Motorlu Tırpan Tavsiye.

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

.
Sayın trakkulup.net üyeleri, mısır etrafına güneş enerjili çit çekmeyi düşünüyorum. Hem çit çekeceğim yerde hemde bağda bahçede kullanabileceğim bir motorlu tırpan arayışına girdim.

Biraz araştırma yaptım profesyonel düşünmek istemiyorum ama yinede açığım.
Aklımda http://www.ziraidepo.com/SECHO-5500-S-YAN-ASKILI-TIRPAN,PR-1108.html linkinde görebileceğiniz bir model var. Bu rakamlar genelde üst sınırım. Zaten profesyonel istememedeki sebep tamamen duygusal.

Bu konuda bilgisi, tecrübesi, tavsiyesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkür ederim.

Ynt: Motorlu Tırpan Tavsiye.

Mısıra elektrikli çit...... halihazırda domuzla mücadele için tek yöntem. Motorlu tırpan konusuna gelince... bende İtalyan Efco yandan askılı olandan var. Elmas daire testere takardım, ineklere ot biçerdim, muazzam iş görüyor . Yalnız uzun süre çalışacak olursan yandan takılanlar, sağ tarafa ağırlık bindiğinden adamı yoruyor. İşin büyüklüğüne göre sırta takılanlarıda değerlendirmeni tavsiye ederim.

bende sırt tipi secho var modelide 5500 olması lazım.iki yıldır, yılda 2.3 saat kullanıyorum her hangi bir sorun ve arıza yaşamadım.ama uzun süre çalışmaya gelmeyecek hemen ısınıyor.Yarım saat çalıştırıp dinlendirmek gerekiyor zaten satan kişide demişti yarım saatten fazla çalıştırma diye.Belediyenin stilli var onu kullandım onda ısınma yok yakıtıda daha az gibi geldi bana.

sagalassos link=topic=84527.msg1010210#msg1010210 date=1435210929' Alıntı:
Mısıra elektrikli çit...... halihazırda domuzla mücadele için tek yöntem. Motorlu tırpan konusuna gelince... bende İtalyan Efco yandan askılı olandan var. Elmas daire testere takardım, ineklere ot biçerdim, muazzam iş görüyor . Yalnız uzun süre çalışacak olursan yandan takılanlar, sağ tarafa ağırlık bindiğinden adamı yoruyor. İşin büyüklüğüne göre sırta takılanlarıda değerlendirmeni tavsiye ederim.
Efco kalite ve fiyat açısından bir üst ligde ben bu kadar para vermek istemiyorum.
keykubat link=topic=84527.msg1010213#msg1010213 date=1435211598' Alıntı:
bende sırt tipi secho var modelide 5500 olması lazım.iki yıldır, yılda 2.3 saat kullanıyorum her hangi bir sorun ve arıza yaşamadım.ama uzun süre çalışmaya gelmeyecek hemen ısınıyor.Yarım saat çalıştırıp dinlendirmek gerekiyor zaten satan kişide demişti yarım saatten fazla çalıştırma diye.Belediyenin stilli var onu kullandım onda ısınma yok yakıtıda daha az gibi geldi bana.
Aklımdaki bir kaç makineden biri. Değerlendireceğim.

Birkaç gün önce Banio ' dan KAAN SIRT TİPİ MOTORLU TIRPAN 52CC ACBG 7752 (BG-520-52) aldım. İlgilenen satıcı ve pek çok sitede yazıldığı gibi 1.9 kW değil 1.9 hp gücünde 2 zamanlı bir motora sahipmiş. ( Aldıktan sonra öğrendim. )

Belki düşünen olur diye izlenimlerimi paylaşayım.

Eksiler;

- Motor gücü büyük otlarda biraz güçsüz gibi. Eğer büyük veya sık ot biçecekseniz daha fazla güce ihtiyacınız olabilir. Zira 1.9 hp zorlanabiliyor.
- Yakıt ( acemiliğin etkisi olabilir ) biraz yüksek gibi geldi. trakkulup.net icgüdüsü ile 400 saat sonra yakıt düşer ümidindeyim :p
- Bir kaç kez denemede anca çalışıyor. Daha kolay çalışmasını beklerdim.
- Hava filtresinin üzerindeki kapak yerinde emanet duruyor dokunsan çıkacak halde.

Artılar;
- Yerli ürün olmasının etkisi ile servis problemi en azından bulunduğum şehirde yok.
- Belkide en can alıcı nokta fiyatı ... 350 tl ( ucuz diye aldığım şeyler genelde sıkıntı yaşatır ama dayanamadım aldım.)

Motorlu tırpan alacak arkadaşlar, çim ve küçük ot haricinde biçim yapmayacaklar ise 30cc motor hacmi yetebilir. Fakat büyük otlar işe dahil olacaksa enaz 50 cc ve 2 hp üzeri almalılar. Pek çok marka ve model tırpan üretilsede, güç ve kalite bakımından ikiye ayırmak mümkün.

Güç üzerinde çok durmaya gerek yok zira genelde etrafımızda bolca ot var ve sağlam yapılıda olabiliyorlar. Bu sebeple orta-üst sınıfta bir güce ihtiyaç olacaktır.

Asıl mesele kalite yada maliyet de denilebilir. Motorlu tırpan kullanan bir yakınım ' Ya hepsi aynı ' ( Çin üretimi ve diğerleri manasında ) demişti. Tırpan bakarken modellerde '520' rakamını çok sık gördüm. Bu bende motorlar genelde aynı diğer aksam her firmaya göre değişebiliyor izlenimi uyandırdı. Tıpkı nemo, bipper ve firoino kardeşliği gibi. Markalar arası farkların marka değeri, malzeme kalitesi gibi etkenlerde değişiklik göstersede aralarında çok fiyat farkları yok.

Burada sizin tercihiniz öne çıkıyor. Profesyonel olan Oleomac, husqvarna, stihl, efco,kawasaki honda ( 4 zamanlı motora sahip ) gibi üst segment mi bakacaksınız yada diğerlerine mi? Zira fiyat 300-500 tlden rahatlıkla 1.500-2.000 tlye çıkabiliyor.

Son olarak 2 günlük tecrübe ile hafif işlerde alınabilir nitelikte görünüyor.