BİÇERDÖVER KULLANICILARI VE TARLA SAHİPLERİNE ÖNEMLE

arkadaşlar yine bir harman dönemi gelmiş bulunmakta ve 1yıldır beklediğimiz sezonu açmış bulunmaktayız.3 gündür arpa ve buğdaylarımızı biçiyoruz.dün ilçe tarımdan mühendis arkadaşlar geldi.Biçerdöverleri,kullanıcaları denetlemeye çıkmışlar.Burada tarlasını biçtirecek arkadaşların dikkat etmesi gereken önemli unsurlar biçerdöver operatorünün kesinlikle G sınıfı ehliyetinin olması veya biçerdöver operator belgesinin olması gerekiyor.bunlardan birisi yoksa kesinlikle tarlanızı biçmeye hakkı yok vede cezasıda mevcut.sadece operator belgesi varsa tarlaya kadar makinayı G sınıfı biçerdöver ehliyeti olan birinin getirmesi gerekiyor.Kısacası hem yolda hemde tarlada aynı kişi kullanabilmsei için G sınıfı biçerdöver ehliyetinin olması zorunluluğu var.Yine geçen senelerde tane kaybı oranı %2 iken bu sene oran %1.5.Biçerdöver sahipleri, 6 ' şar kiloluk 2 adet yangın söndürücü cihazı bulunmayan biçerdöverleri çalıştıramayacaktır.Harmanınızın kazasız, daha sağlıklı ,daha az kayıplı ve bol bereketli geçmesi dileğiyle...

Ynt: BİÇERDÖVER KULLANICILARI VE TARLA SAHİPLERİNE ÖNEMLE

Bilgilendirme için teşekkürler Umut abi. Plaka kontrolüde yapıyorlarmı ? mk demekten kendimi alamıyorum acaba Trakya dışında tek bir bölgede böyle bir kontrol uygulaması yapıyorlarmı tartışılır..

dustero link=topic=84427.msg1008882#msg1008882 date=1434572097' Alıntı:
Bilgilendirme için teşekkürler Umut abi. Plaka kontrolüde yapıyorlarmı ? mk demekten kendimi alamıyorum acaba Trakya dışında tek bir bölgede böyle bir kontrol uygulaması yapıyorlarmı tartışılır..
evet Süleyman yapıyorlar.borcu olanları maliye tespit ederse sahaya çıkmasına izin vermiyor.trakya dışında varmı bilmiyorum ama bizde şuan durum böyle.Biraz can sıkıcı bir durum makinacı için ama düşününce bence yılda 1 defa yapılan bir iş için gerekli olduğu anlaşılıyor

Denetimler biz tarla sahiplerinin iyiliği için bence iyi olur. Operatörün ruhsatını , ehliyetini vs denetlesinler buda yetmez , en önemlisi gelsinler hasadı güzelce denetlesinler , çok can yakan makina sahipleri var , geçtiğimiz senelerde birçok arkadaşımız paylaşmıştı dökülen tohumları. Emeğimize yazık.
Geçen sene bir arkadaşımızın başına geldi köyden , makinasını ruhsat ve plaka yüzünden bağladılar.
Makinası oldukça eskiydi , zamanında aldıklarında ruhsat zorunlulupu yokmuş , haliyle kaydı kuydu yoktu , sonrasında mahkeme felan açılıyor epey çetrefilli bir süreci var , siz siz olun canınızın yanmaması için belgelerinizi tamamlayın , biz üreticilerinde en büyük dileği hasadı düzgün ve kaliteli yapan emek hırsızlığı yapmayan biçerdöver sahipleri ile çalışmak istiyoruz.

ufukk link=topic=84427.msg1008887#msg1008887 date=1434573000' Alıntı:
Denetimler biz tarla sahiplerinin iyiliği için bence iyi olur. Operatörün ruhsatını , ehliyetini vs denetlesinler buda yetmez , en önemlisi gelsinler hasadı güzelce denetlesinler , çok can yakan makina sahipleri var , geçtiğimiz senelerde birçok arkadaşımız paylaşmıştı dökülen tohumları. Emeğimize yazık.
Geçen sene bir arkadaşımızın başına geldi köyden , makinasını ruhsat ve plaka yüzünden bağladılar.
Makinası oldukça eskiydi , zamanında aldıklarında ruhsat zorunlulupu yokmuş , haliyle kaydı kuydu yoktu , sonrasında mahkeme felan açılıyor epey çetrefilli bir süreci var , siz siz olun canınızın yanmaması için belgelerinizi tamamlayın , biz üreticilerinde en büyük dileği hasadı düzgün ve kaliteli yapan emek hırsızlığı yapmayan biçerdöver sahipleri ile çalışmak istiyoruz.
haklısın Ufuk abi.sonuçta yılda bir defa biçim yapabiliyoruz dikkat etmekte fayda var ama malesef bu konuda birçok çiftçi bilinçsiz.hemen malı toplama derdinde ,biçerci iş kaçırma derdinde.gelen görevliler kendi işlerini yapma derdinde.kısacası herkes haklı

