Toprak reformundan toprak gaspına!

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim/toprak-reformundan-toprak-gaspina

Gelişmiş ülkeler ve çok uluslu şirketlerin gelişmekte olan ülkelerde kiralama veya satın alma yoluyla yaptıkları üretime karşı çıkanlar bunu ' toprak gaspı ' olarak nitelendiriyor. Alman Heinrich Böll Vakfı ' nın yayınladığı ' Toprak Atlası ' nda konu ele alınarak, artık gündemin toprak reformu değil gaspı olduğu ileri sürülüyor.

Son yıllarda tarım ve tarım ürünlerine yönelik yatırımlardaki artış toprağın değerini artırdı. Uluslararası düzeyde toprak satın alma, kiralama dönemi başladı. Özellikle gelişmiş ülkeler ve çok uluslu tarım şirketleri gelişmekte olan ülkelerde toprak satın alıyor veya kiralıyor. Bu tür kiralama ve satın almaya karşı çıkanlar bunu “toprak gaspı' olarak nitelendiriyor. Bir zamanlar toprak reformu gündemdeyken şimdilerde toprak gaspı konuşuluyor.

Alman Heinrich Böll Vakfı ' nın yayınladığı 2015 Toprak Atlası ' nın önemli bir bölümünü toprak gaspı, arazi ithalatı ve buna karşı verilen mücadele oluşturuyor.

---

Bu çevrelerde Afrika ' daki topraklara yaptığı milyarlarca dolar yatırımlar yüzünden Çin ' i öfk eyle eleştirenler çoğunlukta. Fakat, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri ' de Afrika ' daki toprak alımlarında etkin oyunculardan. Hatta bu ülkelerdeki yerli yatırımcı şirketler büyük çapta araziler satın alıyor. Bu tür büyük anlaşmalar sadece Afrika ' ya özgü değil; Doğu Avrupa, Güney Amerika, Güney ve Güneydoğu Asya da yatırımcıların hedefinde. Romanya ' da arazi fiyatları son on yıllık süreçte her yıl yüzde 40, başka bir deyişle bu 10 yıllık süreçte yüzde 1817 oranında artış gösterdi. Fakat çok fazla küçük üreticinin olduğu ülkelerde büyük toprak alımları bu küçük üreticilerle ticari çıkarlar arasında çatışmalara sebep oluyor. Toprak hakları genellikle muğlak tanımlara sahip ve mülkiyet, bireysel değil müşterek. Yatırımcılar ve hükümetler o arazilerin “atıl' olduğunu düşünebilirler, fakat o topraklar üzerinde yaşayan, gıdasını yetiştiren ve hayvanlarını otlatan insanları da hesaba katmalılar .

Ynt: Toprak reformundan toprak gaspına!

Trakya bölgesinde ziya organik diye bir şirket var.100 bin dönümden fazla( hatta 200 bin diyenlerde var )arazi satın aldığı söyleniyor.Hatta benim ilçemden bile 5000 dönüm arazi satın aldılar.Saglıklı ürün aldığıda söylenemez.Acaba küresel bir tezgahın oyuncularındanmı bu şirket.

Ilerleyen yıllarda tarım çok daha onem kazanacağı için şimdiden topraklar paylasiliyor. Güneydoğu da savaşın asıl nedeni su ve yaşam icin.

Ziya organik tarımın 3 yıl önce 40.000 dönüm duzeyinde arazisi vardı. Oldukça çoğaltmislar kısa zamanda.

100.000 dönümün hepsi kuru tarim yapılan tarlalar olsa, donumu ortalama 3.000 tl desek 100.000 dönüm için 300.000.000 tl eski parayla 300 trilyonharcamış lar demektir.

