Sonuç: SAHİP OLDUĞUNUZ TRAKTÖRÜN MARKASI

Katılımcı sayısı
54. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • NEW HOLLAND

  14 25.93%
 • TÜMOSAN

  5 9.26%
 • MASSEY

  15 27.78%
 • ERKUNT

  3 5.56%
 • CASE

  2 3.70%
 • DEUTZ

  2 3.70%
 • JOHN DEERE

  4 7.41%
 • DİĞER

  9 16.67%
+ Konuya Cevap Yaz
17 sonuçtan 1 ile 17 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2015
  Şehir
  denizli
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  traktör terimleri  SHUTTLE (LEVYE);
  Shuttle aslında İngilizcede ileri-geri gidip gelme
  hareketi anlamına gelmektedir. Traktörlerde de yine ilerigeri
  hareketi tanımlamada kullanılan bir kelimedir.
  Traktörlerde isim olarak farklılık yaratan ise bu
  kelimeden önce gelen kelimelerdir.
  MEKANİK SHUTTLE;
  Eğer traktörde
  synchro-shuttle (mekanik shuttle) varsa debriyaja
  bastığınızda rahatlıkla ve sessiz bir şekilde ileri-geri vites
  değişimi yapabilir.
  POWER SHUTTLE;
  Powershuttle sisteminde ise genellikle kumanda kolu
  direksiyonun sol alt kenarında bulunur. İleri-geri
  viteslerinde hidrolik kumandalı bir kavrama sistemi
  vardır. Bu nedenle ayak debriyajına basmaya gerek
  kalmadan bu kol ile ileri-geri viteslerine komuta edebilir.

  İKİ SİSTEM ARASINDAKİ FARK;
  İki sistem arasındaki fark ise ileri-geri yön
  değişikliğinin yapıldığı durumdur. Mekanik-shuttle
  donanımlı bir traktörde ileri-geri yön değişikliğinin
  yapılabilmesi için traktörün durdurulup shuttle kolunun
  pozisyonu değiştirilmelidir. Powershuttle uygulamalı
  traktörlerde ise ileri-geri yön değişikliği traktör hareket
  1
  halindeyken yapılabilmesidir. Bu da traktöre ekstra bir
  hareket kabiliyeti kazandırmaktadır.

  KUYRUK MİLİ;
  Kuyruk milleri devir sayıları itibarı ile 540 ve 1000 dev./ dak. lık devir yapacak şekilde standartlaştırılmıştır.

  Traktörün PTO ya da kuyruk mili, gücü traktörden PTO tarafından sürülen makineye ya da araca aktarır. Güç aktarımı, tahrik milinin makineden traktörün PTO kuyruk miline bağlanmasıyla tamamlanır. En çok karşılaşılan uygulamalara, asansörler, tarım makineleri ve hayvan yemi üfleme makineleri örnek gösterilebilir. PTO ve tahrik mili, önerilen son hızda çalışırlarken, 540 rpm (9 tur/s) ya da 1,000 rpm (16.6 tur/s) ile dönerler. Tüm hızlar için, dönüş hızları traktör motoru dönüş hızıyla doğru orantılıdır.

  traktör
  üreticileri tarafından, motor volanının daha düşük hızlarında 540 min-1 standart kuyruk mili devir sayısının sağlanabildiği transmisyon sistemleri geliştirilmiştir. 540 ve 540E devir sayılarını sağlayan ünite, volan hızını kuyruk miline iki farkı iletim oranı ile aktarmaktadır. Bu sayede daha yüksek olan iletim oranı ile daha düşük motor devrinde standart devir sayısı sağlanabilmektedir. Bu gelişme, ekonomik kuyrukmili” olarak da adlandırılan 540E ifadesi ile kullanıcılara sunulmaktadır

  Önizleme Önizleme Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: bb.png‎
Görüntüleme: 325
Büyüklüğü: 894.6 KB (Kilobyte)  

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: bb.png‎
Görüntüleme: 321
Büyüklüğü: 894.6 KB (Kilobyte)  