nedense bu bazı mühendis arkadaşlar hep hasat zamanı çıkarlar araziye
örnegin bi nadasta ilaclamada gübrelemede vb. durumlarda ben hiç görmedim sahada çiftcinin eksiklerini yanlışlıklarını veya olumsuz giden herhangi bi durumunu düzeltselerde bence bu biçerciyi denetleyerek bişeyler yaptıklarından çok daha fazla katkı saglayacaklardır hem çifti kardeşlerimize hemde ülke ekonomimize degil mi?

ufukk link=topic=84427.msg1008887#msg1008887 date=1434573000' Alıntı:

Ufuk abi gidipte yine o kişiye biçim yaptırmak abesle işgal olur. İşini düzgün yapan biçerdöver sahipleri tercih edilmeli.

hakan_66 link=topic=84427.msg1008895#msg1008895 date=1434573602' Alıntı:
nedense bu bazı mühendis arkadaşlar hep hasat zamanı çıkarlar araziye
örnegin bi nadasta ilaclamada gübrelemede vb. durumlarda ben hiç görmedim sahada çiftcinin eksiklerini yanlışlıklarını veya olumsuz giden herhangi bi durumunu düzeltselerde bence bu biçerciyi denetleyerek bişeyler yaptıklarından çok daha fazla katkı saglayacaklardır hem çifti kardeşlerimize hemde ülke ekonomimize degil mi?
Onuda yapsınlar tabi , lakin o işleri herkez genelde kendi tarlasına , kendi başına yapıyor. Bundan araştırmaktan kendimiz sorumluyuz.
Lakin biçer işi ise bir çeşit hizmet satın alma ve ticaret , işimizi yaptırmak için birisine para veriyoruz.
Burada denetlenen işin yapılma niteliğinin denetlenmesi , bu sebeple denetleniyor.

dustero link=topic=84427.msg1008898#msg1008898 date=1434573682' Alıntı:
Ufuk abi gidipte yine o kişiye biçim yaptırmak abesle işgal olur. İşini düzgün yapan biçerdöver sahipleri tercih edilmeli.
Aynen süleyman haklısın , kendi köyünden veya etraftan tanıdıksa biçerci , adamın kalitesini biliyon , düzgün iş yapıp yapmadığının referansları kolay bulunuyor.
Lakin adam çıkmış uzak bir yerden gelmiş , nasıl bir iş kalitesi olduğu ortaya çıkana kadar orak bitiyor , biçtirinde korkuyor zaten yerlerim kalacak başka makina bulamaycam diye.
Ehliyet ve belge işine ne diyon , yüzde kaç insanda vardır bu belgeler?

ufukk link=topic=84427.msg1008900#msg1008900 date=1434573907' Alıntı:
Onuda yapsınlar tabi , lakin o işleri herkez genelde kendi tarlasına , kendi başına yapıyor. Bundan araştırmaktan kendimiz sorumluyuz.
Lakin biçer işi ise bir çeşit hizmet satın alma ve ticaret , işimizi yaptırmak için birisine para veriyoruz.
Burada denetlenen işin yapılma niteliğinin denetlenmesi , bu sebeple denetleniyor.
Ufuk abi ne hikmetse 4 senede 2 kere beni tarlada denetlemeye geldiler.köyde 10tane makina var yarısında ne ehliyet ne tüp nede başka bişey yok.yarın hava yağmurlu ilçe tarıma gidip durumu şikayet etmeyi düşünüyorum.eğer kural koyuluyorsa oyun kuralına göre oynanması gerekir.

Umut abi bilgiler için sağol artik biçer sayisida çoğaldığından bicerciler kendilerine çeki düzen veriyor yoksa is bulamazlar her yer makina oldu artik ciftci kim isini iyi yapiyorsa ona ekin bictiriyor.

