Masacchio buğday hasadı ve Timac vahşi gübre denemesi

Massachio buğday hasadını tamamladık. 182 dekar ortalaması 613 kg. Bölgemiz mayısta hiç yağmur almadı ayrıca ekilişten kaynaklanan bazı kusurlarda bulunmaktaydı. Buğdayın gluteni 25.5- 26 hektolitresi 82 protein 11-12 sedim (35-45) .
Genel olarak üreyi 3 parça nitratı 2 parça olarak attık . 80 dekarlık tarlanın 23 dekarlık bir bölümünde Timac ' ın timazot adlı üst gübresini 15 ocak tarihinde dekara 50 kg (12.5 kg saf azot) olarak bir defada uyguladık ve bu bölgeye bir daha hiç gübre atmadık. Mühendis arkadaş ile beraber adını vahşi deneme koyduk. Bu bölümü ayrı olarak biçip tarttık 545 kg verim ortalaması aldık. Ancak bu 23 dekarlık yer toplulaştırma sonucu gelen 5 parça tarlanın sınırlarının indirilmesi sonucu oluşmuş bir tarla ... Zemin tesviyesi henüz yapılmadı ve kışın yoğun yağışlı geçmesi nedeni ile tarla yaklaşık yarı oranında kusaklık olarak tabir edilen taban suyu yüksekliğine maruz kaldı. Dolayısıyla bu bölümlerde kardeş sayısı başakta tane adedi vs düşük kaldı.

Ynt: Masacchio buğday hasadı ve Timac vahşi gübre denemesi

Masallah bereketli olsun timazot kullanılan yer digerine göre düşükmü kaldı yani.. Bizede çok mühendis geldi timac tan ama deneme imkanımız olmadı..

Sonuç açısından öyle ... Ancak bahsettiğim üzere tarlanın yarısı oldukça sıkıntılıydı ve havalanması iyi olan sırt yerler itibarı ile diğer bölümlerden hiçbir eksiği yoktu. Bence işini yapmış gibi duruyor ...

Çok güzel bilgiler. İşte paylaşım böyle olmalı. Ne yapıldı, nasıl yapıldı, ne sonuç alındı, destekleyici görsel.

Bu zor şartlarda çok güzel bi ortalama verim. Bu yılki kuraklık için gerçekten çok iyi.

Allah hayırlısı ile yemeyi nasip etsin. Paylaşım için ayrıca teşekkür ederim.

sebazios link=topic=84452.msg1009135#msg1009135 date=1434660809' Alıntı:
Çok güzel bilgiler. İşte paylaşım böyle olmalı. Ne yapıldı, nasıl yapıldı, ne sonuç alındı, destekleyici görsel.

Bu zor şartlarda çok güzel bi ortalama verim. Bu yılki kuraklık için gerçekten çok iyi.

Allah hayırlısı ile yemeyi nasip etsin. Paylaşım için ayrıca teşekkür ederim.
Çok teşekkür ederim sağolasın. Bu arada bu konunun hası sende :) sonuçları inşallah bizimkilerden daha da güzel olacak

rifkiseker link=topic=84452.msg1009147#msg1009147 date=1434662196' Alıntı:
tabana ekerken hic gübre atılmadımı bereketli olsun yğm,
ursuz çok güzel
Tabana ph ı kısmen yüksek ve organik maddece fakir bir tarlada 10 -11 kg arası saf fosfor gelecek şekilde Timac eurocellum ve toros 20- 32 uygulandı ... Pek fark göremedim açıkçası ... Organik maddesi yüksek ph normal tarlalarda DAP ile ekim yaptım .

Mehmet Tolga link=topic=84452.msg1009155#msg1009155 date=1434663255' Alıntı:
Sağolasın Ali Bey kardeşim. Ben de senin Mısırdaki mikorize mantar uygulamasının sonuçlarını merak ediyorum. İnş bereketi arttırır
İnşallah,siz neyde kullanmayı düşünüyorsunuz mikorizayı ?

