeyaz bmw 3,20 oğlunda x5
yaptıkları yerlerden birer dükkan
kalkınma sadece inşaatçılara oldu sanki inşaat dışında gelişen sektör yok desek yeridir
bir sinir oluyorum o sonradan başını kapatıp bmw3,20 ile çarşıda dolaşan kızları görünce
ben onların cemaziyilevvelini de bilirim ya neyse