aslan26 link=topic=84427.msg1008907#msg1008907 date=1434574211' Alıntı:
Umut abi bilgiler için sağol artik biçer sayisida çoğaldığından bicerciler kendilerine çeki düzen veriyor yoksa is bulamazlar her yer makina oldu artik ciftci kim isini iyi yapiyorsa ona ekin bictiriyor.
çok haklısın.sizin oralarda bu biçer denetim işleri nasıl geliyorlarmı tarlalara

umutmalkoc link=topic=84427.msg1008905#msg1008905 date=1434574152' Alıntı:
Ufuk abi ne hikmetse 4 senede 2 kere beni tarlada denetlemeye geldiler.köyde 10tane makina var yarısında ne ehliyet ne tüp nede başka bişey yok.yarın hava yağmurlu ilçe tarıma gidip durumu şikayet etmeyi düşünüyorum.eğer kural koyuluyorsa oyun kuralına göre oynanması gerekir.
Bencede haklısın , herkezi denetlesinler güzel bir şekilde , sonuçta bu hem biçercinin yararına , hemde çiftçinin yararına.
Belgesini alan insanlar , ehliyetini alan insanlar onca emek ve para harcıyor , madem denetlenmeyecek neden bu belgeler var , en azından sorulsun ve gösterilsin , kontrol edilsin.

ufukk link=topic=84427.msg1008903#msg1008903 date=1434574007' Alıntı:
Aynen süleyman haklısın , kendi köyünden veya etraftan tanıdıksa biçerci , adamın kalitesini biliyon , düzgün iş yapıp yapmadığının referansları kolay bulunuyor.
Lakin adam çıkmış uzak bir yerden gelmiş , nasıl bir iş kalitesi olduğu ortaya çıkana kadar orak bitiyor , biçtirinde korkuyor zaten yerlerim kalacak başka makina bulamaycam diye.
Ehliyet ve belge işine ne diyon , yüzde kaç insanda vardır bu belgeler?

Bende yok abi :) çoğu kişidede yoktur. Bu sektörde şöyle birşey var insanın adı çıkacağına canı çıksın. Eğer memnun kalınan biri varsa köyden anlaşılıp o kişiye yeterli miktarda arazinin biçme garantisi verilirse ertesi sene yine yüzünü görmek mümkün. Böylece sürekli yüz yüze bakılabilir iki tarafta memnun kalır.

dustero link=topic=84427.msg1008910#msg1008910 date=1434574356' Alıntı:
Bende yok abi :) çoğu kişidede yoktur. Bu sektörde şöyle birşey var insanın adı çıkacağına canı çıksın. Eğer memnun kalınan biri varsa köyden anlaşılıp o kişiye yeterli miktarda arazinin biçme garantisi verilirse ertesi sene yine yüzünü görmek mümkün. Böylece sürekli yüz yüze bakılabilir iki tarafta memnun kalır.
Peki çok zormu bunları almak , bende her sene niyetleniyorum , ileride makina alırım bulunsun diye , acaba kaça mal olur hem ehliyet hemde belge.

ufukk link=topic=84427.msg1008915#msg1008915 date=1434574571' Alıntı:
Peki çok zormu bunları almak , bende her sene niyetleniyorum , ileride makina alırım bulunsun diye , acaba kaça mal olur hem ehliyet hemde belge.
kursu açılıyor her sene ama çoğu biçerci gitmiyor gerek duymuyor.bak bizim bölgede bir çok çiftçinin ayçiçekleri öldü bu sene.firma muhendisi geldiğinde ilk sorduğu ilaç atma ehliyetini görebilirmiyim olmuş.kursunu alırken koskoca babaeskiden 10kişi vardı.

ufukk link=topic=84427.msg1008915#msg1008915 date=1434574571' Alıntı:

Valla abi hhiç bilmiyorum babam daha toyken almış hala aynı ehliyeti duruyor tükenmez kalem yazılı :) Bir arkadaşım aldı o da senede 10 saat biçerdövere binmiyor bense günde 10 saat inmiyorum. Ona nekadara mal oldu diye hiç sormadım açıkçası ilgilenmediğim için.

umutmalkoc link=topic=84427.msg1008908#msg1008908 date=1434574330' Alıntı:
çok haklısın.sizin oralarda bu biçer denetim işleri nasıl geliyorlarmı tarlalara
Sezonda 3-4 defa denetime giriyoruz ziraatcı geliyor belgeye ve ruhsata bakıp gidiyor hic namlunun altına bakmiyor bile normalde makinaya sap namlusunun altına bakmalı ama bakmadan gidiyorlar mesala bende 3 sene belgesiz kullandım kimsede gelip bana senin belgen nerede diye sormadı.

Sizin ki bir şey mi ; Bizim burada tabakhaneye yetişmek için valörleri açıyorlar, basıyorlar gaza, sonuçta biçilen tarlalara ilkbaharda bakıyorsun ortalık yemyeşil, mibzer bile o kadar sık ekin ekemez, yeminle adamın biri % 33 nitrat atıp, sezon gelince biçtirdi, üstelik 12.5 kile dekardan arpa kaldırdı :( İlçe tarım görevlileri geliyo uyarıp gidiyor, tam gaz devam, kimsenin umrunda değil. :(