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: bb.png‎
Görüntüleme: 328
Büyüklüğü: 894.6 KB (Kilobyte)  


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2015
  Şehir
  denizli
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  HOURSE POWER(BEYGİR GÜCÜ);
  75 kg’lık ağırlığı 1 sn’de 1 metre yukarı kaldırabilecek güç miktarı olarak tanımlanır. Bunun da yaklaşık 1 atın gücüne denk geldiği düşünülerek “beygir gücü” denilmiştir

  TORK;
  Motordan elde edilen itme(dönme momenti) kuvvetidir. Birimi Nm (Newtonmetre)’dir. tork değerinin yüksek olmasının yegane nedeni çekiş kuvveti yaratmak istenmesidir.

  KONVANSİYONEL LASTİK;
  Lastikler yapılarına, taban desenlerine, kauçuk karışımlarına ve kullanım amaçlarına göre sınıflara ayrılır. Lastiğin karkas yapısında kullanılan kord bezinin geometrisi lastiğin konvansiyonel veya radyal yapıda olmasını belirler. Konvansiyonel lastiklerde, lastiğin yapısını meydana getiren kord bezleri 30-40 derecelik açılarda, üst üste ve çapraz biçimde yerleştirilir. Bu nedenle konvansiyonel lastikler çapraz katlı ve diyagonal lastikler olarak da adlandırılırLastikler yapılarına, taban desenlerine, kauçuk karışımlarına ve kullanım amaçlarına göre sınıflara ayrılır. Lastiğin karkas yapısında kullanılan kord bezinin geometrisi lastiğin konvansiyonel veya radyal yapıda olmasını belirler. Konvansiyonel lastiklerde, lastiğin yapısını meydana getiren kord bezleri 30-40 derecelik açılarda, üst üste ve çapraz biçimde yerleştirilir. Bu nedenle konvansiyonel lastikler çapraz katlı ve diyagonal lastikler olarak da adlandırılır

  RADYAL LASTİKLER;
  Radyal lastiklerin konvansiyon lastiklere göre en önemli avantajları daha esnek olmaları ve daha az ısınıp daha kolay soğumalarıdır. Bunun dışında radyal lastiklerin yerde bıraktığı taban izi çapraz lastiklerinkinden daha geniştir. Bu avantaj radyal lastiklerin konvansiyonel lastiklere oranla yüzde 20 daha iyi yol tutmasını sağlar. Yola temas eden bölümün daha fazla oluşu nedeniyle çekiş gücü ve fren güvenliği daha yüksektir. Radyal lastiklerde taban sert, yanaklar yumuşaktır; bu da lastiğin yola temas eden bölümünün sürekli olarak aynı genişlikte kalmasını sağlar. Radyal lastiklerin kat ve sırt ayrılmaları da daha dayanıklıdır. Bu ise yola tutunum başarısını arttırır.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,115
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri
 4. #4
  Ercan AYKUŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2013
  Şehir
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  27
  Mesajlar
  5,996
  Blog Girişleri
  13
  Adı geçen
  27 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Bildiğimizi tekrardan gözden geçirdik paylaşım için teşekkürler.
  Bilmeyen arkadaşlar için iyi olmuş bir konu.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2015
  Şehir
  denizli
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  YA TRAKTÖRDE YAŞANAN İLKLER ;

  Üretim bandından çıkan Türkiye ' nin ilk traktörü, 55 BG UTSD, 'bir numaralı çiftçi' olarak açılışı yapan Menderes ' e hediye edildi ve Menderes ' in Aydın ' daki Çakırbeyli çiftliğine yollandı.

  1930’lu yıllarda hayvan pulluğu imalatı ile ufak çapta tarım aletlerinin imalatına başlanmıştır.

  Türkiye’de tarım makinaları ile ilgili ilk resmi istatistikler 1936 yılında yapılmıştır. Bu sayımda saptanan ilk traktör sayısı 1.308’dir. Daha sonraki yıllarda dünya ekonomisinde meydana gelen ekonomik kriz ve II. Dünya Savaşı’nın yarattığı sonuçlar, Türkiye’de mekanizasyon çabalarını yavaşlatmıştır.

