çok acilll patetes önerisi

arkadaşlar abiler foruma güvendiğim için buradan araştırıyorum.8dekar tarlam var sulanabilir.şu an haşhaş ekili.temmuzun 10 u gibi kırarız.belki 10 ggün snra da olabilir.ben buraya patetes ekmeyi düşünüyorum.fabrikayla görüştüm ( bizim buraya geçen sene kuruldu cips fabrikası) şözleşmeli tohumu onlar veriyor.pateteside 50 krş tan alıyrlar.33 mm çapın altı fireye gidiyormuş.böyle mi ekeyim yoksa kendi imkanlarımla mı eekeyim.ama bildiğim patetes üreticileri kesinlikle kendin ek iki katı kazanç sağlarsın diyor.furumda sözleşmeli eken muhakkak vardır.asıl sorum şuu: verdiği patetes dekardan ne verir firesi düşünce..ve patetes ekilebilirmi 10 gün sonra..ve kendim ekersem ne çeşit ekmeliyim dekar verimi ile bilgi verebilecek arkadaş ve abilerime şimdiden teşekkür ederim.NOT:ilk kez ekeceğim.

Ynt: çok acilll patetes önerisi

enesyasin link=topic=84614.msg1011256#msg1011256 date=1435679791' Alıntı:
yorumlarınız için teşekkürler.zaten direk trakkulüp üyelerine danıştım.ama bana ek diyen yetkili hangi kafayla dedi anlayamadım.neyse kesinlikle vazgeçtim bitti gittiii.fiğe devam.
Patates için geç kaldın dostum, seneye hazırlığını yap, bulabilirsen dekara 3 ton yanmış koyun keçi gübresi at. Şayet toprak tınlı ise, bitkiyi sıkmayacak özellikte ise, iyi tohum, iyi bakım şartlarında dekardan 8-9 ton arası patates kaldırırsın. Diğer türlü 4-5 ton alırsın. Alacağın mahsulün irilik açısından % 30 u fire verir, kalanı senindir , istersen hale ver, istersen köyde sat..Olmadı heyvan varsa yedir gitsin :)

sagalassos link=topic=84614.msg1011266#msg1011266 date=1435683287' Alıntı:
Patates için geç kaldın dostum, seneye hazırlığını yap, bulabilirsen dekara 3 ton yanmış koyun keçi gübresi at. Şayet toprak tınlı ise, bitkiyi sıkmayacak özellikte ise, iyi tohum, iyi bakım şartlarında dekardan 8-9 ton arası patates kaldırırsın. Diğer türlü 4-5 ton alırsın. Alacağın mahsulün irilik açısından % 30 u fire verir, kalanı senindir , istersen hale ver, istersen köyde sat..Olmadı heyvan varsa yedir gitsin :)
8 dokuz ton verım ustaları zorlar baya ıddalı bır rakam olmuş patates 2012 den sonra altın gıbı oldu oyle hayvanlara yedırmek ıcın ekmek aklı zorlar tohumluk paatesde 27 ye 55 bazı fırmalar 60 mm kadar zorlar kalıbreyı yemeklıkde 30 mm den asagısı fıre ama pıyasada kıtsa tarladan toprak doldur gıder yoksa fıre ısı sıkıntılı patatesdeko en onemlı gıder tohumdur malum sofradakı patates 3 lıraları gordu tohumu sız dusunun arttık 27 mm tohum ekersen 170 ıla 200 kg 55 mm ekersen 400 kg tohum atarsın bu sıra uzerı mesafeyle degıskenlıkde gosterır

manas link=topic=84614.msg1011303#msg1011303 date=1435693394' Alıntı:
8 dokuz ton verım ustaları zorlar baya ıddalı bır rakam olmuş patates 2012 den sonra altın gıbı oldu oyle hayvanlara yedırmek ıcın ekmek aklı zorlar tohumluk paatesde 27 ye 55 bazı fırmalar 60 mm kadar zorlar kalıbreyı yemeklıkde 30 mm den asagısı fıre ama pıyasada kıtsa tarladan toprak doldur gıder yoksa fıre ısı sıkıntılı patatesdeko en onemlı gıder tohumdur malum sofradakı patates 3 lıraları gordu tohumu sız dusunun arttık 27 mm tohum ekersen 170 ıla 200 kg 55 mm ekersen 400 kg tohum atarsın bu sıra uzerı mesafeyle degıskenlıkde gosterır
Dostum patates bu sene para etti ya , tamam cümle alem yüklenir artık ... seneye tarlada 0.30 kuruş :(

enesyasin link=topic=84614.msg1011273#msg1011273 date=1435686715' Alıntı:
inek ve düvelerim var .dekara kaç ton civarı verir ikinci mahsul olduğu için merak ettim.tavsiye için teşekkür ederim.
Iyi bakımla 5 tondan aşağı düşeceğini sanmam bizim burada fig ve arpa hasadı sonrası slajlik mısır ekiyorlar 5 ton civarında yapıyor diyorlar.

patates dıger urunlere benzemez malıyetı cok yuksek ve bakımı bır okadar zordur
fıyatlar konusu ulkemızdekı multecı sorunu devam ettıgı surece fıyatların canlı kalacagı kanaatındeyım pahalı denılen patates yınede en ucuz ve besleyıcı gıdalardan bunun yanında baklıyattakı yukselısıde multecılere baglıyorum

valla patatesin merkezindeyim genelde söylenen 1 yıl kar ettirir 2 -3sene batırır. Ya hep ekicen yada hiç bulaşmıcan. Zamanında satılmayıp tonlarca patatesin çürüyüp çöpe gittiğinide gördük.Don alıp tarlada kalanlarıda..Çok maliyetli. Son zamanlarda şükür iyi enazından batırmıyor. Ama bunun ne olacagı hiç belli olmaz. O yüzden patates için aşırıya kaçmadan ayağı yorgana göre uzatmak lazım.

kardeşim bende afyonluyum bolvadin den bizim buralarda ekiyorlar degara 4 5 ton verior kg 1 tl ve 1.25 den satıyorlar şöyle izah edeyim ettiğin masrafa göre 40 kuruştan satsan tam masfarını çıkarıyor yani sana ortalama 70 kuruş kar yapıyor 8 degarda sana 20.000 tl kar koyuyor ama tarlanın yapısına bağlı ben ekmiyorum neden çünkü çokk zahmetli iş ama seneye düşünmüyor değililm :) tarlanın yumuşak ve milli ise birde ekmeden dagara 3 veya 4 romork ters atarsan ve haftada 1 sulayıp ilçlarını verirsen düzenli olarak yaklaşık 10 12 arası sulaman lazım degardan 4 5 ton alırsın allahın izniyle :)

Şuan patates piyasası nevşehir-niğdede iyi değil.. burda esmer mallar 40-50 kurusa satılıyor iyi mallar 60-80kurus oda depodan. Bu fiyatlar burada patates işine yeni giren için zarar demek..

bu sene patatesi ilk ekenler cok zararda coğu seneye ekemeyecek ama geçmişte ekenler en azından masraflarını cıkartıyor ilk ekenler perisan nevsehir kaymaklı kasabası an itibari ile 40 50 kuruş kaymaklı malı