Bu da çok ciddi bir rakam. Bakakim daha ne kadar toprak alacaklar?

sizin yaptığınız hesap yanlış beyler şöyle ocak ayında bir izale-i şuur davamın satışı vardı. tarlanın yerini dahi bilmiyorlar google den tarlanın yerini gösterir bir çıktı var sadece. en küçük yeri bile satın alıyorlar ancak izale-i şuur davasından yer alıyorlar normal satmaya kalktığınızda yerinizi almıyorlar. satılan tarlalar şu an boş. ha dölümünü ben 8,9 bin lerde bıraktım adamlar üzerine birde % 18 KDV ve alım satım için para yatırıyorlar ortalıkta dönen parayı siz hesap edin.
konunun açıldığının altına o ülkenin neden olmadığını yazdım. perde arkasından işte o devlet var beyler. daha çok şeyler var da neyse yanlızca şu kadarını yazayım. ziya organik tarımın trakya da 180 ila 200 bin dölüm yeri olduğu tahmin ediliyor. hedeflenen ise 500 bin dölüm.

FEHİM link=topic=84650.msg1011650#msg1011650 date=1435895606' Alıntı:
sizin yaptığınız hesap yanlış beyler şöyle ocak ayında bir izale-i şuur davamın satışı vardı. tarlanın yerini dahi bilmiyorlar google den tarlanın yerini gösterir bir çıktı var sadece. en küçük yeri bile satın alıyorlar ancak izale-i şuur davasından yer alıyorlar normal satmaya kalktığınızda yerinizi almıyorlar. satılan tarlalar şu an boş. ha dölümünü ben 8,9 bin lerde bıraktım adamlar üzerine birde % 18 KDV ve alım satım için para yatırıyorlar ortalıkta dönen parayı siz hesap edin.
konunun açıldığının altına o ülkenin neden olmadığını yazdım. perde arkasından işte o devlet var beyler. daha çok şeyler var da neyse yanlızca şu kadarını yazayım. ziya organik tarımın trakya da 180 ila 200 bin dölüm yeri olduğu tahmin ediliyor. hedeflenen ise 500 bin dölüm.
nevzat demiri bi araştırın isterseniz...adam hala 3310 telefon kullanıyo tabiki 200 bin dönüm yeri olur...
http://blog.radikal.com.tr/ekonomi-...ayici-nokia-3310unu-neden-degistirmiyor-13664

gaggoş link=topic=84650.msg1011709#msg1011709 date=1435922195' Alıntı:
nevzat demiri bi araştırın isterseniz...adam hala 3310 telefon kullanıyo tabiki 200 bin dönüm yeri olur...
http://blog.radikal.com.tr/ekonomi-...ayici-nokia-3310unu-neden-degistirmiyor-13664

Eh be kardeşim nasıl telefon kullandığı beni bağlamıyor. benim anlatmaya çalıştığım buralarda satın aldığı yerlerin çoğu boş hala satın almaya devam ediyor. Bu bir ikincisi normal bir araziyi satın almayıp değerinin en az 3- 5 katına hatta 8-9 katına satın alıyor ve % 18 üzerine KDV ödeniyor devlete . yedi bilemedin sekiz yılda bu kadar arazi alabiliyorsa buna merkez bankası olsa para yetişmez. anlatabildiysem eğer. bak yakın bir gelecekte bu arazi toplayanların hesabının başka bir şey olduğu ortaya çıkacak yeter ki istedikleri adamlar hükümette belirli bir bakanlığa gelsinler.

FEHİM link=topic=84650.msg1011716#msg1011716 date=1435923607' Alıntı:
Eh be kardeşim nasıl telefon kullandığı beni bağlamıyor. benim anlatmaya çalıştığım buralarda satın aldığı yerlerin çoğu boş hala satın almaya devam ediyor. Bu bir ikincisi normal bir araziyi satın almayıp değerinin en az 3- 5 katına hatta 8-9 katına satın alıyor ve % 18 üzerine KDV ödeniyor devlete . yedi bilemedin sekiz yılda bu kadar arazi alabiliyorsa buna merkez bankası olsa para yetişmez. anlatabildiysem eğer. bak yakın bir gelecekte bu arazi toplayanların hesabının başka bir şey olduğu ortaya çıkacak yeter ki istedikleri adamlar hükümette belirli bir bakanlığa gelsinler.
amacının ne olduğunu bilemem ama alacak gücü var adamın şirketi 1 milyar dolar ciro yapıyo ve ortağıda yok şirkette tamamen kendine ait...şöyle bi amacıda olabilir yarın bi gün belki o arazilerden 5 te birinde imar açılsa adam bayağı bi kar edecek... anlıyacağınız adam yatırım amaçlı yapıyo olablir kazandığını toprağa bağlıyo ...bende isterim o arazilerin gerçek sahibi çiftçiler olsun ama ne yapalım dünya düzeni böyle...