  1924: Tarım Bakanlığı tarafından 221 adet traktör ithali yapılmıştır. 1936: Tarım makinaları ile ilgili ilk resmi istatistikler yapılmıştır.

  1954: Etimesgut(Ankara) Uçak Motoru Fabrikasında Türk Traktör Fabrikası kurulmuştur.

  1979: İlk traktör ihracatı yapılmıştır.

  Petrolle çalışan ilk traktör, “Burger” markasıyla 1889 yılında, ABD’nin Chicago kentinde Charter Engine Co. adlı mühendislik kuruluşu tarafından üretildi.

  Reklamı yapılarak satışa çıkarılan ilk traktör, Charter Engine Co. tarafından 1893 yılında “Sterling” markası adı altında üretildi

  İlk traktör fabrikamız 1954’te Atatürk Orman Çiftliği içerisinde kuruldu

  İLK TRAKTÖR HSG ?
  İlk Türk yapımı traktör 1963’te Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü’nde, yani o zamanki adıyla Zirai Kuvvet Makineleri Kürsüsü’nde Prof. Dr. Hamit Demirtaş önderliğinde, Doç. Dr. Süleyman Kadayıfçılar ve Asistan Dr. Gazanfer Hazardın tarafından yapıldı. Üç başarılı Türk mühendis kendi imkânlarıyla finanse ettikleri traktöre isimlerinin baş harflerinden oluşan HSG ismini verdiler. “Devrim” arabaları ile aynı kaderi paylaşan HSG’den yalnızca iki adet üretilebildi. Seri üretimi yapılamadığı için tıpkı “Devrim” gibi yapıldığı yerde yıllarca bekledi. HSG traktörü Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü’nün müzesinde sergileniyor.

  YA MUKAYESE
  Ülkemizde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 2,3 milyon çiftçi varken Avrupa Birliği ülkelerinde 13,7 milyon çiftçi bulunuyor. Türkiye’de ortalama işletme büyüklüğü 68 dekarken AB’de bu rakam 175 dekar. Ülkemizde 26 milyon hektar tarım alanından 16 milyonu işlenirken traktör sayımız 1,5 milyon. Bunların 500 bin adedi 25 yaşın üstündeki eski makinelerden oluşuyor. AB ülkelerinde toplam 15 milyon traktör var. Türkiye’de tarımdaki nüfus toplam nüfusun yüzde 30’u kadarken AB’de bu oran sadece yüzde altı. Ortalama traktör gücü ülkemizde 60 hp iken Avrupa’da bu 100 hp’nin üzerindedir.

  Ihı-Shibaura marka japon traktörünün İşbora adıyla Burdur ' da üretilen modelidir.1978 yılında başlayan üretim 1984 yılında fabrikanın kapatılmasıyla sona erdi. 6. #6
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,386
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Aslında traktörün kumanda şetıl yada levye kolundan daha çok içi motor ile arka defransiyel arasındaki şanzıman ve kavrama sistemi önemli.

  JD 5 bin serisi ile 6 bin serisi şanzıman ve kavrama sistemleri, yada yerli uzel MF ile şimdiki yeni Acco MF şanzıman kavrama sistemleri çok farklı .

  Mesela CAT marka lastik tekerlekli yükleme kepçesi şanzıman ve kavrama sistemi çok güzel uzun ömürlü kullanışlı , isterim traktörümde öyle olsun , yağlı kavrama hem motoru hem şanzımanı koruyor yumuşak kavradığı için

  Umarım yerli traktör üreticilerimiz bir an önce kuru kavrama sisteminden yağlı kavrama sistemine bir an önce geçerler, birde kuru kavrama ve mekanik levyeyi sistemi yağlı sistem gibi algılatmaya çalışanlar var ki en kötüsü bu bilmeyenler aynı zannediyor , bu açıdan konu yararlı olacak gibi .

