Ekonomik kalkınma için kooperatifçilik şart

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.vanipekyoluhaber.com/yasam/ekonomik-kalkinma-icin-kooperatifcilik-sart-h4174.html

Günümüz koşullarında git gide yoksullaşan halkın yürütülen yanlış politikalardan dolayı da her geçen gün üretim alanları daralıyor. Buna karşı ise kapitalist ülkelerin bile artık başvurduğu kooperatifçiliğe, Türkiye ' de gerekli önemin verilmediğini belirten Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, ekonomik kalkınma için kooperatifçiliğin şart olduğunu söyledi.

Dünya genelinde kapitalist modernitenin yol aştığı tüketim çılgınlığı ve bununla beraber gelişen ve iktidar hırsının sömürüsüyle zengin ile yoksul arasındaki uçurumda her geçen gün giderek büyüyor. Özellikle yanlış politikalar ve aşırı üretim yüzünden istihdam alanları giderek verimini kaybediyor. Ortaya çıkan tablo çok az bir kesimi tatmin ederken toplumun yüzde 98 ise bu tablodan memnun değil. Bu tabloyu değiştirebilecek kooperatifçilik yöntemi ise bir türlü hayata geçirilmiyor. Toplumun özgücüne dayanan kooperatifçiliğin temel amacı kâr olmayıp işbirliği ve dayanışmaya dayanan bir yöntem. Kooperatifçilik verimli çalışmak, ortak ihtiyaçları karşılamak, emek ve ürünleri değerlendirmek olarak belirtilir.

...

Ynt: Ekonomik kalkınma için kooperatifçilik şart

Ülkemizde uygulanan kooperatif modeline bakıldığında serbest piyasa şartlarından %30 daha pahalı,vadeli faiz yükünun üretici sırtından karşılandığı bir model...Dahasi ülkemiz tarım kredi kooperatiflerinin bolluk sezonlarında alımı durdurup köylüyü tüccara teslim ettigi de görülür.(bkz.geçen yıl çukurova köylüsü ve üç kuruş aşağı olsunda satabilelim dediği ayçiçeği...)küçük uretici,esnaf ve çalışan insanları sömüren vahşi kapitalizm aracı...

Ynt: Ekonomik kalkınma için kooperatifçilik şart

araplıova link=topic=84535.msg1010338#msg1010338 date=1435257447' Alıntı:
Dort tane ciftci biraraya gelip ortak bir is yapamiyor yapsada birbirlerine kazik atma pesinde oluyor bizde malesef turkiyede koooperatifcilik birturlu gelismiyor

Çok doğru önce bu kafanın değişmesi lazım. Sorsan hepimiz Elhamdülüllah müslümanız ama başkasının malına göz dikmekte birbirimizle yarışıyoruz.