Patates Bir ay önce 5 liraydı şimdi hayvanlara yem oldu...

Bir ay önce 5 liraydı şimdi hayvanlara yem oldu
17 Haziran 2015
Bir ay önce 5 liraydı şimdi...

Türkiye’de bir ay önce pazarda kilosu 5 TL’ye çıkan ve sofraların kralı olan patates, şimdi para etmediği için hayvanlara yem olarak veriliyor. Toptan fiyatı 1,2 liradan 40 kuruşa kadar düşen patatesi satamayan üreticilerden bazıları ise masrafını kurtarmadığı gerekçesiyle hasat dahi yapmıyor.

Bozdoğan ilçesinden Eyüp Yıldırım, masrafının kurtarmasının zor olduğunu belirterek, “Bir ay önce fiyatıyla kral sofralarına layık olan patatesi şimdi alan yok. Topladıktan sonra boylarına ayırıyoruz. Ufak diye almadıklarını da hayvanlarımıza veriyoruz. Bu patatesin kilosu bir ay önce 1,4 liraydı, şimdi alıcısı dahi yok. Tohumunu da borç aldık. Artık ineğimizi satıp borçlarımızı öyle ödeyeceğiz.” dedi.

Bir ay önce para eden patatesin şimdi alıcısının dahi olmamasını şaşırtıcı bulan Ramazan Yıldırım da masrafın kurtarmasının zor olduğunu, ektikleri için ürünü hasat ettiklerini söyledi. Tarlada işçiler tarafından toplanan ve boylarına göre kasalanan patatesler, alıcısı olmadığı için evin önünde yığın yapılarak hayvanlara veriliyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, geçen hafta zor durumdaki Bozdoğanlı üreticilere destek için 100 ton patates satın almış, bunları 5 ' er kiloluk torbalarla 20 bin kişiye dağıtmaya başlamıştı.

Ynt: Patates Bir ay önce 5 liraydı şimdi hayvanlara yem oldu...

yaşasın...
çiftçiyi ekim konusunda organize etmeyen..
ZIRAAT ODALARI ve Tarım Müdürlükleri...

biriniz inin biriniz binin çiftçinin sırtına.. afferim..
boş koymayın sırtımızı..
yaw keşke forumdan dışarı küfür serbest olsa ...

Organize olmak çok önemli , hele bunu yukarıdan devletin yapması çok çok önemli.

Bu yıl patates para etti seneye herkes patatesçi , seneye soğan para etti herkes soğancı çok kötü durum, yazık ürüne ve emeklere

Ben 20 yıldan fazla oldu süt inekçiliği ile geçinmeye çalışıyorum, fiyatlar iner çıkar, hele et fiyatları çok değişir, fiyatlar yükselince elinde mal varsa iyi , yok fiyatlar düştü sende malını vermek zorunda isen çok kötü.

İş kolay öğrenilmiyor işi bilenler zaten risklerini de bilir riskleri yaymak için gerekirse bir kısmını depolayıp bir kısmını satar .

İşi para etti diye yapanlar bu işi gerçekten bilerek yapanlara iş olarak meslek olarak yapanlara da haksızlık ediyor.

Dedemin bir sözü vardı herkes aynı tarafa yüklenirse o taraf çöker , sen değişik tarafa gitmeye çalış derdi .

Allah yardımcısı olsun herkesin bu işe umut bağlayanların , dediğim gibi bu şartlarda riskleri yaymakta yarar var yoksa bir işe sermaye bağlanır ise iyi de olur kötüde .

Boyle haberleri gordugumde gercekten cok uzuluyorum ancak alıştık artık devletin belirlediği Allah ' a emanet tarim politikalari yuzunden ciftciler her zaman serbest piyasada yenik düşüyor emegimizin karsiligini almayi gectim bir yil emek verip yetistirdigin mahsulunu zararina satmak bu ulkede çiftçiye hicbir deger verilmediginin en buyuk kanıtı.

3 kg. mı 5 TL den aldım bu gün seyyar bakkaldan, birde 35 plakalı Hyundai kamyonet geldi o da; 6 kg.mı 10 TL den satıyordu, şu an için yemden pahalı ineklere yediremem.:)

nailyetek link=topic=84416.msg1008851#msg1008851 date=1434566552' Alıntı:
3 kg. mı 5 TL den aldım bu gün seyyar bakkaldan, birde 35 plakalı Hyundai kamyonet geldi o da; 6 kg.mı 10 TL den satıyordu, şu an için yemden pahalı ineklere yediremem.:)
Nail bey 9 kg. 15 TL den veren yok muydu ? :)

geçen yıl buğday ve arpaları serçelerden alamıyorduk tüplü patlayıcı bile yerleştirdik. bu sene ekili alan okadar genişki serçeler yemeye bile tenezzül etmiyor nasıl olsa çifçi zarar edicek biz zahmet etmeyelim diyorlar herhalde :)

Ferhat suat link=topic=84416.msg1008964#msg1008964 date=1434577920' Alıntı:
bizim burda heryıl salçalık biber eken ler patetes iyi para ediyor diye ektiler ..geçen yıl tonunu 820 liradan arpa sattım bu sene 610 liradan
kaç gün önce 610 dan gitti şu an ne kadar

ziraat odaları, sanırım oturdukları yerden aidat almayı biliyorlar sadece. Bizden korucu parası aldılar. dedimki korucu kim, nerde gezer. verdikleri cevap ' sen onu görmezsin' :)