 7. #7
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,793
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Şimdi bu hesaplara göre türkiyede kişi başına düşen ekilebilir
  arazi miktarı 4.680 m2..
  Dünkü yine forumda bir konu başlığında türkiyede
  kişi başına düşen toprak miktarı
  http://www.trakkulup.net/haberler-de...9; /?topicseen

  diyo kim nasıl hesap yapıyor ben bişey anlamadım...

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2015
  Şehir
  denizli
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Alıntı YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84408.msg1008806#msg1008806 date=1434546771 Nickli Üyeden Alıntı
  Şimdi bu hesaplara göre türkiyede kişi başına düşen ekilebilir
  arazi miktarı 4.680 m2..
  Dünkü yine forumda bir konu başlığında türkiyede
  kişi başına düşen toprak miktarı
  http://www.trakkulup.net/haberler-de...9; /?topicseen

  diyo kim nasıl hesap yapıyor ben bişey anlamadım...
  zor bir cevap ve göreceli bir yaklaşım var, bi başka açıklamada linkte;
  http://www.ekodialog.com/Konular/tar...l_altyapi.html

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: traktör terimleri  yusuf tüm araziyi tüm nüfusa bölüyorlar 3,1 da. veya 4,6 da. çok bi farkı yok zaten


 10. #10

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: traktör terimleri  konu güzel.. HSG ve traktör tarihi hakkında..

  http://www.trakkulup.net/muhabbet-te...emli-bi-dosya/


  Bu arada Ülkemize İLK traktör 1907 yılında Adana belediyesi tarafından İngiltereden gelmiştir yani 1924 öncesi de var..

 11. #11
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye ' nin nüfusunun son verilere göre 77 milyon 695 bin 904 kişi olduğunu açıkladı.
  buna göre 3,1 den
  240857302 dekar yani 24 milyon hektardan biraz fazla oluyor
  4680 metrekareden hesaplarsak
  36milyon hektara tekabül ediyo
  yine buradaki bilgiye göre 26 milyon hektar tarım arazisi varlığından söz ediliyor yani 4,680 mümkün değil
  bundan 10 yıl önceki rakam olabilir

  bu arada konu traktör terimlerinden traktör tarihine oradan da tarım işletme büyüklüklerine doğru sapıyor
  devam edilecekse
  powershift nedir
  bucuklu vites şanzıman
  common rail turba intercooler doğal emişli motorlar gibi terimlerden devam etseydi iyiydi

 12. #12
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,793
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  iyi o zaman konuya geri dönelim ilk içten yanmalı
  4 zamanlı dizel motoru kim yapmıştır..

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Deutz

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2015
  Şehir
  denizli
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Alıntı UÖZKAN.77 link=topic=84408.msg1008811#msg1008811 date=1434548557 Nickli Üyeden Alıntı
  yusuf tüm araziyi tüm nüfusa bölüyorlar 3,1 da. veya 4,6 da. çok bi farkı yok zaten
  O zaman ilk toplu ithalat diyelim..

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2015
  Şehir
  denizli
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Alıntı FatihEFE link=topic=84408.msg1008814#msg1008814 date=1434549388 Nickli Üyeden Alıntı
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye ' nin nüfusunun son verilere göre 77 milyon 695 bin 904 kişi olduğunu açıkladı.
  buna göre 3,1 den
  240857302 dekar yani 24 milyon hektardan biraz fazla oluyor
  4680 metrekareden hesaplarsak
  36milyon hektara tekabül ediyo
  yine buradaki bilgiye göre 26 milyon hektar tarım arazisi varlığından söz ediliyor yani 4,680 mümkün değil
  bundan 10 yıl önceki rakam olabilir

  bu arada konu traktör terimlerinden traktör tarihine oradan da tarım işletme büyüklüklerine doğru sapıyor
  devam edilecekse
  powershift nedir
  bucuklu vites şanzıman
  common rail turba intercooler doğal emişli motorlar gibi terimlerden devam etseydi iyiydi
  BUÇUK ŞANZIMAN;
  Buçuk vites, ana şanzımana entegre edilmiştir. Kademeli kısım ise planet tiptedir ve ana birimin arkasına yerleştirilmiştir.