gaggoş link=topic=84650.msg1011726#msg1011726 date=1435927430' Alıntı:
amacının ne olduğunu bilemem ama alacak gücü var adamın şirketi 1 milyar dolar ciro yapıyo ve ortağıda yok şirkette tamamen kendine ait...şöyle bi amacıda olabilir yarın bi gün belki o arazilerden 5 te birinde imar açılsa adam bayağı bi kar edecek... anlıyacağınız adam yatırım amaçlı yapıyo olablir kazandığını toprağa bağlıyo ...bende isterim o arazilerin gerçek sahibi çiftçiler olsun ama ne yapalım dünya düzeni böyle...
sen böle dusundugun surece elımızde domates ekıcek bıle bı toprak kalmaz FEhım nıklı abı dıor kı madem alıyor neden işlemıyor dıyor ? guzel bı soru bu şirketın arkasında yabncı bır ulke oldugu kesın yoksa yatırım yapıp da ekmıyorsa nasıl kar etmeyı planlıyabılır ki ? ekmeden biçmeden ?gayet acık ve net topraklarımızı kımlerın aldıgı sen nokia telefondan bahsetmısssın bu gelır bu para nerden gelıyor ? onların hepsı kandırmaca ben sana solıyeyım

xperia link=topic=84650.msg1011728#msg1011728 date=1435928428' Alıntı:
sen böle dusundugun surece elımızde domates ekıcek bıle bı toprak kalmaz FEhım nıklı abı dıor kı madem alıyor neden işlemıyor dıyor ? guzel bı soru bu şirketın arkasında yabncı bır ulke oldugu kesın yoksa yatırım yapıp da ekmıyorsa nasıl kar etmeyı planlıyabılır ki ? ekmeden biçmeden ?gayet acık ve net topraklarımızı kımlerın aldıgı sen nokia telefondan bahsetmısssın bu gelır bu para nerden gelıyor ? onların hepsı kandırmaca ben sana solıyeyım
adam fırat pen ve fırat borunun sahibi bu adamın şirketi 1 milyar dolar ciro yapıyor diyorum ... bu parayı nerden buldu bu adam diyosun ...bak 1 milyar dolar ne kadar yapıyo biliyomusun 2.65 milyar tl eski parayla 2.65 katrilyon dur sana sıfırlarıyla beraber yazayım 2.650.000.000 şimdi anladınmı sıfırın bolluğu nelere kadir...bu adamlar bizim gibi düşünmezler gidip ayçiçeği ekeyim buğday ekeyim yok şu kadar kazanırım diye hesaplamaz herkesi bizim gibi düşünmeyin bu adamlar sanayici bizim gibi çiftçi değil...(çiftçiliği küçümsediğimden bu lafı etmedim BİZ KURTLARIN SOFRASINA OTURMUŞ KUZULARIZ)

gaggoş link=topic=84650.msg1011729#msg1011729 date=1435928972' Alıntı:
adam fırat pen ve fırat borunun sahibi bu adamın şirketi 1 milyar dolar ciro yapıyor diyorum ... bu parayı nerden buldu bu adam diyosun ...bak 1 milyar dolar ne kadar yapıyo biliyomusun 2.65 milyar tl eski parayla 2.65 katrilyon dur sana sıfırlarıyla beraber yazayım 2.650.000.000 şimdi anladınmı sıfırın bolluğu nelere kadir...bu adamlar bizim gibi düşünmezler gidip ayçiçeği ekeyim buğday ekeyim yok şu kadar kazanırım diye hesaplamaz herkesi bizim gibi düşünmeyin bu adamlar sanayici bizim gibi çiftçi değil...(çiftçiliği küçümsediğimden bu lafı etmedim BİZ KURTLARIN SOFRASINA OTURMUŞ KUZULARIZ)
hiç bir sanayici iş adamı seneler sonrasına yatırım yapmaz hemen verdıgını almak ıster ne kadar parası olursa olsun kendını cabuk ılerletme cabasında olur bu gıbı yatırımları yapmazlar burdakı amac tamamen farklıdır

