http://bereket.tv/news/detail/2503/C...arimi-Projesi/


...

Proje hayata geçtiğinde ve bölge tamamen organik olduğunda dünyanın en büyük organik havzasını da oluşturmuş olacaklarını vurgulayan Sütlüoğlu, şunları kaydetti:

'Organik tarıma geçildiği zaman gübre sıkıntısı olmayacak'

Sütlüoğlu, kimyasal gübre kullanımını bazı ülkelerin yasakladığını, bazı ülkelerin ise yüzde 15 sınırladığını belirterek, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında da bu konuda bir çalışmanın olduğunu bildiklerini söyledi.
Türkiye ' de ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini dile getiren Sütlüoğlu, 'Biz çay bölgemizi ilgilendiren bölümüyle ilgili çalışıyoruz' dedi.
Sütlüoğlu, organik tarıma geçildiği zaman gübre sıkıntısı olmayacağına işaret ederek, 'Hayvan gübreleri var. Toprak, çalı, yaprak türü şeyler de organik gübredir. Bunlar da kullanılabilir. Bunların dışında fabrikasyon organik gübreler var. Sıvı ve katı gübreler de var. Bu gübrelerin tamamı Türkiye ' de üretiliyor. Kimyasal gübrelerin ham maddeleri tamamen dışarıdan geliyor. Bir de döviz dışarı gidiyor. Hem sağlığımızdan hem de paramızdan oluyoruz' diye konuştu.
Organik üretimin tamamının yerli olduğunu kaydeden Sütlüoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

'Yüzde yüzü Türkiye ' de yapılıyor. Gübre sıkıntısı yoktur. Sıvısı da katısı da var. Buradaki problem gübreyi uygulamadadır. Çiftçimiz, çaycımız gübre uygulamıyor. Çay üreticisinin gübreyi uygulayabilmesi yönünde de Yeditepe Üniversitesi ile çok kapsamlı çalışma yürütüyoruz. Organik çayda biz kendi içimizde tecrübe oluşturuyoruz. Başkasından alabileceğimiz bir tecrübe yok. Çay meyve değil filiz. Diğer organik tecrübeler bize uymuyor. Meyveye uygulanan organik gübre aynı sonucu çayda vermiyor. Çay azotu seven bir bitki.' AA