Yetiştirebilirsem ürün temin etmeyi buğday arkası doğrudan anıza ekim ayçiçekte kullanmayı düşünüyorum. Doğrudan firma ile mi(bioglobal ) irtibatlanalım ürün temini için yoksa bayi filan var mı ürün temin edebilmek açısından bizim bölgeye yakın .. Sayfasında göremedim bayi listesi vs... bir de firmanın havadaki serbest azotu bitki bünyesine geçirdiğini ifade eden ürünleri ile ilgileniyorum.

Mehmet Tolga link=topic=84452.msg1009158#msg1009158 date=1434663864' Alıntı:
Yetiştirebilirsem ürün temin etmeyi buğday arkası doğrudan anıza ekim ayçiçekte kullanmayı düşünüyorum. Doğrudan firma ile mi(bioglobal ) irtibatlanalım ürün temini için yoksa bayi filan var mı ürün temin edebilmek açısından bizim bölgeye yakın .. Sayfasında göremedim bayi listesi vs... bir de firmanın havadaki serbest azotu bitki bünyesine geçirdiğini ifade eden ürünleri ile ilgileniyorum.
Valla siz firmayla iletişime geçin onlar yönlendirir.değişik ürünleri var ,o havadaki azot tutma olayıda gerçek en mantıklısıda öyle azot aslına bakarsanız lakin maliyet çok fazla dsnmıyorum ayçiçeği mısır falan bu maliyetin karşılığını verebilsin .

Güzel paylaşım ve değerli bilgiler için teşekkürler.Peki bu 50kg ' lık uygulamayı sonraki senede yapacak mısınız?Açıkçası ben birden 50kg verilmesi taraftarı değilim.Hektolitresi buğdayın iyi gelmiş.Bereketli olsun.

alper4u link=topic=84452.msg1009201#msg1009201 date=1434700561' Alıntı:
Güzel paylaşım ve değerli bilgiler için teşekkürler.Peki bu 50kg ' lık uygulamayı sonraki senede yapacak mısınız?Açıkçası ben birden 50kg verilmesi taraftarı değilim.Hektolitresi buğdayın iyi gelmiş.Bereketli olsun.
Alper mesele esasen şöyle gelişti. Timac ın yaklaşık 10 ülkeden sorumlu bir müdür var ismi Aleksanduros . İyi seviye Türkçe biliyor ve bitki besleme konusunda çok tecrübeli... Bu uygulamayı geçtiğimiz yıllarda çeşitli ülkelerde yapmışlar ve iyi sonuç almışlar. İfadeleri o ki ürünlerinin yıkanma kaybı yok. Tek istedikleri gübrenin atıldığında güçlü bir yağmur önüne atılması ... Gayet iyi bildiğin üzere bitkide azot eksikliği görsel olarak izlenebiliyor. Benim uyguladığım tarla kısa bacağı 23 dönüm uzun bacağı 60 dönüm L şeklinde bir tarla ve kusak olarak tabir ettiğimiz yerler hariç 60 dönümlük alan ile 23 dönümlük alan arasında hiçbir renk farkı oluşmadı .
Önümüzdeki yıl daha nizami tarla koşullarında doğrudan yarı yarıya uygulayacağım. Bizim bölge bu yıl mantari hastalıklar açısından çok sıkıntı yaşamadı. Azotu ortalama her ay uygulayarak azot kayıplarını azaltmakla beraber zor yıllarda mantari hastalık riskini de tetikliyoruz. Yine yağışlı dönemlerde bazen istediğimiz atım sıklığına da ulaşamıyoruz. Elbetteki her biri de ayrı işçilik maliyeti... Bu uygulamanın bu sakıncaları da bertaraf edebileceğini düşünüyorum. Bu uygulamaya ek olarak belki mayıs ayında nitelikli yağış alınması durumunda 7-10 kg 33 nitrat ilave edilebilir diye düşünüyorum