  COMMON RAIL SİSTEM
  Common-Rail sistemi yeni geliştirilen bir dizel direkt püskürtme sistemidir.Püskürtmeyi, enjektörler üzerinde bulunan ve süratle anahtarlanabilen manyetik supaplar sağlamaktadır. Direkt tahrik edilen blok veya tek pompalı sistemlerden farlı olarak Common-Rail’de basınç oluşumu ve püskürtme ayrılmaktadır. Geleneksel dizel direkt püskürtücüleri yaklaşık 900 bar’lık basınç ile çalışırken, Common-Rail Sistemi, yakıtı 1350 bar’a kadar yükselen bir basınç ile ortak bir boru üzerinden enjektörlere dağıtır. Elektronik motor kumandası, bu yüksek basıncı, motorun devir sayısına ve yüküne bağlı olarak ayarlar.

  I-SHIFT ŞANZIMAN;
  Sürücü, ilgili düğme yardımıyla manuel değişimi veya otomatik vites değişimini seçebilir. Otomatik modda, iki farklı sürüş programı vardır - ekonomi ve performans. Ekonomi programı, yakıt ekonomisi için optimize edilmiştir; Performans programında ise, motor gücünün maksimumda kullanılması için I-Shift, çok daha yüksek devirlerde vites değişikliği yapar.

  TURBO;
  Turbo kavramı otomobillerle yakından alakalı bir kavramdır. Turbo, motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek küçük hacimli motorlardan daha yüksek güç alınmasını sağlayan bir pompadır.

  TURBOŞARJ ;
  urboşarj gücünü egzoz gazının basıncından almaktadır. Yanma odasında patlayan hava benzin karışımından dolayı oluşan gaz basıncı egzoz manifoltuna doğru itilir ve yol üstündeki turbonun pervanesini döndürür. Pervanenin dönmesiyle türbün de gazla dolar. Türbün gazla dolduktan sonra kompresör pervane de dönmeye başlar ve gazı, dışarıdan alınan temiz havanın üzerine püskürtür, bu sayede normal basıncın % 50’si fazla basınç elde edilir. Bu sayede içeri giren hava ile benzin daha şiddetli olarak patlar.

  İNTERCOOLER;
  Intercooler (Arasoğutucu) , turbo şarjlı motorlarda turbonun sıkıştırması sonucu ısınan havanın soğutulması için kullanılan ek soğutucudur. Turbonun basıncını yükselttiği hava radyatöre benzeyen peteklerin içerisinden geçirilerek tekrar soğutulduktan sonra motora gönderilir.

  Hava soğukken moleküller arası boşluk daha azdır yani birim hacimdeki molekül miktarı fazladır (Bkz.özkütle).Silindire verilen hava soğuk olduğunda silindirin içine daha fazla hava (oksijen) sığabilir ve bu şekilde volümetrik verim artırılarak daha fazla güç elde edilir. 16. #16

  Üyelik Tarihi
  28 Kasım 2008
  Şehir
  SAMSUN
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,485
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  Konu süpermiş

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2015
  Şehir
  denizli
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: traktör terimleri  arkadaşın emeğine sağlık, çok güzel hazırlanmış, görseli muhteşem bir site...

  http://www.defransiyelci.com/arac.html

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. EMEK TRAKTÖR ÇORUM ERKUNT TRAKTÖR YETKİLİ SERVİS VE YEDEK PARÇA
  Konu Sahibi emektraktor Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 15.Ocak.2015, 09:27
 2. EMEK TRAKTÖR HATTAT VALTRA ÜNİVERSAL TRAKTÖR YEDEK PARÇA VE YETKİLİ SERVİS
  Konu Sahibi emektraktor Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 29.Ağustos.2011, 04:18
 3. Bakanlık Tarım Terimleri Dizini hazırlıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mart.2009, 11:33
 4. aynı güçte , ucuz traktör mü ekonomik , pahalı traktör mü ?
  Konu Sahibi atilla Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 02.Eylül.2008, 21:48
 5. Osmanlıca Bilgisayar Terimleri
  Konu Sahibi thx Forum Komedi - Mizah
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 05.Haziran.2008, 18:11

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status