Liseliler 'salyangoz dışkısı'ndan gübre üretti

17.06.2015 - 14:35 | Son Güncelleme: 17.06.2015-14:36

Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber

Liseliler 'salyangoz dışkısı'ndan gübre üretti
Salyangoz dışkısından gübre üreten Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencileri, TÜBİTAK ' ın düzenlediği araştırma projeleri yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

TÜBİTAK ' ın düzenlediği araştırma projeleri yarışmasına Ordu ' dan katılan ve 'Evsel atıklarla beslenen salyangozların dışkılarının bitki verimliliğine etkisi' çalışması kapsamında gübre üreten 2 lise öğrencisi birinciliği kazandı.

Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencileri Özay Öztürk ve Umut Eray Poyraz, salyangoz dışkısından verimli gübre üretti. Öğrencilerin bu çalışması, TÜBİTAK ' ın 46. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması ' nda birinciliğe layık görüldü.

Öğrencilerden Özay Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ' de kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin yoğun olarak kullanıldığına işaret etti. Yaptıkları araştırmalarla söz konusu gübreye alternatif olarak yeni bir gübre üretmeye çalıştıklarını anlatan Öztürk, çalışmaları kapsamında salyangozların dışkılarından elde edilecek gübrenin en uygunu olacağına karar verdiklerini söyledi.

Öztürk, bu süreçte ilk olarak doğadan salyangozları toplayarak bir akvaryum içerisinde yetiştirdiklerini dile getirerek, 'Yaklaşık bir hafta sonra dışkılarını alarak, farklı dozlarda bazı bitkiler üzerinde denedik. Sonucunda normal gübreye göre yüzde 36 daha fazla bir verim elde ettik' dedi.

Türkiye ' de salyangozların faydalı şekilde değerlendirilmeden yurtdışına ihraç edildiğini belirten Öztürk, proje kapsamında kurulacak salyangoz çiftliklerinde üretilecek gübrenin yurtiçi ve yurtdışında rahatlıkla düşük maliyetle kullanıma sunulabilineceğini kaydetti. 'Tamamen yerli üretim olacak' Umut Eray Poyraz da projenin uygulama aşamasında salyangozların dışkısından faydalanma imkanı olduğunu dile getirdi. Karadeniz bölgesinin iklimiyle salyangozların yaşamına çok uygun olduğunu ifade eden Poyraz, şunları söyledi:

'Biz projeyi hazırlarken kurulacak çiftliklerdeki üretimin tamamen yerli olmasını ve Türkiye ' nin bu alanda söz sahibi konuma gelmesini düşündük. Yine salyangozlardan sadece gübre elde edilmesini değil, sonrasında söz konusu salyangozların da değerlendirilmesini planladık. Yani bu yolla aynı zamanda evsel atıkları da değerlendirmiş olacağız. Sonucunda ülke ekonomisine katkı sunmanın yanında tarımda verimliliği de artırmış olmayı amaçlıyoruz.'

TÜBİTAK ' ın düzenlediği yarışmada aynı zamanda 'Yılın Genç Araştırmacıları' ödülüne layık görülen Özay Öztürk ve Umut Eray Poyraz, İtalya ' da yapılacak Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışmasında Türkiye ' yi temsil edecek.

Ynt: Liseliler 'salyangoz dışkısı'ndan gübre üretti

ofas link=topic=84432.msg1009333#msg1009333 date=1434776104' Alıntı:
.
Yazmadan edemedim.
Tübitak başkan yardımcısı hayvanat bahçesi müdürüydü değil mi?

Aynen. Ayrıca Ilahiyat Fakültesi mezunu. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni.

ofas link=topic=84432.msg1009333#msg1009333 date=1434776104' Alıntı:
.
Yazmadan edemedim.
Tübitak başkan yardımcısı hayvanat bahçesi müdürüydü değil mi?

sebazios link=topic=84432.msg1009336#msg1009336 date=1434789640' Alıntı:
Aynen. Ayrıca Ilahiyat Fakültesi mezunu. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni.

Ne deseniz haklısınız bana göre, Osmanlıdan hiç ders almadan, Osmanlı ' nın yaptığı hataların aynını yapıyoruz...Tarih Tekerrürdür...

Hermiyas link=topic=84432.msg1009338#msg1009338 date=1434790026' Alıntı:
Ne deseniz haklısınız bana göre, Osmanlıdan hiç ders almadan, Osmanlı ' nın yaptığı hataların aynını yapıyoruz...Tarih Tekerrürdür...
Osmanlıca edebiyatı yapmayla Osmanlı olunmuyor + Saraylar pzamanda son dönemde yapılmış.

'Tarih aptallar için tekerrurden ibarettir. ' Prof Dr Mim Kemal Öke.