xperia link=topic=84650.msg1011730#msg1011730 date=1435929504' Alıntı:
hiç bir sanayici iş adamı seneler sonrasına yatırım yapmaz hemen verdıgını almak ıster ne kadar parası olursa olsun kendını cabuk ılerletme cabasında olur bu gıbı yatırımları yapmazlar burdakı amac tamamen farklıdır
şu an Türkiyedeki sanayicilerin ortalama net karları %6-7 bandında yani 100 liralık mal sattı mı 6 lira net kar ediyo ama sen 100 liraya aldığın araziyi gün geliyo 200 e bazen 300 e bazende daha pahalıya satma imkanı oluşuyo onun için diyorum bizim aklımız ermez böyle işlere boşuna irdelemeyelim...parayı veren düdüğü çalıyo...

bunları iyi okuyun...
http://www.kafkasdiasporasi.com/Hab...adaminin-dudak-ucuklatan-gayrimenkulleri.aspx
http://www.aksiyon.com.tr/kapak/formula-1de-villa-savaslari_520634
http://www.yapi.com.tr/haberler/ballica-ormanlari-da-yagmalaniyor_50197.html
alıntıdır
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul zenginleri arasında. Yaklaşık 22 yıl önce İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Kurtköy’ün potansiyelini görüp buraya yatırım yapan Kurmel’in bölgede 30 milyon metrekare arazi bulunuyor.
yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa şimdi çaktın mı köfteyi...

gaggoş link=topic=84650.msg1011732#msg1011732 date=1435930338' Alıntı:
bunları iyi okuyun...
http://www.kafkasdiasporasi.com/Hab...adaminin-dudak-ucuklatan-gayrimenkulleri.aspx
alıntıdır
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul zenginleri arasında. Yaklaşık 22 yıl önce İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Kurtköy’ün potansiyelini görüp buraya yatırım yapan Kurmel’in bölgede 30 milyon metrekare arazi bulunuyor.

buralarda ortalama 10 bin liradan olsa % 18 kdv + alım satımda katarsan 12,5-13 bin dölümünü bulur. bunu 200 bin dölümle çarparsan bu sayfalar sıfırları almaz herhalde . birde bu hesapları 15-16 bin liradan satın aldıklarında nasıl bir ciroya sahip bu şirket. o yazdıkları işin kılıfına uydurma işi hele ki ucuz telefon kullanıyor demek vs vs. buralara yazılamayacak bir sürü gerçek te hesabını sen yap. kolay gelsin.

gaggoş link=topic=84650.msg1011732#msg1011732 date=1435930338' Alıntı:
bunları iyi okuyun...
alıntıdır
biz bunalara yandaş medya dıoruz ;D ;)

Bahsettiginiz şirkete benimde aklim ermedi, adamlar Çanakkalede ' den Edirne ' ye toprak aliyorlar. Tamam sanayici, cok parasi varda bu topraklara neden yillardir kimse ragbet etmedide son yillarda adamlar gelip 150-200 bin donum yer topladilar. Hadi gelecek icin yatirim diyelim 5 bin-10 bin 20 bin donum alsin, ona para baglasin. Okadar buyuk rakamlar tabiki insani dusunduruyor. Ayrica sanayici adam genelde sanayi yatirimi yapar, isini buyutur, hammaddesini kendi uretmeye calisir, uretim kapasitesi arttirir yada benze sektorlere benzer faaliyetlerle mesgul olur. 200 000 donum araziye parayi yatirmalarini aklim almiyor benimde...

beyler sizlere biraz ipucu vereyim. bazı şeyleri buralara yazılamacağı için sizlerden özür. Trakya 2023 yılına kadar tapulaştırma işlemi bitecek. ortaya hazine arazileri belirli bölgelerde toplanıyor..... bu kadarı yeter